Zavrieť

Porady

Je správne nepoužívať elektronického vrátnika?

Namontovali nám nové bytové telefóny a správca na nich nedal aktivovať el. vrátnika.Teraz,keď príde návšteva,musíme chodiť dole otvárať.Stretol sa s tým niekto?Počuli ste taký argument,že je to kvôli bezpečnosti?Má na to právo,takto rozhodnúť?Mám rodičov dôchodcov,nosia im obedy a každý deň musia chodiť dole otvárať.Ako sa brániť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Viacetí tu píšu, že ty si majiteľ a správca sa má riadiť tvojimi príkazmi. Áno, si majiteľom, ale tých majiteľov je v dome X. Ak polovica z nich rozhodne, že budú dvere zatvorené, tak správca nechá tie dvere zatvorené. Správca nerozhoduje o takýchto veciac, takže nadávať na správcu nie je na mieste. Niekde tu píšeš. že na schôdzi to vyhovovalo viacerým. Ak tak rozhodla väčšina, tak ty si menšina musíš sa tomuto rozhodnutiu podriadiť. Jediný spôsob, ako docieliť opačný jav je, navrhnúť to na najbližšej schôdzi a získať si aspoň nadpolovičnú väčšinu prítomných. Ak odhlasujú tvoj návrh, správca aktivuje túto funkciu. Ešte raz opakujem - on o tom nerozhoduje. Môže na schôdzi vplývať na vlastníkov, ale rozhodnutie je na vlasníkoch. Ak to vadí len tebe jedinému, máš smolu. Rozhoduje väčšina.

    Inak aj my to máme tak, že pre návštevu musíme ísť dole. A poviem ti, je to bezpečnejšie. V minuosti sme mali elektromagnetický zámok otvárateľný z bytov. Každú chvíľu sme mali na najvyššom poschodí cez noc bezdomovcov, ktorí sa tam vykadili. Ročne 2x nám niekto z výťahu ukradol nejaké medené cievky, čo nebola lacná záležitosť. Z dverí nám zmizli hliníkové madlá a kradli sa aj žiarovky.

    Potom sme nainštalovali DEK systém s tým, že z bytu sa nebudú dvere otvárať, ale vlastník musí ísť pre návštevu dole. Krádeže prestali a na schodišti nikto neprespáva.

    Pokiaľ bolo možné otvoriť dvere z bytu, stačilo, aby niekto zazvonil na 10 - 15 zvončekov a niekto mu už len otvoril. Alebo povedal, že je poštár či kuriér či len požiadal o otvorenie a jeden dobrák sa už našiel, kto otvoril úplne cudzej osobe. Teraz nikto nepôjde pre cudzieho dole. A málokto vpustí cudzieho do domu, ak so mnou niekto chce ísť dnu, spýtam sa kam ide. Ak povie, že na návštevu, tak mu ukážem na zvončeky, nech si zavolá toho, komu ide na návštevu.

    Ver mi, dá sa na to zvyknúť a žiť s tým. Ak máš niekoho, kto k tebe (alebo k tvojim rodičom) chodí často, tak mu vybav duplikát kľúča (alebo DEK kľúč) a rodičia nemusia chodiť dole. Moji rodičia a svokrovci majú od nášho vchodu kľúč, pre nich nemusím chodiť dole. Iní nech si zazvonia a zbehnem dole.
    jslancik absolútny súhlas vo všetkých bodoch.
    dekaemel Áno to ja viem,ide o to,že sa nehlasovalo.Neviem,či väčšina je za tento systém,ale vadí mi ten prístup:Ja som rozhodol,Ja nedopustím a podobne.Viem,že keby bola väčšina za,tak nič nezmôžem.A ďakujem za tento príspevok,chcel som počuť aj opačný názor a tento je celkom pochopiteľný.

