Zavrieť

Porady

Faktúra do zahraničia a IČ DPH v európskom formáte, aj keď nie sme platcami DPH?

Prosím vás, potrebujem poradiť. Máme sro a nie sme platcami DPH, vystavovali sme faktúru do zahraničia za službu, ktorou bolo poskytnutie reklamného priestoru na našej webovej stránke. Faktúra sa posielala mailom do zahraničia, fakturačná adresa bola Holandsko. Teraz sa nám ozval ich účtovník vraj ma problem s nacitanim našej faktury. A potrebuje od nás IČ DPH, take v tom europskom formate, ktore je treba na medzinarodne transakcie. Faktúra je už ale uhradená, tak nechápem tomu celkom dobre, IČ DPH nemáme keďže nie sme platcami DPH. Písala som na daňový a toto mi odpísali:
v prípade, že ide o dodanie služby, pri ktorej miesto dodania sa určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, to znamená, že miesto dodania služby je tam, kde je usadený príjemca služby, tak potom slovenský poskytovateľ služby je osobou povinnou podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň podľa § 7a ods. 2 zákona o DPH pred dodaním služby. Podľa § 7a ods. 3 zákona o DPH, daňový úrad (miestne príslušný) je povinný osobu podľa ods. 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

Nerozumiem tomu, to si máme dať registrovať sa ako platci DPH kvôli tejto jednej faktúre, ktorá mala hodnotu len 50 €? Ďakujem za každú odpoveď.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  JankaO je offline (nepripojený) JankaO

  JankaO
  Tak, ako Vám napísali z DÚ, mali ste sa ešte pred dodaním tejto služby registrovať podľa § 7a na daňovom úrade. Táto registrácia je povinná bez ohľadu na veľkosť obchodu a finančnú hodnotu. Touto registráciou sa ale nestávate platiteľmi DPH, je to registrácia len pre dodanie služby do EÚ.
  Simona Privat Len doplnim, podavate potom suhrnny vykaz.

  Faktúra do zahraničia a IČ DPH v európskom formáte, aj keď nie sme platcami DPH?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.