Zavrieť

Porady

Prevzatie účtovníctva po niekom - chaos a chýbajúce doklady! Čo ďalej?

Mám na vás otázku kolegovia a kolegyne, ktorí účtujú v jednoduchom,alebo podvojnom účtovníctve. Stala sa mi situácia,že som prevzala jednoduché účtovníctvo SZČO, platcu DPH počas roka, od 1.8.2014. Ked mi klient doniesol doklady, tak boli iba zoradené chronologicky po sebe bez akéhokoľvek výstupu, alebo dokladu o zaúčtovaní, iba ceruzkou popísané čísla. Zostala som prekvapená z takéhoto prístupu, pretože štandartne pri odovzdávaní účtovníctva sa vždy všetky výstupy dávajú v tlačenej forme /ja to tak na komplet robím/ ale zmierila som sa so skutočnosťou,že si to vytlačím na vlastné náklady!
Nakoniec mi bolo zaslané : účtovný denník k 31.7.2014, kniha pohľadávok, záväzkov, pokladničná kniha a kniha bankových výpisov. Dovolím si pripomenúť,že pani účtovníčka neúčtovala vôbec mesačný bankový výpis na komplet,ale nechávala si od klienta dokladať iba prevodné príkazy o úhrade záväzkov a DPH, ostatné pohyby, ako poplatky a podobne neúčtovala!!!!
Ale problém nastal v momente, ked som začala žiadať o zaslanie príjmových a výdavkových pokladničných dokladov + DPH evidenciu k jednotlivým podaným daňovým priznaniam a tak som si to chcela skompletizovať a podokladať,
bývalé účtovníčky ma sarkasticky obvinili z amatérizmu a neschopnosti, že som zaspala dobu, že manipulujem klienta v ich neprospech, že poslané výstupy elektronicky mi plne postačujú a že si mám pokladničné doklady “vytlačiť” z peňažného denníka, lebo tam sú a to mi údajne úplne stačí! Konkrétne ich odpovede viem zaslať....
Keď som začala vysvetľovať, že databázou nedisponujem a že nemám si ako pokladničné doklady dotlačiť a doložiť, akonáhle som sa pýtala na interné smernice,alebo na spôsob uplatňovania pohonných hmôt do nákladov, tak odpoveďou mi bolo,že si interné smernice mám si urobiť sama, že oni sa na knihe jázd nedohodli a strhla sa z ich strany vlna urážok a útokov na mňa, že keď sa budem údajne vyhrážať a ich obťažovať emailami, tak ma povedú pred právnika a že sa bavia iba so slušnými ľuďmi. Nakoľko je medzi nami značný vekový rozdiel, bola som sarkasticky vyzvaná, aby som popracovala na skúsenostiach a znalostiach v účtovaní, pretože bývalá pani účtovníčka je renomovaná účtovníčka, o ktorej znalostiach sa mi môže iba snívať.....
Definitíva je taká, že nemám stále doklady od nich, za ktoré klient riadne zaplatil, okrem toho klienta presviedčali, že ako živnostník si musí viesť skladovú evidenciu /obrat má cca 58tis. Eur ročne/ a za čo aj platil 100 Eur mesačne extra naviac!!! A ešte ho prinútili im kúpiť licenciu na software. Toto síce odovzdali, ale samozrejme bez vytlačených výstupov!!!!
Cítim sa dotknutá z takéhoto výstupu, pretože si nemyslím, že by som si pýtala niečo, čo je podla mna úplne samozrejmá súčasť zúčtovaných dokladov podľa zákona o účtovníctve.
Čo mám robiť, alebo čo by ste robili vy na mojom mieste???
Naposledy upravil Ekonomka74 : 16.10.14 at 07:02
Usporiadat
Ekonomka74 Ekonomka74

Ekonomka74 je offline (nepripojený) Ekonomka74

Fortunka beriem tvoje slová, ale ked odovzdávam v priebehu roka účtovníctvo a viem,že bude niekto po mne pokračuje, tak podľa mňa odovzdám účtovníctvo čitateľné a vytlačím čo treba. Nie? Chalanisko nemal toho veľa mesačne a pravidelne platil a nosil doklady.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

a bola predchádzajúca účtovníčka vyplatená?
0 0
Ekonomka74 Ekonomka74

Ekonomka74 je offline (nepripojený) Ekonomka74

Ano, všetko im vždy platil hned po DPH priznaní....viem,že každý má svoj systém, ale mne už ide o princíp skôr....a presne toto napadlo aj mna, takto sa správa účtovník, ktorému klient neplatí.....
0 0
Ekonomka74 Ekonomka74

