Zavrieť

Porady

Mám nárok na odškodné za úraz zavinený inou osobou?

Na svojom vlastnom pozemku som bol napadnutý podnapitým človekom, ktorý ma takmer zaškrtil, pričom mi spôsobil pomliaždeniny hrudníka a ramena. Skončil som na PN, ktorá trvala 28 dní. Na základe oznámenia sa proti dotyčnému zahájilo policajné vyšetrovanie. Odhadujem, že aj napriek priťažujúcim okolnostiam pre vinníka, pôjde pravdepodobne o priestupok s maximálnym trestom pokuty, keďže nejde o dĺžku PN 42 dní zodpovedajúcu ťažkému ublíženiu na zdraví a trestnému činu. Na pobočke Sociálnej poisťovne mi potvrdili, že pri úraze zavinenom inou osobou nemám nárok na úrazový príplatok (vymáhaný poisťovňou od zamestnávateľa), ako by to bolo v prípade pracovného úrazu. Dokonca prvých 10 dní PN zrejme znáša môj zamestnávateľ 25 a 55 percentami priemernej mzdy ako v prípade normálnej PN a po 10. dni nabieham na bežné percentá Sociálnej poisťovne, ktorá si môže vymáhať náhradu cez regres od vinníka. Za uplynulých 28 dní teda strácam vinou iného človeka viac než polovicu svojho mesačného príjmu, nehovoriac o nákladoch na lieky, o bolesti počas liečenia úrazu a problémoch, ktoré pretrvávajú aj po PN (v súčasnosti mi PN akurát končí). Nemám uzavreté žiadne úrazové pripoistenie. Policajné vyšetrovanie ešte nie je uzavreté, ale konečný verdikt, nech je akýkoľvek, určite nebude riešiť stratu na zárobku. Mám vôbec pri riešení tejto situácie nejakú automatickú oporu v zákone? Alebo mi zostane už len možnosť obrátiť sa s individuálnym podnetom na príslušný súd, aby som dosiahol spravodlivosť? A ak ho podám, mám aspoň nejakú šancu? Neriskujem kvôli tomu ďalšie finančné straty? Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil luja5 : 20.10.14 at 17:00 Dôvod: zmena typu písma
luja5 Clinton, nepíš, prosím Ťa, názov otázky veľkými písmenami. Si nováčik, tak len pre informáciu z Etikety Porady (nájdeš dole na stránke): písanie veľkým písmom sa považuje za vykrikovanie, pokiaľ nejde o zdôraznenie odborných informácií. Opravila som Ti to. A vitaj na Porade.
Clinton ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    frzanony je offline (nepripojený) frzanony

    Odpracoval som 40 rokov ako inšpektor v oblasti BOZP ...viac frzanony
    V skutočnosti nejde o pracovný úraz. Tak ja to vidím jedine vymáhať súdnou cestou, alebo dohodou s útočníkom. Tak si môže ušetriť súdne trovy.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Si trochu mýliš konania - súdy.

    Trestný súd by dotyčného odsúdil za spáchanie trestného činu. Mohol by ho odsúdiť aj na plnenie odškodnenie, no nemusí.
    Takže Ty sa musíš obrátiť na občiansky súd s patričnou žalobou na uplatnenie si tých všeliakých nárokov ohľadom tých nárokov
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Clinton Netvrdil som, že vec bude riešiť trestný súd, zrejme nie, vzhľadom k dĺžke PN aj k tomu, že miesto, kde sa to stalo, podľa všetkého nebude klasifikované ako verejné priestranstvo a teda nepôjde o trestný čin výtržníctva - pri ňom by bola druhoradá aj kratšia dĺžka PN. Podľa odkazu od bubkocha a po ďalšom mojom pátraní to vyzerá tak, že podnet na občiansky súd musí byť doložený posudkom od lekára, kde sa kvalifikovane vyčísli bodové ohodnotenie. Od neho sa odvodia finančné nároky postihnutej osoby. Moja predstava bola jednoduchšia. Pri vyčíslení náhrady by som vychádzal minimálne z rozdielu medzi plným zárobkom za dané obdobie a skutočnou percentuálnou úhradou od zamestnávateľa a Sociálnej poisťovne. Podľa mňa by som mal mať nárok aspoň na tento rozdiel, aj bez posudku lekára... ale vyzerá to tak, že zákon to tak nevidí a laicky doložený podnet asi súd zamietne...
    bubkoch "ušlý zisk, náhradu za stratu na zárobku, náhradu za stratu na zárobku počas PN a náhradu za stratu na zárobku po PN"
    - toto by si mohol ziadat aj bez posudku lekara, teda len na zaklade potvrdenia o PN na zaklade nasledkov urazu

    "bolestné"
    na toto mas narok navyse oproti predchadzajucim narokom a vyska nahrady sa pocita z posudku lekara na zaklade bodoveho ohodnotenia diagnoz
    misoft Clinton: verejné - neverejné priestranstvo. Bol napadnutý na VLASTNOM pozemku osobou, ktorá tam nemala čo hľadať! Takže či sa to niekomu bude, alebo nebude páčiť - bude tam výtržníctvo, neoprávnený vstup na cudzí pozemok, napadnutie, ublíženie na zdraví, obmedzovanie osobnej slobody..... kumuluje sa to!
      zbaliť

    Mám nárok na odškodné za úraz zavinený inou osobou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.