Zavrieť

Porady

Ako vysporiadať nezrovnalosti v prebratom účtovníctve?

Poprosím o radu, čo robiť v prípade, keď som prebrala podvojné účtovníctvo, bývalá účtovníčka mi len nedávno dala konečné stavy z minulého roka a keď som to prešla, tak už teraz viem, že kopa vecí mi tam nebude sedieť. Vôbec neviem z kade zobrala také stavy a ona tiež nie Veľa vecí sa ťahá ešte z predchádzajúcich rokov. Mám si ustrážiť len tento rok, bez ohľadu na to, čo bolo v minulých rokoch? Pravdy sa už asi nedopátram ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Má platiť bilančná kontinuita, tak tie minulé stavy musíš riešiť, alebo ťahať ďalej. Čistenie minulých stavov je možné viacerými spôsobmi- 1. dopátraním sa pravdy, 2. vysporiadať cez účty 5 a 6. Ak nemáš čas, podklady, tak sa najprv rozpozeraj, kde sú rozdiely, aké sú vysoké, či sú to významné položky. Urob si inventúry zostatkov -mzdy,odvody, dane, SF, stravné lístky - a v zápisnici z inventúr navrhni vysporiadanie rozdielov.5xx - prevažne daňovo neuznané, 6xx prevažne zdaniť, podľa toho, o čo pôjde. Dodávatelia, odberatelia, preddavky -inventúra, vysúhlasenie zostatkov, odpis pohľadávok, záväzkov. Ak máš triedu 0 - a nedoodpisované, tak rozdiely hľadaj,tam môžu byť zlé odpisy, materiál, tovar 1XX- cez inventúru,ostatné 3XX a 4XX - podľa účtu a toho,aké sú rozdiely. HV pozrieť podľa predošlých DP, atď.
    mizu24 Ďakujem za rady. Odvody, mzdy a podobne nebude problém, to si obvolám poisťovne ale zvyšok bude ťažký oriešok.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    V každom prípade napíš prehľad o účtovných zostatkoch a rozdieloch oproti inventarizácii k termínu, kedy ho preberáš. Dôvodom je, aby si sa obhájila v budúcnosti, keď bude treba napr. odpísať pohľadávky alebo dodaňovať záväzky, o ktorých nemáš žiadne informácie a konateľ bude zlostný (riziká mu napíš v prehľade rozdielov). Prehľad možno pomôže a naštartuje ho, aby na predchádzajúcu účtovníčku pritlačil.
    V podstate podporujem názor 1romanz.

    ariadna22 je offline (nepripojený) ariadna22

    ariadna22
    ja som t pochopila tak, že ti platí bilančná kontinuita, tak šup šup zavolaj šéfovi, sadnite si nad to, nech ti napíše a podpíše ktoré záväzky a pohľadávky sú aktuálne, pohľadávky si daj overiť, ak nesedia dane tak si over stavy s daňovým úradom, takisto aj s poisťovňami a podobne, ak ti nesedí majetok zase si sadni s šéfom a daj si podpísať čo máte čo nemáte, a to si daj všetko podpísať lebo potom budeš za sprostú, keď niečo vyhodíš a on si potom zmyslí, že to tam malo byť, keby si čosi nevedela pošli knihu do mailu a pozrieme to spolu
    mizu24 Ďakujem krásne, ale nebude to tak jednoduché. Majiteľ vôbec netuší, čo kde komu dlží a čo sú to za stavy. On tvrdí, že má všetko vysporiadané, takže budem musieť spísať zoznam stavov a nech mi ho podpíše, poprípade nech si sadne s bývalou účtovníčkou a nech to preberú Ale neviem, či sa na to dá, takže asi sa to bude ťahať... Ale ďakujem za ochotu

    Ako vysporiadať nezrovnalosti v prebratom účtovníctve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.