Zavrieť

Porady

Technické znehodnotenie auta v dôsledku havárie a zníženie trhovej ceny

Dobrý Deň, chcel by som poprosiť o radu. Pred týždňom som havaroval s novým vozidlom (najazdené cca 3000km). Som poškodený, na vine bol druhý vodič. Auto je rozsiahle poškodený v zadnej časti, okrem výmeny dielov bude nutné vyrovnávať karosériu a plechy podvozku.

moja otázka znie: na základe znaleckého posudku, ktorá vyčísli výšku technického znehodnotenie auta a zníženie trhovej ceny v dôsledku havárie mám šancu túto sumu nárokovať od poisťovne vinníka, alebo priamo od vinníka?

Prípadne máte niekto takúto skúsenosť?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pokiaľ boli splnené podmienky poistnej zmluvy, vykonal obhliadku likvidátor poistnej udalosti a uznal rozsah poškodenia, tak poisťovňa nahradí škodu mínus prípadná spoluúčasť (ale aj tú by si mal dostať, kedže si nebol na vine ty.
    Ešte je možné, že poisťovňa rozsah poškodenia vyhodnotí ako totálku.
    Naposledy upravil KEJKA : 09.11.14 at 12:35
    fortunka ja by som pri vysokej skode a po prepocte poistovnou isla do tej totalky
    preboha z havarijnej poistky sa nehradí škoda mínus spoluúčasť, ale primerané náklady múnus spoluúčasť. Nejde iba o hru so slovami, pretože primerané náklady na opravu a škoda sú v konečnom dôsledku pomerne často úplne iné sumy (EUR). Ostatné v príspevku zodpovedá.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    nie, nemas .. mas pravo na preplatenie skutocnej skody (naklady na opravu), nie nejakeho hypotetickeho rozdielo medzi trhovou hodnotou pred a po
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    korzoo Ten rozdiel nie je hypoteticky. Medzitym som konzultoval so súdnym znalcom v odbore cestnej dopravy - na základe vykonanej opravy - rozpisu vykonaných úkonov je možné celkom presne určiť sumu, o koľko sa znížila trhová cena v dôsledku havárie a následnej opravy. Ak sa rozhodnem predať takmer nové auto, informácia o tom, že bolo havarované, znižuje jeho hodnotu, a to pre mňa znamená škodu/znehodnotenie vozidla spôsobenú samotnou haváriou.
    KEJKA ide o to, že poistka bežne nekryje takéto prípady.
    Takže náhrada bude zodpovedať poistným podmienkam.
    bubkoch nikto nespochybnuje pokles ceny buraneho auta, ale to ze to v case nehody nie je tvoja realna skoda ...
    hypoteticka skoda to je preto pretoze je len "na papieri" ... skodu utrpis az pri predaji auta ... a co ked auto nikdy nepredas ? vtedy k realizacii tej hypotetickej skody nikdy nepride ... preco by poistovna mala uhradzat nejaku "skodu", ktora v okamihu nehody NENASTALA, ale ktora len "mozno" nastane niekedy v buducnosti ?
    z PZP sa preplaca skutocna skoda vcase nehody, nie hypoteticka skoda, ktora moze (ale aj nemusi) nastat o niekolko rokov
    vsak mozes sa s poistovnou sudit napr. o 4 roky vcase predaja auta, nech ti vtedy preplati rozdiel v skutocnej predajnej a hypotetickej cene neburaneho auta ... uvidis co ti povedia :-DDD
    preboha moja reálna škoda v MOMENTE jej vzniku sa u zánovného auta skladá z nákladov na opravu a znehodnotenia vykonanou opravou. Toto tvrdenie v pohode doložím odkazom na kvalifikovaný predpis. V tejto súvislosti obdivujem komentátorov typu bubkoch, ktorí masívne zahlcujú poradu svojimi nepodloženými názormi. Ak som sa pomýlil, rád si prečítam, z čoho vychádza jeho komentár. Dúfam, že to nebudú sny po ťažkej večeri.
    bubkoch nebudem sa opakovat, ...
    ked teda svoje tvrdenie vies v pohode dolozit, preco tak namiesto zbytocnych kecov rovno nespravis ?
    preboha vid príloha č.6 zákona 492/2004
    bubkoch vedel som ze sem hodis presne toto ...clovece ty si pravnik ? ved ti chyba elementarne logicke myslenie ...
    hodil si sem odkaz na vyhlasku, ktora stanovuje sposob vypoctu hodnoty auta ... a co s tym ? vypoctom po oprave sa dopracujes k nizsiemu cislu ako pred ... znamena to snad, ze rozdiel je SKUTOCNA skoda ktoru poskodeny okamihom nehody utrpel a ktoru by poistovna mala preplatit ? nie, neznamena ...
    takze sa snaz viac a radsej sem daj nejaky odkaz na § ktory by hovoril o tom, ze skutocna skoda, ktora sa plni v PZP, su nielen naklady na opravu resp. uvedenie do povodneho stavu, aj rozdiel v casovej hodnote opraveneho auta
    preboha je to JEDINÝ predpis v SR, podľa ktorého sa určuje všeobecná hodnota vozidla, a rovnako aj výška škody na aute. Výpočet podľa tohto predpisu je smerodajný pre každého (súd, notár, exekútor....) v akomkoľvek úradnom konaní. Predpokladom správneho výpoččtu je určitá úroveň odbornosti v danej problematike, takže nestačí vedieť násobilku. Ak máte predstavu, že pre poisťovne pri výpočte škody na aute na slovensku platí niečo iné - (špeciálne tabuľky a podobné záležitosti) tak to jednoducho nie je pravda. Odškodnenie z PZP, ktoré robia poisťovne je viazané rovnako, ako keby sa škoda počítala pre akýkoľvek iný účel. Ak poznáte nejaký iný predpis, než ten v zákone 492/2004 rád sa nechám poučiť. Garantujem Vám že budete hľadať véééľmi dlho, a čo je najhoršie - zbytočne.
    bubkoch nauc sa najskor chapat pisany text a potom reaguj, opat si uplne mimo ... s tebou je to len strata casu ... ale stale mas moznost odpovedat na moju otazku ... ked ju pochopis ... pretoze ja vobec nenamietam vypocet hodnoty auta podla toho predpisu ... ale skusim este raz a naposledy: podla ktoreho zakona je skutocna skoda, ktoru musi poistovna z PZP zaplatit, aj rozdiel medzi hodnotou auta pred a po oprave ...
    preboha "16.2 Koeficient poškodenia vozidla haváriou – k2

