Zavrieť

Porady

dvojite obcanstvo

Dobrý den, jsem češka žijící na Slovensku s trvalým pobytem na Slovensku, . Jsem vdaná za občana Slovenské republiky a máme spolu 2 deti, který se narodili zde na Slovensku 02.07.1992 a 21.02.1996 maji zatím jen slovenské občanství. Na matrice, v Brne nám bylo řečeno, že mužeme požádat o dvojité občanství pro deti. Když jsme volala na matriky na Slovensku bylo nám řečeno, že dvojité občanství mít nemuže ,že jak požádame o to české strati slovenské. Nevíte jak to teda je? . Nevíte jak to nakonec s tím dvoj. občanstvím je ? Muže mít slovenské po otci i české po matce ? A aby nestratil to slovenské Děkuji
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Podľa uvedených údajov deti sú plnoleté, preto by museli konať samé za seba. Aktuálne - na predmetnú otázku treba hľadať odpoveď v ust. § 9 zákona NR SR č. 40/1993 Z.z. o štátnom občianstve SR (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-40/znenie-20100717), podľa ktorých deti by dodatočným nadobudnutím českého občianstva po matke stratili slovenské občianstvo po otcovi. Nemohli by mať dvojité štátne občianstvo, nakoľko medzi zákonné dôvody, na ktoré sa nevzťahuje strata občianstva SR, nepatrí dodatočné nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva (vrátane občianstva ČR) po rodičovi=cudzom štátnom príslušníkovi. Pre informáciu vyberám časť z ust. § 9 cit. zákona:

    § 9
    (1) Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť
    b) nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle.
    (16) Štátny občan Slovenskej republiky stráca štátne občianstvo Slovenskej republiky dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle, ktorým je žiadosť, vyhlásenie alebo iný úkon smerujúci k nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva, dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo.
    (17) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva so štátnym občanom cudzieho štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.
    (18) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde ani vtedy, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením.

    Na doplnenie citujem ešte zo stránky Ministerstva vnútra SR http://www.minv.sk/?informacia-o-ude...-obcianstva-sr => Strata štátneho občianstva Slovenskej republiky (82,7 kB):
    "Za takýto dobrovoľný a výslovný prejav vôle, ktorým sa nadobúda štátne občianstvo cudzieho štátu, sa považuje aj vyhlásenie vykonané podľa § 18c zákona č. 40/1993 Sb. o nabývaní a pozbývaní státního občanství České republiky. Vyhlásením podľa § 18c zákona č. 40/1993 Sb. vykonaným po 17.07.2010 strácajú štátni občania Slovenskej republiky štátne občianstvo SR automaticky zo zákona, ak sa na nich nevzťahuje výnimka podľa § 9 ods. 17 zákona (manželstvo)."
    Naposledy upravil luja5 : 17.10.14 at 08:08 Dôvod: upresnenie

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Žiaľ, naše zákony (zatiaľ) nedovoľujú dvojité občianstvo. Podľa zákona 40/1993 §9 a novelizácie 250/2010 tam existuje výnimka:
    - ak nadobudol štátne občianstvo cudzieho štátu narodením po rodičoch.
    Teda po tebe by mohol mať české občianstvo a po otcovi slovenské.
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2010-250#f6872450 §9 ods.18

    gupena je offline (nepripojený) gupena

    gupena
    Deti majú obe občianstva, aj české, aj slovenské. Občianstvo sa "dedí" po rodičoch. Môj manžel je Ukrajinec a syn má dve občianstva - slovenské a ukrajinské. Slovenský občan nemôže prísť o slovenské občianstvo, ak druhé získal narodením. Veľakrát som sa stretla s tým, že pracovníci našich matrík podávajú zlé informácie. Na matrike v Brne na základe slovenského rodného listu požiadate o vydanie českého rodného listu.
    luja5 17.10.14 08:16 priradil do Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.