Zavrieť

Porady

platby za kúrenie

V byte máme nainštalované merače na radiátoroch. Ako je to v takomto prípade pri vypočítavaní platby za kúrenie (teplo)? Pre výpočet platby sa berie stav aký je v každom byte nameraný meračmi alebo sa sčítavajú stavy na meračoch za všetky byty v jednom vchode a z takejto sumy (za celý dom) sa rozrátava platba na každý byt? Vie mi niekto zodpovedať tieto otázky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    kalka
    V byte máme nainštalované merače na radiátoroch. Ako je to v takomto prípade pri vypočítavaní platby za kúrenie (teplo)? Pre výpočet platby sa berie stav aký je v každom byte nameraný meračmi alebo sa sčítavajú stavy na meračoch za všetky byty v jednom vchode a z takejto sumy (za celý dom) sa rozrátava platba na každý byt? Vie mi niekto zodpovedať tieto otázky?
    Myslím že sa nesčítava nič, ale sa bere stav na meračoch. Ak by sa to malo sčítavať, tak merače tam nemusia byť, pretože ten čo šetrí by doplácal na toho kto celú zimu kúri a stále vetrá.
    Pekný deň...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kalka
    V byte máme nainštalované merače na radiátoroch. Ako je to v takomto prípade pri vypočítavaní platby za kúrenie (teplo)? Pre výpočet platby sa berie stav aký je v každom byte nameraný meračmi alebo sa sčítavajú stavy na meračoch za všetky byty v jednom vchode a z takejto sumy (za celý dom) sa rozrátava platba na každý byt? Vie mi niekto zodpovedať tieto otázky?
    To, čo máš na radiátoroch naištalované, sú iba pomerové merače. Celková spotreba v GJ na objekt je rozdelená na vykurovanú podlahovú pochu a nameraný stav na meračoch v pomere 60:40 alebo 70:30, záleží od toho, ako ste sa na schôdzi dohodli.

    čiže meračom nemôžeš ovplyvniť spotrebu, ktorá sa Ti počíta podľa vykurovanej plochy, jedine tú nameranú spotrebu, ktorá sa rozpočíta podľa celovej spotreby v obytnom doma a spotreby nameranej u Teba.

    Pozorne si preštuduj posledné vyúčtovanie tepla, ktoríé Ti poslal cez správcu dodávateľ tepla, tam môžeš zistiť všetky podrobnosti a postupy výpočtu (treba to len riadne naštudovať, všetky údaje sú tam uvedené).

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Manual
    Myslím že sa nesčítava nič, ale sa bere stav na meračoch. Ak by sa to malo sčítavať, tak merače tam nemusia byť, pretože ten čo šetrí by doplácal na toho kto celú zimu kúri a stále vetrá.
    Pekný deň...
    Ide práve o to, že na toho, čo šetrí, potom doplácajú susedia, ktorí ho vykurujú stenami a podlahou. Preto nie je smerodajná iba spotreba namerená na meračoch, ale aj plocha a poloha bytu.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Chobot
    Ide práve o to, že na toho, čo šetrí, potom doplácajú susedia, ktorí ho vykurujú stenami a podlahou. Preto nie je smerodajná iba spotreba namerená na meračoch, ale aj plocha a poloha bytu.
    Bývam v RD, nemám skúsenosť, ale Ty asi s tým máš skúsenosti a je to tak

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Manual
    Bývam v RD, nemám skúsenosť, ale Ty asi s tým máš skúsenosti a je to tak
    Presne tak, som vo výbore vlastníkov a nech spravíme alebo navrhneme čokoľvek alebo akékoľvek riešenie, vždy sa nájde niekto, kto je nespokojný alebo s tým nesúhlasí. Niekedy mám pocit, že priveľa demokracie škodí, preto predkladáme na schvaľovanie veci v takom duchu, že je to nutné urobiť, lebo je to zákonom dané, alebo je to havarijný stav alebo pod.

