Zavrieť

Porady

Predčasné odkúpenie predmetu lízingu

Potrebovala by som si len overiť, u niekoho kto s tým má praktické skúsenosti, či správne rozumiem postupu pri predčasnom skončení nájomnej zmluvy a predčasnom odkúpení predmetu lízingu.
Nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci na osobné auto bola uzatvorená v októbri 2001 na 36 mesiacov.
Vstupná cena predmetu lízingu je 551 152 Sk podľa dokladov u prenajímateľa. Dňa 12.2.2004 došlo k predčasnému ukončeniu nájomnej zmluvy a k odkúpeniu predmetu lízingu za 127 213,10 Sk aj s DPH.
Podľa prechodných ustanovení § 51 ods.17 zákona č.595/2003 o daní z príjmov (na zmluvy o nájme pri dojednaní práva kúpy prenajatej veci uzatvorené do 31.12.2003 sa použije doterajší predpis).
V tomto prípade teda postupujem v r.2004 podľa § 24 ods.5 ZdP č.366/1999 Z.z. platného do 31.12.2003.
Vypočítala som si zostatkovú cenu pri rovnomernom odpisovaní=34447
a pri zrýchlenom odpisovaní=88734 (pričom u obidvoch postupoch som v r. 2004 uplatnila 1/2 odpis).
Pretože kúpna cena (127213,10) prenajatého auto je vyššia ako zostatková cena, ktorú by mal automobil pri rovnomernom-§ 31 (34447) a aj pri zrýchlenom odpisovaní- § 32 (88734), nájomné zahrnuté do základu dane počas doby prenájmu v súlade s § 24 ods.3 písm f) zákona č.366/1999 o DzP je uznaným daňovým výdavkom v plnej výške.
Z toho mi vyplýva, že v r.2004 nemusím robiť žiaden prepočet uplatnených splátok najomného a tým mi nevzniká žiadna pripočítateľná položka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Opäť sa vraciam k téme predčasného ukončenia LZ z titulu odkúpenia predmetu leasingu v r.2004.
    Zatiaľ som sa dopracovala k tomu, že postupujem podľa § 24 ods.5 zákona č.366/1999 Z.z. Vypočítam si zostatkovú cenu podľa § 31 alebo § 32. Zostatková cena nemôže byť znížená o odpis za r.2004, pretože tento odpis nemohol byť uplatnený podľa žiadnej časti zákona č.366/1999 Z.z.
    Zostatková cena musí byť nižšia ako je kúpna cena prenajatej veci, aby nevznikla povinnosť upravovať základ dane z príjmov do výšky odpisov podľa § 31 alebo 32.
    Problém mám v tom, že auto malo nadobúdaciu cenu u prenajímateľa 1414000. Leasingová zmluva bola uzatvorená v r.2001, kedy bol limit 450000, v r.2002 a 2003 bol limit 800000. V § 31 a 32 sa nehovorí nič o odpisovaní z limitovanej ceny, ale zo vstupnej ceny a tá bola 1414000,-.
    Budem postupovať správne ak urobím prepočet zostatkovej ceny zníženej o odpisy podľa § 31 a § 32 zo vstupnej ceny 1414000,- a tú budem porovnávať s nadobúdacou cenou? Alebo musím robiť prepočet podľa limitu v tom ktorom roku odpisu?
    A to ešte nie je všetko.
    Môžem do obstarávacej ceny započítať:
    zmluvná cena + poplatok za predčas.ukončenie leasingu+finančná škoda z titulu úpravy daňových odpisov, ktorú mi vyfaktúrovala leasingová spoločnosť?

    Predčasné odkúpenie predmetu lízingu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.