Ekonomka74 je offline (nepripojený) Ekonomka74

Beriem váš názor, ale ja vychádzam z toho, čo mi bolo odovzdané a v akom stave. Nikoho neposudzujem, mne ide iba o stav odovzdaných dokladov o čom si myslím,že takto by to asi nemalo vyzerať. Klient bol mladý chalanisko, ktorý sa spoľahol a všetko doniesol na čas a zaplatil....
Ale už túto tému uzatváram, budem si predsa musieť všetky tie výdavkové a príjmové pokladničné doklady vystaviť sama spätne, alebo asi nahodiť všetko znova, dotlačiť a uložiť.
Dakujem za váš názor.
0 0
Ekonomka74 Ekonomka74

Ekonomka74 je offline (nepripojený) Ekonomka74

Na základe čoho máte dojem,že je to ohováranie prosím? Ja osobne si myslím,že takto doklady sa v priebehu roka neodovzdávajú. Pokladničné doklady nemám doteraz... A to prosím bola moja otázka.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ekonomka74
Zita5 nemyslela som to takto....mňa skôr po slušnom požiadaní zarazili ich odpovede...ale po tej komunikácii s nimi je dosť možné, že už sú v tom emócie..pripúšťam.
Tak možno sú aj emócie , lebo kto vie , prečo klient zrovna v polovičke roka prestal odoberať ich služby .... určite ukončenie spolupráce malo dôvod .A určite nie, že by nebol spokojný so službami.Možno výška ceny za účtovnícke služby a iné dôvody môžu byť ...
0 0
Ekonomka74 Ekonomka74

Ekonomka74 je offline (nepripojený) Ekonomka74

To presne neviem dôvody klienta na ukončenie spolupráce, ale údajne tam bola absencia komunikácie a na emaily skoro nikdy neodpovedali. On bol v kontakte iba s jednou pani účtovníčkou, ktorá robila skladovú evidenciu v jednom programe a druhá pani robila výlučne účtovníctvo vo svojom programe a túto pani stretol asi raz .......keď ma oslovil, či nespracujem jeho účtovníctvo, navrhla som mu od nového roka a nech sa s nimi dohodne na ukončení. Nečakala som,že mu vrátia doklady hneď po ich vzájomnom rozhovore, ale to nik nevie ako to prebiehalo a čo si medzi sebou povedali a to ani nechcem posudzovať či sa pohádali, alebo je to urazená ješitnosť....
Naposledy upravil Ekonomka74 : 16.10.14 at 08:30
0 0
Ekonomka74 Ekonomka74

Ekonomka74 je offline (nepripojený) Ekonomka74

romanz prečo hádzať vinu na klienta? Je to mladý chalanisko a urobil to, čo mu povedali. Tie panie mohli byť jeho mamy. Doklady doniesol, zaplatil a spoľahol sa,že je to v poriadku. Až keď som ho upozornila,že mi dali čisté doklady bez základných pokladničných dokladov a že toto nie je štandartné konanie, tak vznikol problém....
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Ekonomka74
Mám na vás otázku kolegovia a kolegyne, ktorí účtujú v jednoduchom,alebo podvojnom účtovníctve. Stala sa mi situácia,že som prevzala jednoduché účtovníctvo SZČO, platcu DPH počas roka, od 1.8.2014. Ked mi klient doniesol doklady, tak boli iba zoradené chronologicky po sebe bez akéhokoľvek výstupu, alebo dokladu o zaúčtovaní, iba ceruzkou popísané čísla. Zostala som prekvapená z takéhoto prístupu, pretože štandartne pri odovzdávaní účtovníctva sa vždy všetky výstupy dávajú v tlačenej forme /ja to tak na komplet robím/ ale zmierila som sa so skutočnosťou,že si to vytlačím na vlastné náklady!
Nakoniec mi bolo zaslané : účtovný denník k 31.7.2014, kniha pohľadávok, záväzkov, pokladničná kniha a kniha bankových výpisov. Dovolím si pripomenúť,že pani účtovníčka neúčtovala vôbec mesačný bankový výpis na komplet,ale nechávala si od klienta dokladať iba prevodné príkazy o úhrade záväzkov a DPH, ostatné pohyby, ako poplatky a podobne neúčtovala!!!!
Ale problém nastal v momente, ked som začala žiadať o zaslanie príjmových a výdavkových pokladničných dokladov + DPH evidenciu k jednotlivým podaným daňovým priznaniam a tak som si to chcela skompletizovať a podokladať,
bývalé účtovníčky ma sarkasticky obvinili z amatérizmu a neschopnosti, že som zaspala dobu, že manipulujem klienta v ich neprospech, že poslané výstupy elektronicky mi plne postačujú a že si mám pokladničné doklady “vytlačiť” z peňažného denníka, lebo tam sú a to mi údajne úplne stačí! Konkrétne ich odpovede viem zaslať....
Keď som začala vysvetľovať, že databázou nedisponujem a že nemám si ako pokladničné doklady dotlačiť a doložiť, akonáhle som sa pýtala na interné smernice,alebo na spôsob uplatňovania pohonných hmôt do nákladov, tak odpoveďou mi bolo,že si interné smernice mám si urobiť sama, že oni sa na knihe jázd nedohodli a strhla sa z ich strany vlna urážok a útokov na mňa, že keď sa budem údajne vyhrážať a ich obťažovať emailami, tak ma povedú pred právnika a že sa bavia iba so slušnými ľuďmi. Nakoľko je medzi nami značný vekový rozdiel, bola som sarkasticky vyzvaná, aby som popracovala na skúsenostiach a znalostiach v účtovaní, pretože bývalá pani účtovníčka je renomovaná účtovníčka, o ktorej znalostiach sa mi môže iba snívať.....
Definitíva je taká, že nemám stále doklady od nich, za ktoré klient riadne zaplatil, okrem toho klienta presviedčali, že ako živnostník si musí viesť skladovú evidenciu /obrat má cca 58tis. Eur ročne/ a za čo aj platil 100 Eur mesačne extra naviac!!! A ešte ho prinútili im kúpiť licenciu na software. Toto síce odovzdali, ale samozrejme bez vytlačených výstupov!!!!
Cítim sa dotknutá z takéhoto výstupu, pretože si nemyslím, že by som si pýtala niečo, čo je podla mna úplne samozrejmá súčasť zúčtovaných dokladov podľa zákona o účtovníctve.
Čo mám robiť, alebo čo by ste robili vy na mojom mieste???

