Zavrieť

Porady

vzor prikaznej zmluvy

Príkazná zmluva<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
uzavretá podľa § 724 a nasl. Občianskeho zákonníka
I.

Zmluvné strany

Príkazca: Aaaaa spol. s r.o., Muškátová 46, KošiceIČO: 353535609

č. ú.: 17312123/0900

a

<o:p></o:p>

občan...............................

<o:p></o:p>

II.

Predmet zmluvy

Príkazník sa zaväzuje pre príkazcu zabezpečovať NAPRIKLAD ..........vymáhanie pohľadávok od dlžníkov, najmä uzatvárať písomné dohody o uznaní záväzku a zaplatení dlhu, vymáhať pohľadávky a poukazovať ich na účet príkazcu.

III.

Odmena

Príkazníkovi patrí za zariadenie záležitostí uvedených v čl. II. zmluvy odmena,a to vo výške ..................% z vymožených pohľadávok. Nárok na odmenu vzniká len vtedy, ak nastal dohodnutý výsledok, t. zn. ak došlo k zaplateniu, prípadne k dohode o zaplatení dlhu pričinením príkazníka. Nárok na náhradu nákladov, spojených s obstaraním záležitostí podľa čl. II. príkazníkovi nevzniká. Odmena je splatná do............... dní odo dňa, kedy bola dlžná čiastka pripísaná na účet príkazcu, a to v sídle príkazcu.

Odmena podlieha dani z príjmu fyzických osôb - zdaňuje je príkazník.<o:p></o:p>

IV.

Osobitné dojednania

Príkazca odovzdá príkazníkovi zoznam dlžníkov s neuhradenými faktúrami a dokladmi, potrebnými k vykonávaniu činnosti uvedenej v čl. II. Prevzatie tohto zoznamu príkazník potvrdí svojim podpisom na kópii, ktorá zostáva pre príkazcu.

Príkazca vystaví pre príkazníka plnú moc.

Príkazník je povinný vykonať príkaz osobne.

Od príkazcových pokynov sa príkazník môže odchýliť len vtedy, ak je to nevyhnutné v záujme príazcu a ak nemôže včas dostať jeho súhlas, inak zodpovedá za škodu, ktorú spôsobí.

Príkazník je povinný príkazcovi podávať správy a informácie o postupe plnenia príkazu a previesť na príkazcu všetok úžitok z vykonaného príkazu.

Príkazník je povinný pri plnení príkazu konať podľa svojich schopností a znalostí.

V.

Zánik zmluvy

Táto zmluva zaniká vzkonaním príkazu, alebo odvolaním príkazníka príkazcom.

V Bratislave dňa

Príkazca Príkazník

<o:p></o:p>
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ekin je offline (nepripojený) ekin

  ekin
  žial, moje znalosti ako kdesi vložiť dokument, a kam ho vložit...zlyhali
  Aj PC mi bráni urputne.. Ak sa mi podari, tak dokument dam ako prilohu kdesi, kam to patri, ale bude to chvilku trvat :-)

  bea je offline (nepripojený) bea

  bea
  Je to super ekin. Práve som chcela poprosiť o vzor príkaznej zmluvy, keď som ju objavila!

  iva je offline (nepripojený) iva

  iva
  Ekin, tá príkazná zmluva vyzerá dobre. Môže sa využiť aj napr. na odmenu za spracov.účtovníctva ? - teda ak účtovník nemá živnosť - potom by to bol aký paragraf ?

  Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

  Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
  Wow, ekin, moje hodnotenie ***** (to nie je cenzúra, to je doslova 5 hviezdičiek) tejto téme !
  Začína sa to na Porade dobre roztáčať !

  Mimochodom, všímam si, že na Porade je vždy pomerne veľa hostí.
  Preto dovoľte, vážení HOSTIA, mi touto cestou vyzvať VÁS, zaregistrujte sa, získate možnosť aktívneho zasahovania do Porady a kto chce, užije si tu i nejakú tú zábavu naviac, okrem získavania vedomostí.

  ekin je offline (nepripojený) ekin

  ekin
  mne to vychádza, ze je to prijem podla § 8 ods. 1, písm. a/ - lebo ked som hladala, ci by to neslo inam, tak som nenasla ani zmienku o inych prijmoch a k § 8 sa viaze aj bod 2, ktorý vraví: ... " príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie" a to sa mi veľmooooo páááči :-) To predsa nie je ani pri mzdách :-) , tak prečo to nevyuzit?

  Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

  Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
  Chcel by som ale tak trochu pripomenúť, že existuje niečo ako živnostenský zákon. A v ňom je tuším niečo také, že na určité činnosti, ak ich človek vykonáva pravidelne a má z nich príjem, treba mať živnostenské oprávnenie, lebo inak by šlo o čosi ako nelegálne - rozumej na živn.úrade neregistrované - podnikanie.

  mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

  optimistka mlyn16
  Jozef , aj ja som bola ohúrená novými inforáciami o "novom spôsobe " Príkazná zmuva ,ale treba to trochu rozobrať po stránke čo nám ako zamestnávateľovi vyplýva ,kedže je to Občianský zákonník čo v prípade spôsobenia prac.úrazu, v prípade nesolventnosti zamestnávateľa - je to výhodne ! prosím keby sa aj rozprava ubrala týmto smerom.

  ekin je offline (nepripojený) ekin

  ekin
  J.M- a o co v tomto štáte ide? o podnikanie bez zivnost.opravnenia, alebo o platenie dani? a dane platit bude. Je mi jasne, ze v zakone je v §8 ods 1a/ prilezitostny prijem..., ale kde je napisane, co to znamena? Prilezitost môze byt aj to, ze mam prilezitost si zarobit (viem, je to za vlasy pritiahnute, ale..) Kde je napisane, ze po dobrych skusenostiach s prik.zmluvou si neotvorim zivnost? Hoci len na rok, potom pozastavim, potom PZ, obnovenie zivnosti....Viem, teoreticke špekulacie..ale nepriečia sa zakonu. Alebo sa mylim? Rada sa poučím

  ekin je offline (nepripojený) ekin

  ekin
  MLYN16- na pravne aspekty tvojich otazok - cize uraz - som nemyslela, ale urcite je to dáko ošetrené v obč. zákonníku. A nesolventnost? zase obč.zakonník a jeho vseob.ustanovenia. Nemozes sa dovolavat na ine, ani mat nejaku istotu...Ta je malokedy, ale na zamyslenie, ci pravnu radu, akurat vhodna doba :-)

  Zauzana je offline (nepripojený) Zauzana

  Zauzana
  Pripájam svoju vďaku za vzor príkaznej zmluvy...a čo sa týka zdaňovania odporúčam prečítať si par. 9 odst. 1h) zákona o DP

  ekin je offline (nepripojený) ekin

  ekin
  zauzana - precitala som si to pozorne, v praxi aplikujem aspon tie vydavky, ale to...dalsie (5-násobok nezd.) -tam som este opatrna. Do konca roka totiz pridu novely, priamo v §6 nam avizovali na skoleni, vraj je navrh v nazve doplnit vyraz ..a z prenajmu (nehnuteľnosti), cize adekvatne dôjde k zmene toho §, i ostatnych suvislosti.. vid §6 ods 3 - Páči sa mi, ako si to pekne spojila :-)..

  bea je offline (nepripojený) bea

  bea
  Pre zaujímavosť uvádzam názor na príkaznú zmluvu, ktorý je prezentovaný v 1000 riešení č. 4/2004 (vydáva Poradca). Ing. Mintál o príkaznej zmluve píše: "Keďže však vzťah príkazcu a príkazníka je vzťahom charakteristickým závislou činnosťou, pri zdaňovaní príjmov príkazníka je potrebné postupovať identicky ako pri príjmoch z pracovného pomeru." Teda asi príkazná zmluva tiež nie je východiskom?

  ekin je offline (nepripojený) ekin

  ekin
  ved o to vlastne ide, ze je to vztah takmer podobny ako zamestnanecky, ale bez odvodov. Nie je zmluvne viazany na jedneho Prikazcu, pracovat mozem kedykolvek - ziadne obmedzenia v čase - dolezity je vykon a vysledok.
  Rada by som vediet o dalsich prekazkach..:-))

  Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

  Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
  V časopise Dane a Účtovníctvo č.7/2004 (vydáva Poradca podnikateľa) je skvelý článok rozoberajúci príkaznú zmluvu. Doporučujem prečítať.

  porfin je offline (nepripojený) porfin

  porfin
  Chcem sa opýtať, či by bolo možné použiť "príkaznú zmluvu" pri práci zdravotnej sestry, ktorá by po pracovnom čase vykonávala / asi tak 2-3x týždenne po 1-2 hod/ prácu zdravotnj sestry u iného / súkromného/ lekára . Ak má táto zdr.sestra súhlas od svojho zamestnávateľa?

  Alebo akú "pracovú zmluvu" by ste odporúčali uzavrieť, aby ani lekár nemal vysoké odvody a prihlasovanie, odhlasovanie... a aby si tých pár korún čo sestrička zarobí nemusela veľmi zdaňovať.

  Vďaka za skorú odpoveď

  porfin je offline (nepripojený) porfin

  porfin
  Ahojte to som zase ja, nikto mi neodpovie na predchádzajúcu otázku???

  Ja viem je víkend , ale potrebovala by som To - aspoň dáky nápad...

  ESTER je offline (nepripojený) ESTER

  ESTER
  Prečítala som si príspevky k príkaznej zmluve. Ak takúto zmluvu uzatvorí zamestnávateľ s občanom na istý druh práce a v rámci kontroly ako bola nedávno "vietor" nebude tento občan nikde prihlásený t.j. v SP, je to v poriadku?

  Keď zoberiem DoVP tá nezakladá účasť na poistení ale prihlasovať do SP ho musíme.

  accad je offline (nepripojený) accad

  accad
  O príkaznej zmluve sme trochu debatili aj včera na Kafčotrefe. Ako som pochopila, tak príkaznú zmluvu je možné použiť napr.
  upratovačka - má poupratovať určitý priestor, na upratovanie ktorého použije vlastné pracovné nástroje a čistiace prostriedky, t.z. firma neúčtuje o čistiacich prostriedkoch vo svojich nákladoch. Neviem ako sa preukáže napr., že nepoužila vodu vo firme. Podľa obsahu zmluvy je ďalej dôležité posúdenie, či pôjde o príjem podľa § 5 alebo § 8.
  Z toho by som dedukovala, že príkaznú zmluvu pre výkon sestričky nie je možné použiť.
  Ja by som konkrétne celkom rada prijala, keby Poraďáci, ktorí používajú Príkaznú zmluvu, napísali pár príkladov kedy a na akú činnosť tento typ zmluvy použili.

  Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

  Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
  Já mám klienta , ktorý má príkaznú zmluvu , pracuje v istej firme ako zvárač ale má zároveň aj ŽL . Za prácou dochádza denne 27 km tam a 27 Km späť ,jeho výdavky sú len cesťáky . Nemá výdavky ani na materiál ,to všetko mu poskytuje firma v ktorej pracuje . Prevádza zváračské práce , ale pri tom nemá ani vlastný zvárací agregát . Dosť čudné nie ?

  porfin je offline (nepripojený) porfin

  porfin
  Tiež sa mi moc nepozdáva tá príkazná zmluva pre prácu sestričky. Ja by som skôr povedala, že by malo ísť o pracovný pomer na skrátený úväzok , čiže dajme tomu 10 hdín v týždni. No potom by však jej zamestnávateľ musel ju mať nahlásenú ako riadnu pracovnú silu a tu je problém...
  Ten lekár ju aj chce, aj potrebuje, ale tie odvody a všetko čo s tým súvisí nie je dobré riešenie. A pracovať na DoVP to tiež nie je, lebo sa v podstate nejedná o "jednorázovú "činnosť.
  Nikdy som sa nestretla v praxi s príkaznou zmluvou, preto by som tiež bola rada, keby niekto napísal v akých konkrétnych situáciách by sa mohla príkazná zmluva použiť.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.