Zavrieť

Porady

Akú prax musí mať školiteľ?

Dobrý deň,
poprosil by som o radu. Viete mi poradiť, kde nájdem aké podmienky musí splniť školiteľ BOZP? Ide o prípad, keď chce dodávateľským spôsobom zabezpečovať školenie BOZP. Za odpoveď ďakujem.

Stano
Naposledy upravil Stano1009 : 22.10.14 at 11:03
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri priložený zákon (okolo § 28)
    Stano1009 Ďakujem za reakciu. Zákon 124 som samozrejme pozeral. Zrejme si mala na mysli §27 Výchova a vzdelávanie. Tam je ale v bode 9, písm. d uvedené, že treba predložiť "doklad o splnení podmienky dĺžky odbornej praxe a odbornej praxe školiteľa". Ja by som potreboval zistiť, odkedy môže bezpečnostný technik školiť.
    Nikde som nenašiel konkrétne napísané, že kto môže byť školiteľ.

    Ďakujem.

    frzanony je offline (nepripojený) frzanony

    Odpracoval som 40 rokov ako inšpektor v oblasti BOZP ...viac frzanony
    Pozrite si i vyhlášku 356/2007 Z.z. Výchova a vzdelávanie pozostáva z teoretickej časti, a ak je potrebné, aby účastníci výchovy a vzdelávania nadobudli praktické zručnosti, aj z praktickej časti. Praktická časť nie je v každom prípade potrebná. Je to uvedené vo vyhláške. Kto môže byť školiteľom? Ten kto má na to kvalifikáciu. Kvalifikácia sa preukazuje osvedčením bezpečnostného technika /BT/, resp. autorizovaného BT. V § 27 sa uvádza kedy je potrebné oprávnenie vydané NIP-kou a kedy nie. Keď je potrebné oprávnenie a nesplňujete podmienky podľa zákona a vyhlášky nedostanete oprávnenie. Od kedy môže BT školiť? Po troch rokoch odbornej praxe od nadobudnutia osvedčenia. POZOR!!! Nip-ka pravdivosť vydaného potvrdenia si preveruje na Soc. poisťovni, či v skutočnosti ste boli zamestnaný, alebo nie. Je potrebné rozlišovať teoretickú od praktickej časti. Je to troška náročnejšie na vysvetlenie. Na to, tu nie je priestor.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Stano1009 Ďakujem. Pozeral som aj vyhlášku 356/2007. Mne ide o to, ak má s.r.o. oprávnenie na BTS a aj na Výchovu a vzdelávanie, nový zamestnanec, ktorý si práve spravil skúšky na bezpečnostného technika a aj lektorské minimum, musí najprv 3 roky pracovať ako bezpečnostný technik a až potom môže školiť? Ide o prípad, keď odborný garant je jedna osoba a školiteľ niekto druhý.
    frzanony Áno. presne tak, ako to uvádzate. Hovorí o tom § 27 odsek 4 zákona 124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov, kde sa uvádza, že o vydanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie môže požiadať fyzická osoba, ktorá má vypracovaný vzorový projekt výchovy a vzdelávania, materiálno-technické zabezpečenie výchovy a vzdelávania a má odbornú spôsobilosť na činnosť, na ktorú žiada vydať oprávnenie na výchovu a vzdelávanie, má odbornú prax v tejto činnosti najmenej tri roky a má osvedčenie o absolvovaní lektorského kurzu alebo doklad o absolvovaní pedagogickej prípravy (ďalej len "lektorská spôsobilosť"). Školiteľ mimo prípadu § 27 odsek 3 zákona musí byť uvedený, alebo dodatočne uvedený po odsúhlasení NIP do vzorového projektu. V prípade chýbajúcej trojročnej odbornej praxe NIP neodsúhlasí rozšírenie školiteľov. Oprávnenie BTS vydané pre firmu to neovplyvňuje.
    Stano1009 OK, vďaka za potvrdenie. Prajem pekný víkend.
      zbaliť

    Akú prax musí mať školiteľ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.