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    väčšinu týchto problémov rieši videovrátnik alebo kamera.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bjuty smis kamera nevyrieši absolútne nič....

    ked ti zmizne kočík a pred dverami budeš mať nasr...né, ako ti pomôže zhrbený feták s čiernou kapucou cez hlavu na zázname??
    fortunka Akurat som to chcela napisat.. je to trapne ze v tomto storoci/roku sa ludia trapia nejakym zvoncekom a tym ze nevedia koho "pustaju"... tak nech zainvestuju a kupia si videovratnikov.. hadam nikto nepusti niekoho cudzieho.. Ako sa dostane ten bezdomovec do domu? Hadam nezazvoni a "len-tak" mu niekto neotvori?
    Tiez sme riesili bezdomovcov v dome, ale k takemu rieseniu ako vypnut zvoncek sme to teda neriesili a ani nevyriesili... este to tak aby sme kvoli kazdemu postarovi, kurierovi, donaske a navsteve behali dole... su aj ludia (a nemusia byt imobilni, stacia ked su starsi, alebo mamicky na MD, s chorym dietatom doma atd), ktorym sa neda chodit hore-dole ako na gumicke :/
    misoft Bezdomovci, bezdomovci .... i u nás boli, keď brána ani poriadny zámok nemala (bo sme mali skvelých "spoluobčanov" vo vchode).... sem tam schytali po gebuli, inokedy kanadou festnú kde sa dalo.
    Potom sme sa ich zbavili, dvere vymenili, vrátnika spravili - a je POKOJ! Ak ku mne niekto ide, zazvoní zdola signál, inak ma ani nehne, aby som stláčal tlačidlo. Dokonca i poštárka má svoj signál....
      zbaliť

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    tiež sme mali v paneláku velké problémy s bezdomovcami a feťákmi..
    nepomohlo s nimi nič..
    nejaký trúd im vždy otvoril el. vrátnikom - pošta, však to poznáte......potom poškodzovali zámky,..

    sám som ich zo 3 x vyhodil, matrace som im popolieval vodou, nepomôžeš si..

    prespávali na zadnom únikovom schodisku, rozbíjali žiarovky, úplne hore si spravili wc....

    nepomohli ani mestský policajti, ktorí boli síce ochotní, ale bezdomovci a feťáci vytrvalejší...

    situáciu vyr.iešilo až zamykanie a púštanie návštev osobne....nik si nesťažuje, všetci sú štastní...aj babky s barlami v rukách radšej pustia navštevu osobne, ako prekračovať výkaly na chodbe.....

    a že rodičia musia ísť pre obed osobne dole ))
    už nechodia von ? nakupovať ? na prechádzky ?

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Správca nie je majiteľom. On je povinný pri správe plniť to, čo požadujú majitelia. Argument, že to nie je bezpečné neobstojí. V prípade nebezpečenstva sa vonku dostane každý i pri aktivovanom el. vrátnikovi. V prípade zásahu z vonku sa možno nájde osoba, ktorá otvorí, alebo zasahujúci má právo vniknúť pre ochranu majetku a života i násilím.
    Upozorniť správcu na fakt, že VY ste jeho zamestnávateľom a on je POVINNÝ plniť vaše nariadenia (ako zamestnanec). Ďalej ho môžete upozorniť, že máte - ako majitelia - právo mu správcovstvo zrušiť.
    Naposledy upravil misoft : 23.10.14 at 17:24
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Doplňujem:
    Do pozornosti:
    http://www.najomne.sk/podavanie-info...zastupca-domu/
    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...ch-priestorov/
    §8, §8a, §8b ods.2 písm.b, písm. d, Je to zákon a ten MUSÍ správca dodržiavať.
    dekaemel Prekvapilo ma,koľkým ľuďom to nevadí.Včera bola schôdza,myslel som,že sa to tam vyrieši,ale nič.Podľa mňa je to hlúposť,ani som o takom prípade nepočul.Myslel som,že či na to nie je nejaká právna rada.
    misoft Rady si dostal. Vy ste páni! Vy nariaďujete! Správca podľa Zákona o bytoch a nebytových priestoroch 182/1993 musí konať. A dal som ti tam i §, ktoré mu to nariaďujú.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Počul som už o takýchto praktikách...aj na Porade sa o tom už debatovalo.
    No podľa mňa je to tak trochu aj extrém, ktorý by sa mne osobne nepáčil.