    V RD to je v pohode, si si sám sebe pánom, nemusíš spolurozhodovať s niekým. Všetko je len na Tvojom rozhodnutí alebo finančných možnostiach. Mať možnosť, išiel by som aj aj do RD.

    kalka je offline (nepripojený) kalka

    kalka
    Chobot
    To, čo máš na radiátoroch naištalované, sú iba pomerové merače. Celková spotreba v GJ na objekt je rozdelená na vykurovanú podlahovú pochu a nameraný stav na meračoch v pomere 60:40 alebo 70:30, záleží od toho, ako ste sa na schôdzi dohodli.

    čiže meračom nemôžeš ovplyvniť spotrebu, ktorá sa Ti počíta podľa vykurovanej plochy, jedine tú nameranú spotrebu, ktorá sa rozpočíta podľa celovej spotreby v obytnom doma a spotreby nameranej u Teba.

    Pozorne si preštuduj posledné vyúčtovanie tepla, ktoríé Ti poslal cez správcu dodávateľ tepla, tam môžeš zistiť všetky podrobnosti a postupy výpočtu (treba to len riadne naštudovať, všetky údaje sú tam uvedené).
    Ďakujem idem si naštudovať to vyúčtovanie. Pozerala som si k tomu aj zákon a aj podľa toho mi to tak vychádza ako píšeš.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kalka
    Ďakujem idem si naštudovať to vyúčtovanie. Pozerala som si k tomu aj zákon a aj podľa toho mi to tak vychádza ako píšeš.
    Neviem, či máš ten správny zákon, ale konkrétne o tom pojednáva Vyhláška úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005. Aby si neusela hľadať, pripojil som Ti ju.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Skúsim to zhruba popísať:
    Platby za teplo ak sú pomerové merače platia podľa zákona v pomre 60:40 alebo 70:30. Ide o % podľa pomerového merača : ploche bytu. Je to na ludoch ako sa všetci dohodnú.

    Ináč sa ten prepočet robí z celkovej spotreby množstva tepla, počtu dielikov po prepočte podľa mierok (koeficientov pre jednotlivé radiatory). Z toho vám potom urobia príslušný pomer pre vás.


    Príklad ako sa to počíta:

    Legenda
    D - dielik
    UD - upavený dielik

    Výpočet
    Máte dva čo do typu rovnaké radiatory jeden má plochu 1m2 a druhý 2m2. Na obidvoch sú merače a na nich je hodnota 10 D. Samozrejme ten väčší má dvojnásobný výkon a preto tam musí byť "MIERKA" (kooficient dvojnásobne väčší) aby sa to dalo správne vyhodnotiť. Takže ak je na prvom koeficient 1 na druhom musí byť 2.
    Potom je upravený pomer
    1. radiator 1 x 10 D = 10 UD
    2. radiator 2 x 10 D =20 UD
    Spolu je to po upravení 30 upravených dielkov
    Celková spotreba je 6 GJ potom na jeden "UD" vychádza 6 Gj / 30 = 0,2 Gj na jeden UD.
    Spotreba
    1. radiátor je 10 UD x 0,2 = 2 Gj
    2. radiator je 20 UD x 0,2 = 4 Gj
    Cena za GJ je povedzme 600.- Sk
    1. radiator 2 Gj x 600 = 1200.- Sk
    2. radiator 4 Gj x 600 = 2400.-Sk

    A takto sa to prepočíta na všetky radiatory v dome a potom vám z toho vyjde spotreba za byt a táto sa vynásobí cenou za Gj.
    Toto je jedna časť výpočtu podľa spotreby, druhá sa počíta podľa plochy. potom sa obidve čiastky spočítajú dohromady.
    Podľa plochy bytu je to počítanie podobné.

    Pomer výpočtov sa pohybuje v rozsahu medzi:
    30 % - 40 % podľa plochy
    70 % - 60 % podľa spotreby


    Bude to takto stačiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.