    k2 vyjadruje vplyv prípadných opráv poškodení vozidla na jeho predajnosť. Jeho hodnota sa stanovuje nasledujúcim postupom:

    1. Oprava poškodenia skupín (okrem pneumatík a brzdového systému) haváriou výmenou dielov len za použitia rozoberateľných spojov predpísanou technológiou:

    a) vozidlá s dobou prevádzky kratšou ako 1 rok k2 = 0,98 [–],"

    Tento koeficient má pre nehavarované zánovné vozidlo hodnotu 1.00 ( určuje ho predpis)
    Pre vozidlo po havárii má predpísanú hodnotu 0.95 až 0.99 podľa rozsahu havárie-
    Výška znehodnotenia vozidla pravou je teda daná rozdielom hodnoty 1 a hodnoty 0.95, alebo 0.96 atp,

    Takéto rozpitvávanie odbornej stránky pri výpočte výšky škody je pre čitateľov porady neúčelné, ale pre Vás bude možno poučné. Aby som text predpisu správne pochopil, nusel som stráviť prídavné 2 roky na vysokej škole, a dokonca si to zaplatiť z vlastného. Mám od školy aj doklad, že som text úspešne pochopil.
    bubkoch opat, ano, mas pravdu, nejaky koeficient k2 vyjadruje vplyv oprav na hodnotu auta ...
    ale opat si neodpovedal na otazku ...
    este som nepocul, ze by sa pri plneni k nakladom na opravu pripocitaval rozdiel v hodnote auta pred a po oprave :-DDD ty ano ? spamataj sa a prestan tu uz pisat mimo temy a mimo otazky
    preboha otázka: "podla ktoreho zakona je skutocna skoda, ktoru musi poistovna z PZP zaplatit, aj rozdiel medzi hodnotou auta pred a po oprave ... "
    odpoveď na Vašu otázku: podľa zákona 492/2004