    Sú dve možnosti:
    1. Slušná - tlačiť na správcu,nech dá vrátnika do plnohodnotného stavu.
    2. Tá druhá - návody nedávam....

    Poznámka:
    Správca sa môže aj roztrhnúť, aj tak bude tá bezpečnosť niekde v trape, vždy sa nájde spôsob na preniknutie do baráku.
    Niet totiž zámky, ktorá by sa nedala prekonať.

    DOPLNENIE :
    Správcovi oplieskaj o hlavu nasledovné:

    O požiadavkách na únikové cesty pojednáva Vyhláška MV SR č. 94/2004 Z.z. ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb v znení neskorších predpisov.
    Naposledy upravil buchač : 23.10.14 at 17:19
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dekaemel Tlačiť na správcu som skúsil,a nič.Trvá na svojom.Pre mňa je to nepochopiteľné.
    buchač Máš zápalky ?
    Ak nie, tak kúp....
    buchač Trvá na svojom ?
    Trvaj na svojom !!!

    Doplnil som príspevok..
    misoft Hele - vieš byť trochu tvrdší? Tak viacej pritlač. Buchni do stola. Cituj mu zákon.
    A len tak na okraj mu povedz - ty si môj zamestnanec, ja ťa PLATÍM! Tak rob, čo ti kážem!
    arizona aj u nas na cinziaku, ked bo nefunkcny vratnik, vzdy , zakratko boli dvere znefunkcnene...ludom sa nechcelo chodit otvarat a zatarat, tak vzdy niekto narocky pokazil
    willma Buchy to čo si priložil je síce fajn, ale mali sme kontrolu v bytových domoch presne so systémom DEK - v tomto prípade ide o to, aby sa dalo dostať zvnútra von a na to slúži taká prídavná krabička, ktorá v prípade požiaru zfunkční a zabezpečí otvorenie dverí bez DEK-u. Zvonku sa zasahujúci hasiči kašľať nebudú - rozbijú dvere sklo a sú vnútri.
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Ak máte namontované bytové telefóny a elektronický vrátnik nie je funkčný z dôvodu vyššej bezpečnosti, aby ľudia nevpúšťali cudzie osoby do domu, tak sa treba zamyslieť aj nad takou situáciou, že človek ktorý nutne potrebuje a zavolá RZP, a je v byte sám, kto pôjde otvoriť vchodové dvere do domu. Takáto situácia môže celkom raálne vzniknúť a kto bude zodpovedný, ak sa niečo stane v dôsledku zneprístupnenia vstupu do domu.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (2)
    Ing. Ľubomír Janoška, Dav
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    0
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Niektorí sa nezamýšľajú.
    Alebo sa aj zamyslia, no na cintoríne sa už toho veľa nevymyslí...a tomu pod kameňom je to už šuma fuk.
    dekaemel To bol presne môj argument a chlapík ma zotrel,že keď mi bude tak zle,tak nedôjdem ani ku dverám stisnúť tlačítko.Proste slušne sa to asi nedá riešiť.
    buchač No mňa by teda nezotrlel !
    Lebo ja by som ho vygumoval, zmazal, vyzmizíkoval...doslova a do písmena.

    Keď to nejde slušne, tak zvoľ agresívnejšiu metódu.
    Chobot buchač, myslím, že hraješ na nesprávnom mieste "tvrďasa". Ako som písal vyššie, ak tak rozhodla väčšina vlastníkov, tak tým rozhodnutím sa musí riadiť správca a nie tým, že mu jeden z vlastníkov chce niečo prikázať v rozpore s rohodnutím väčšiny.