Nebudem sa vyjadrovať k celému tvojmu príspevku, len k tomu zvýraznenému, čo sa týka vedenia skladovej evidencie. Nevieme, v čom konkrétne klient podniká, ale ak nakupuje a predáva tovar, je povinný viesť skladovú evidenciu, bez ohľadu, či je živnostník alebo aký má obrat. Podľa toho, že si tam dala výkričníky, tak asi si presvedčená, že ju nemusí viesť.

Viem, že celý pointa tvojho príspevku je v niečom inom, ale to len tak na okraj...
0 0
Ekonomka74 Ekonomka74

Ekonomka74 je offline (nepripojený) Ekonomka74

Ja si myslím, že jemu stačí robiť pravidelne inventúru, teda skontrolovať a spísať inventúrny súpis tovaru na konci roka ku dňu uzávierky a to predsa stačí, nie? No nemyslím si,že by mal všetok tovar evidovať a účtovať príjemky a výdajky presne každý mesiac... Alebo áno?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Ekonomka74
Ja si myslím, že jemu stačí robiť pravidelne inventúru, teda skontrolovať a spísať inventúrny súpis tovaru na konci roka ku dňu uzávierky a to predsa stačí, nie? No nemyslím si,že by mal všetok tovar evidovať a účtovať príjemky a výdajky presne každý mesiac... Alebo áno?
http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/Sk...tovnictve.aspx
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kukučka
/QUOTE]
Môj príspevok je o logike
Všetky témy na porade sú potom jednostranné.
Nemusíš so zadávateľkou a jej postupom súhlasiť, ale ako môžeš tvrdiť, že ohovára? A čo ak má pravdu, prečo inak by tu písala? Veď potom ohováraš ty ju.
Aj klient mohol byť celkom v poriadku, nebol by to prvý prípad, keď pod lampou býva najväčšia tma.
Keby mu teraz prišla daňová kontrola na DPH, nebol by problém?
Robím účtovníctvo naozaj dlho.Stretla som veľa prípadov , ktoré som si musela potichu poriešiť Ja nedržím stránku účtovnej kancelárii. Ja som napísala svoj pohľad o tom, že sa mi nepáčia takéto praktiky a má sa to riešiť interne. Toto tiež nepovažujem za profesionálny prístup.Tak nech mi nikto nebráni vyjadriť to čo si myslím .Kukučka to platí aj pre Teba . A ....porada nie je len o bratí ....ale aj dávaní ......a v tomto prípade holé nič , len tento príspevok o ohováraní či očierňovaní ....preložte si to ako chcete . Toto je moja záverečná bodka v tejto téme.
Naposledy upravil Zita5 : 17.10.14 at 05:01
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jaj, uplne chapem Ekonomku74, ja som len na poziadanie pred Vianocami zobrala jednu firmu, konatel mal problem s uctovnickou, rozisli sa v zlom...poprosila ma kamaratka, panko ma aj zdravotne problemy....keby som vedela co to bude, nikdy to nevezmem. Najprv som si myslela, ze byvala pani uctovnicka ma len svoj system, postupne som dochadzala na to ze asi to nie je v systeme, ktory nerozumiem. Niekolkokrat som ju prosila, ci by mi nemohla dat aspon RUZ 2013 nakolko zalozenu ju konatel-spolocnik nenasiel, do dnesneho dna som sa nedostala k pociatocnym stavom, este bola arogantna....Ja zial mozem riesit len rok 2014 (ten mi aj zaplatia), ale....takuto pracu nikdy viac
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nika.sum