    "este som nepocul, ze by sa pri plneni k nakladom na opravu pripocitaval rozdiel v hodnote auta pred a po oprave :-DDD ty ano ? spamataj sa a prestan tu uz pisat mimo temy a mimo otazky"

    ak ste niečo nepočuli tak to neexistuje? aký význam má debata s človekkom, ktorý akceptuje iba to čo už počul?
    ale na druhej strane Vám to nemám za zlé. O znehodnotení vozidla opravou bežní ľudia nevedia, a tak to nenárokujú. Poisťovne samozrejme využívajú túto neznalosť a znehodnotenie zaplatia iba ak je poškodeným kvalifikovane (znalecký posudok) nárokované, čo sa stáva výnimočne. To je zároveň aj pravdepodobný dôvod, prečo ste o tom ešte nepočuli...
    bubkoch opat logicka chyba v uvazovani ...
    ked napisem, ze som o tom nepocul, NEznamena to ze to pre mna neexistuje prave z tohoto dovodu ...
    cely cas pisem o tom, ze to neexistuje preto ze to NIE JE skutocna skoda a ani ziaden zakon to nedefinuje ako SKUTOCNU SKODU ktora by sa mala preplacat z PZP ... ozaj, v havarijnom mi to poistovna nepreplati ? preco ?
    poznamka ze som o vpylate takej skody v ramci PZP este nepocul znamenala len tolko, ze som o tom ani nepocul, znamena to len dalsi fakt popri neexistencii zo zakona ... chapeme sa ?

    ad prvy odsek: skus este blizsie, ktory § o tom pojednava ?

    cely cas pisem o tom, ze tebou uvadzany rozdiel medzi hodnotou auta (vypocitanou podla 492/2004) pred a po OPRAVE nie je skutocna skoda, pretoze o skode sa dá hovorit az v okamihu predaja auta, vtedy dojde k fyzickej realizacii skody navyse v case predaja moze byt táto skoda (rozdiel) uplne iny ako v case nehody a opravy auta ... a preto v case opravy auta a plnenia z PZP ziadna poistovna túto hypoteticku skodu nepreplati, a ani ziaden sud to neprizna lebo plni sa len SKUTOCNA SKODA ...
    ked si taky frajer od fachu, hod sem aj link na nejaky rozsudok sudu, ktory poskodenemu priznal takyto narok, verim ze s tym nebudes mat problem (ako nemas problem mlatit prazdnu slamu v tejto teme) ked ludi presviedcas o tom ze si to maju narokovat ...
    preboha aby som už nemusel ďalej vypisovať tieto komentáre, neuvažujete o vydaní vlastného občianskeho zákonníka? Z Vašich doterajších komentárov som vyrozumel, že Vy vlastne všetko viete, len ten aktuálny OZ očividne nefunguje podľa Vašich predstáv......
    nejaký judikát pohľadám, zatiaľ si pozrite
    http://www.sme.sk/c/2247262/poistovn...elu-skodu.html
    bubkoch neustale odvadzanie pozornosti nezmyslami ti ide excelentne ... takto postupujes aj pri zastupovani klienta ? ja s OZ nemam najmensi problem, dava mi za pravdu ...
    a s tym novinovym clankom si chcel dokazat co ? to je nejaky dokaz ? ja po tebe chcem konkretny § alebo rozhodnutie sudu ktorym dolozis svoje nezmysly a ty ma odkazujes na noviny ?
    si smiesny preboha :-DDD
    preboha tak tu máte požadované rozhodnutie súdu, ktorý pozná a hovorí o znehodnotení vozidla opravou, a dokonca ho rozsudkom aj sudca priznal http://otvorenesudy.sk/decrees/245400#document/1/page/1
    tipujem, že aj príslušného sudcu spochybníte, ale už som si zvykol....
    preboha bubkoch skutočná škoda môže byť u noveho auta vyššia než cena opravy, pretože trhová cena zánovného auta a zánovného auta po havárii je rozdielna nielen hypoteticky, ale reálne. Priemerné znehhodnotenie vozidla opravou ( tak sa takáto situácia nazýva odborne) dosahuje 500 - 1000 eur. opýtam sa aj inak - kúpil by si zánovné auto po havárii za rovnakú cenu ako zánovné auto bez havárie? Ja nie.
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... však preto existuje dodatkové poistenie, ktoré kryje rozdiel medzi obstarávacou cenou vozidla a jeho trhovou hodnotou v dobe krádeže, totálnej škody či živelnej udalosti.
    preboha túto diskusiu pravdepodobne čítajú aj takí, ktorí síce nevedia o čo ide, ale sebavedome rozdávajú mínusové hodnotenia. Z tohto dôvodu si dovolím doplniť karakula, že ide o poistenie finančnej straty, ktoré ponúka napr. pisťovňa Cardiff. Nie je lacné, ale má svoj význam.
    bubkoch ty toho nechapaveho len hras alebo si fakt neschopny logickeho myslenia ?
    to co napisal karakul je sice spravne, ale do tejto temy a otazky to patri rovnako ako keby napisal ze zem sa toci okolo slnka ...
    so zadavatelovou otazkou to nijako nesuvisi, lebo sa pytal na nieco uplne ine