    A to, že z bytu sa nedajú otvoriť dvere nie je v rozpore so žiadnym bezpečnostným predpisom. My to máme tiež tak, že musíme ísť pre návštevu dole a ľudia nemajú v zásade voči tomu výhrady. Tiež sme si odsúhlasili, že to tak bude.
    buchač Chobot

    Náš vchod a aj ostatné fungujú normálne, na bzučák. Ale beriem, dá sa brať eventualita, ak je v danom dome tých bytov neúrekom a jeden nepozná druhého. Ten náš vchod má 20 bytov, takže sa všetci poznáme a s nesprátníkmi sa urobí raz dva rýchly proces...

    dekaemel ale nepíše nič o hlasovaní, teda neviem/e, či správca konal podľa "vôle ľudu"...
    Môj príspevok ale píše tiež niečo o Vyhláške MV SR č. 94/2004, ktorou by sa dalo oponovať.
    ---------------------------------------------------------------
    Chobot, ja nehrám tvrďasa. Ja som v určitých situáciách fest tvrdý a idem si za svojim.
    Náš zástupca si tiež onehdá robil, čo chcel...Jedna schôdza na môj popud a jedno hlasovanie ho dalo na pevnú zem a okamžite skončil.

    Čo sa týka mojej tvrdosti ?
    Áno, bol by som tvrdý ...a kua tvrdý...už len preto, že vo vchode máme pár ľudí, ktorí majú zdravotné problémy...mňa nevynímajúc.
    sito Noo, ak nie je porada, to správne miesto pre "tvrďasov" tak potom? Komu je tu možné poradiť, mäkýšom? Kurva, však vstup do domu je len jeden, so signakižačným zariadením, zabezpečením, a rezervný, únikový východ k nemu. Ale v určitých veciach nie je úniku.

    Chobot, po rebríku, ale k nemajú výhrady, kto sa proti tým, čo nemajú výhrady, ohradí? A o koľko ste sa vrátili? A o koľko ste sa proti zlodejom zabezpečili? Nedostanú sa vám do domu GORILY? Nie len ... a súhlasili ste? Na provázku, motúze, či gumičky? Hlavne, že hopsajú ... a pri tom si spievajú ...

    Kde bývam, a nad Tatrou ...
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Stretla som sa s tým, u nás máme takýto systém už x rokov. Vyhovuje mi to.
    Záchranárom a policajtom ak treba samozrejme idem otvoriť aj o pol noci.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sosak Ako sa dozvieš, že niektorý sused zavolal pomoc ?
    avalik ze mi zazvoni zachranar predstavi sa - ja vykuknem z okna a ked tam vidim zachranara, tak bezim dole otvarat
    sosak Ja len, že záchranári zvonia tomu, kto ich zavolal.
    avalik ano, ale ked im neotvara, tak zvonia aj mne
    buchač Tak to teda díky Broňa....

    Príkladná - modelová, aj nadnesená, no vcelku reálna situácia:
    Niekomu príde v noci zle a zavolá si záchranárov. Títo prídu, no ajhľa, vchodové dvere do baráku sú zamknuté. Zvonia k danemú pacientovi, zvončeky sú označené. No pacient je už v takom stave, že nemá šanc ísť otvoriť a nik nie je doma, alebo býva dokonca aj sám.
    ...a záchranári zvonia a vyzváňajú a nič sa nedeje. Pacient ide (povedzme) do hypoglykemického šoku, infarktu a či porážky a každá sekunda je drahá. Komu budú teraz vyzváňať, kto im príde otvoriť, keď pacient leží na prahu svojho bytu? Zobudia pol baráku? Lebo aj tak z toho nič, nakoľko poniektorí sa otočia na druhý bok, tí druhí si dávajú akurát druhé číslo a tí ostatní sa na tú pomoc vyserú.
    Paranoja ? Ale kde, realita dnešných dní...a v Blave ( bez urážky-overený fakt) teda obzvlášť...