Jaj, uplne chapem Ekonomku74, ja som len na poziadanie pred Vianocami zobrala jednu firmu, konatel mal problem s uctovnickou, rozisli sa v zlom...poprosila ma kamaratka, panko ma aj zdravotne problemy....keby som vedela co to bude, nikdy to nevezmem. Najprv som si myslela, ze byvala pani uctovnicka ma len svoj system, postupne som dochadzala na to ze asi to nie je v systeme, ktory nerozumiem. Niekolkokrat som ju prosila, ci by mi nemohla dat aspon RUZ 2013 nakolko zalozenu ju konatel-spolocnik nenasiel, do dnesneho dna som sa nedostala k pociatocnym stavom, este bola arogantna....Ja zial mozem riesit len rok 2014 (ten mi aj zaplatia), ale....takuto pracu nikdy viac
Myslím, že predošlá účtovníčka nie je tvoj partner s ktorým sa ty máš dojednávať. Pýtaj si doklady od konateľa. Je to jeho starosť, aby ti dodal potrebné doklady. A času mal na to naozaj dosť. A nie teraz pár dní pred posledným termínom. Ako to, že to nemajú ani na DÚ? Tak podaj hocičo, a ak budeš mať doklady, tak podáš dodatočné.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
marjankaj
Myslím, že predošlá účtovníčka nie je tvoj partner s ktorým sa ty máš dojednávať. Pýtaj si doklady od konateľa. Je to jeho starosť, aby ti dodal potrebné doklady. A času mal na to naozaj dosť. A nie teraz pár dní pred posledným termínom. Ako to, že to nemajú ani na DÚ? Tak podaj hocičo, a ak budeš mať doklady, tak podáš dodatočné.
Toto je síce od veci, netýka sa tohto zadania, ale to asi zadávateľka má vyriešené.
0 0
Anna1974 Anna1974

Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

Ano, vyriešila som to naozaj perfektne!!!!!!
Ten šalát čo som dostala dočarbaný s ceruzkou, ale aspoň ako tak uložený, som nahodila do programu znova na komplet, všetky potrebné doklady o zaúčtovaní čo tam mali dávno byť som na vlastné náklady vytlačila a tak som aj rok 2014 uzavrela. Iná cesta nebola....a : klient zaplatil znova.
A čo som mala pýtať od konateľa? To, že sa spoľahol na účtovníka, ktorý svoju robotu odflákol? Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale je to jednoznačne zneužitie právomoci a to by účtovník robil nemal. Môj názor, nikomu nevnucujem, ale robme si tak robotu ako máme. Može sa niekto pomýliť, aj pozabudnúť, to sa stáva, ale keď už niekto vás slušne o doklady požiada a druhá strana je ešte urazená, tak to hovorí samo za seba.
Toť vše. Prajem všetkým účtovníkom krásne leto!
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Ja mám opačnú skúsenosť - odovzdávala som účtovníctvo, všetko vytlačené, založené.... na požiadanie som novej účtovníčke mailom posielala všetko čo požadovala.... ale nejak jej záhadne nechodili maily, nemala ich nikde ani v spame - no mne sa nejak zase žiaden mail nevrátil ako nedoručený.... následne po údajne veľmi pracnej kontrole vytkla chybu v dph 5€ za jeden mesiac, s komentárom ako si to ako účtovníčka s 20 ročnou praxou môžem dovoliť, samozrejme to nezabudla patrične okomentovať aj u klienta..... Niekedy je to naozaj komplikované, ale nadradenosť a ponižovanie fakt nemusím. Prišlo mi to ako nekorektne a neprofesionálne jednanie zo strany tej pani účtovníčky a naozaj sa mi zdá, že skôr potrebovala obhájiť plácu....
0 0