Zavrieť

Porady

sluzba s miestom plnenia v CR

Toto plati:
Dodávka služby, ktorej miesto dodania je mimo územia SR nie je predmetom dane na Slovensku a teda ani podľa slovenského zákona o dani z pridanej hodnoty. Zdaňuje sa v zahraničí. Do daňového priznania v SR ju slovenský podnikateľ neuvádza. Dodávka sa však zaznamená podľa § 70 v záznamovej povinnosti ako dodávka služby dodaná v zahraničí.

No chcela by som sa k tomu este spytat ...ma taketo dodanie sluzby nejaky vplyv na koeficient? sme platcami DPH a koeficient sme doteraz nepouzivali....
ide vobec o oslobodenie od dane? alebo mam na fakture uviest, ze neobsahuje DPH? ( mam moznost uviest bud oslobodene alebo neobsahuje DPH)

a dalej...
Co konkretne znamena zaznamova povinnost v tomto pripade? Dakujem
Naposledy upravil bui : 24.04.06 at 10:06
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Nemôže ovplyvniť koeficient ... nejedná sa o oslobodenú dodávku podľa nášho ZDPH.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    bui
    Co konkretne znamena zaznamova povinnost v tomto pripade?
    § 70 ZDPH:
    § 70
    Vedenie záznamov


    (1) Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; osobitne vedie záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, o prijatí služieb z iného členského štátu a o dovoze tovaru. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Na účely odpočítania dane vedie platiteľ záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane. Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    bui
    ...
    ide vobec o oslobodenie od dane? alebo mam na fakture uviest, ze neobsahuje DPH? ( mam moznost uviest bud oslobodene alebo neobsahuje DPH)
    A čo sa týka vystavenia faktúry platí:

    § 73
    Faktúra pri dodaní služby
    do iného členského štátu


    (1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

    (2) Faktúra musí obsahovať

    a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
    b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
    c) členský štát, do ktorého sa služba dodáva,
    d) poradové číslo faktúry,
    e) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
    f) dátum vyhotovenia faktúry,
    g) rozsah a druh dodanej služby,
    h) cenu služby,
    i) odkaz na § 15 alebo § 16, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    bui
    Toto plati:
    Dodávka služby, ktorej miesto dodania je mimo územia SR nie je predmetom dane na Slovensku a teda ani podľa slovenského zákona o dani z pridanej hodnoty. Zdaňuje sa v zahraničí. Do daňového priznania v SR ju slovenský podnikateľ neuvádza. Dodávka sa však zaznamená podľa § 70 v záznamovej povinnosti ako dodávka služby dodaná v zahraničí.

    Ano, ak ste miesto dodania správne stanovili mimo Slovenska a daňovú povinnosť prenesiete na odberatela.(ešte by sa mohlo stat , že vám vzplynie povinnosť zaregistrovať sa v druhom státe, ak by ste napr. stavali dom pre FO, ale to je o inom)


    No chcela by som sa k tomu este spytat ...ma taketo dodanie sluzby nejaky vplyv na koeficient? sme platcami DPH a koeficient sme doteraz nepouzivali....

    Nie, mate plný nárok na odpošet dane yo súvisiacich dodaní.

    ide vobec o oslobodenie od dane? alebo mam na fakture uviest, ze neobsahuje DPH? ( mam moznost uviest bud oslobodene alebo neobsahuje DPH)

    Nie, nejde o oslobodenie, ide o prenos daňovej povinnosti na odberatela v inom štáte. Na Fa máte uviesť to čo je v § 73/2/i, napr. za odvod DPH zodpovedá odberateľ podľa § 15/x zák 222/2004..


    a dalej...
    Co konkretne znamena zaznamova povinnost v tomto pripade? Dakujem

    záznamová povinnost je v § 70, máte v nej uviesť všetky dodania v členení minimálne ako tam je (došlé (s nárokom, bez nároku, koeficient), vyšlé fa, (osl. zdaňované), príležitostné, zálohy,zahraničné( osloboné a s miestom mimo Sl.).....
    xxxxxxxxxxx

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Dakujem velmi pekne....za vsetky odpovede
    ..len k tej zaznamovej povinnosti....to staci, ze to vediem v uctovnictve?...teda ze tam viem v pohode najst faktury tohoto typu?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    bui
    Dakujem velmi pekne....za vsetky odpovede
    ..len k tej zaznamovej povinnosti....to staci, ze to vediem v uctovnictve?...teda ze tam viem v pohode najst faktury tohoto typu?
    Staci viest v uctovnictve ale musi vam SW vediet vyrobit zostavu za mesciac, v ktorej budu doklady zotriedene do skupin podla § 70 a musia k tomu byt aj rozhodujuce udaje napr . cena spolu, dan, zaklad dane, den dodania.
    Neviem co mzslite, ze tam viete najst faktury.Kontrole date zostavu a na zaklade nej si oni vypztaju konkretneFa.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    bui
    Dakujem velmi pekne....za vsetky odpovede
    ..len k tej zaznamovej povinnosti....to staci, ze to vediem v uctovnictve?...teda ze tam viem v pohode najst faktury tohoto typu?
    Neviem čo máte presne na mysli, ale keby som otázku považovala za správnu, tak odpoveď by znela: nie nestačí. Účtovné knihy neobsahujú to, čo má obsahovať evidencia podľa § 70 ZDPH.
    Ale možno si neuvedomujete, že účtovný softvér podporuje aj evidenciu podľa zákona o dani z pridanej hodnoty. V dnešnej dobe by bolo skôr výnimkou, keby tomu tak nebolo a muselo by sa jednať o veľmi starú verziu softvéru.
    Spravidla je to v programe riešené kódmi pre účely DPH a následne je možné vytlačiť si zostavu v zmysle spomínaného § 70.
    Takže ak to je riešené účtovným softvérom, tak to stačí, ak nie, ste povinný viesť osobitné záznamy v rozsahu stanovenom v zákone o dani z pridanej hodnoty napr. v Exceli.

    P.S.: archivujú sa 10 rokov .-)

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    pouzivame software Omega..
    rovno v programe si mozem zadat pri dph ze nulova a v tom pripade pouzit aj programatormi zadanu koloku na typ sumy O...co znamena ze ide o paragraf 15 a 16...lenze oni maju pri tom napisane, ze ide o sluzby oslobodene podla par.15 a 16....a potom sa mi aj na vytlacenej fakture zobrazi slovo oslobodene
    aj ked o oslobodenie nejde....
    pri polozke faktury sa zobrazi..mnozstvo,cena za j.bez dph , spolu bez DPH
    napr. 2 hod ,cena za j.bez DPH 10 , spolu bez DPH 20
    pod polozkami sa mi zobrazi ...Oslobodene od DPH 20
    Celkova suma s DPH 20
    Celkova fakturovana suma EUR 20
    Je to v poriadku? Vraj analytici softwarovej firmy sa tak dohodli a nikde neboli s tym problemy...
    a tie slova s dph, bez dph...na fakture...moze to byt? Lebo program neumoznuje vytlacit taku fakturu kde by bola len Cena a basta.

    sluzba s miestom plnenia v CR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.