    Cez deň je to v podstate to isté...doma málokto a výsledok taký istý.
    avalik buchac a komu budu zvonit v tvojom priklade? ak som si volala zachranku a upadla som napr. do hypoglykemickeho soku? nepomoze mi ani to ze mam ovladanie vratnika z bytu, pretoze lezim nevladne na zemi - tak isto musia zvonit susedom ... je to ine v domoch kde je 8 - 12 bytov .... ale v nasom dome je 96 bytov, zatial neviem o tom, ze by sa niekto stazoval, ze musi ist otvarat dole
    buchač Ale šak ja to aj chápem.
    Na druhej strane ale aj nechápem.

    Ja vravím (ako vždy) iba za seba. My máme bzučák a keby tak nebolo, prípadne by sa hlasovalo za alebo proti, tak by som bol za....a to aj napriek tomu, že ku mne sa každý z rodiny dostane, alebo sa telefonicky ohlási.
    Jehovistov posielam kade ľahšie, bezdomovci majú smolu-berú pár schodov letkom, detiská a či iných vyzváňačov mám v trubke...

    Ale ten bzučák je predsa len vyššia kultúra.
    avalik vyššia kultúra je, keď otvoríš návšteve dvere osobne a privítaš ju s úsmevom a nie bzučiakom
    buchač Keď Ti najbližie zazvonia jehovistický cigáni, ktorí budú doprevádzaní bojovníkmi Alahovými....to bude úsmevov, objímania a kultúry...
    avalik Buchač, a ty takým v pohode otvoríš bránu cez bzučák? Lebo rovnako ako ty aj ja mám možnosť rozhodnúť koho do brány pustím a koho nie - rozdiel je len v tom, že ty zabzučíš a ja si pre návštevu idem dole a aj ju pri odchode odprevadím z domu.
    buchač Nebzučím hocikomu...
    Keď sa domáci telefón pokazí (stáva sa občas), no bzučák fachčí, je predsa rozdiel v tom preverovaní. Ja dotyčnému ne/otvorím, no Ty musíš ísť dole.
    Lebo tie paneláky o niekoľkých desiatok bytov sú tak projektované, že nie každý má možnosť vidieť priamo z bytu na vchod...a holt smola.
    avalik Prečo by som mala ísť dole? Veď keď niekto zazvoní, tak sa opýtam kto tam je - rovnako ako ty.
      zbaliť

    axeco je offline (nepripojený) axeco

    Vylúčený člen axeco
    ..... a co ked spravca na zakony kasle z vysoka ?
    Naposledy upravil axeco : 23.10.14 at 17:15
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Nuž tak mu ich pripomenúť! Napr. i tým, že porušuje správu zvereného majetku.... len mu tak naznačiť, že práve pôjdem okolo prokuratúry.....
    axeco kolkokrat si uz "isiel okolo prokuratury" , alebo presnejsie kolkokrat si sa uz sudil so spravcom ?
    Chobot V čom konkrétnom správca porušuje zákon. upresni. Takéto vyhlásenie je o ničom, je to len tvoje tvrdenie.
    misoft http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...ch-priestorov/
    §8, ods.5; §8b, ods.2, písm.b, d, k; §9, ods.4.
    Pokiaľ je súčasťou el. vrátnika i zariadenie na diaľkové ovládanie zámku, musí byť funkčné. On to v ich mene predsa objednal, ich peniazmi zaplatil a predsa nie je kompletné, resp. nefunguje. Je povinný to dať do poriadku, miesto toho má výhovorky. Je toto riadna správa ich majetku? Stará sa riadne o ten zverený majetok? NIE!
    axeco ...no a co dalej ?
      zbaliť

    Je správne nepoužívať elektronického vrátnika?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.