    Milkie je offline (nepripojený) Milkie

    Milkie
    bacha aby ti neuznali totalku to poslednu dobu robia poistovne velmi radi potom ti vyplatia dost smiesnu sumu
    preboha Milkie - o totálke rozhoduje v prvom rade rozsah poškodenia auta - prípadne výška účtu za opravu, ale nie poisťovňa....

    pukpuk je offline (nepripojený) pukpuk

    pukpuk
    Dobry den Korzoo
    chcem sa opytat ako si dopadol, poziadal si o dorovnavku pre znizenu hodnotu auta? Pytam sa pretoze sa mi stalo cosi podobne a chcel by som dat na radu "preboha" lebo si myslim ze netrieska hluposti do vetra, ale ze na tom nieco pravdy bude. Dufam ze si sa nenechal odradit po radach provokatera bubkoch ktory si tu len riesi akesi ego a zrejme nema ani sajn.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    korzoo Ahoj, podľa mojich informácií to reálne je, ale sa priznám, že som sa do toho nepustil, a to z dvoch dôvodov:
    - v mojom prípade malo ist "len" o sumu do 1000 EUR
    - to ze na zaklade posudku poistovna vinnika zaplati znehodnotenie, je vysoko nepravdepodobné, takže jediná cesta by mohla byť to požadovať na súde

    Ohodnotenie myslim okolo 150€, advokat by nieco zozral takze v pripade uspechu by zostala nejaka celkom nizka suma, kvoli ktorej a prešla chuť to riešiť.

    Zostava este moznost vyuzit sluzby firmy inhelp.sk, ale som ich nestihol ani kontaktovat

    Vela stastia!
    preboha výpočet znehodnotenia znalcom na podanie žaloby netreba, znalca si aj tak určí súd. Vo Vašom prípade by pravdepodobnosť úspechu na súde presiahla 95%. Aj v prípade čiastočného úspechu všetky vedľajšie náklady ( aj za Vašeho advokáta) znáša poisťovňa. Škoda že ste to vzdali....
    mlaka @preboha mozem poprosit ako postupovat pri znehodnoteni vozidla v prevadzke 7 mesiacov. Ako si uplatnit nahradu skody za znehodnotenie vozidla opravou. Zatial sme to nahlasili poistovni, ze si to chceme uplatnit. Mame kontaktovat nejakeho sudneho znalca, alebo aky je postup. Dakujem. Skoda presahuje 6000 Eur, hodnota noveho vozidla cca 17000
      zbaliť

    Bendzi2 je offline (nepripojený) Bendzi2

    Bendzi2
    @preboha tiez by ma to zaujimalo. Stalo sa mi nieco podobne, auto je v prevadzke len 3 mesiace. Zatial stoji v zmluvnom servise, ktory nevola ani nikoho z poistovne na obhliadku. Ako mame postupovat dalej? Dakujem velmi pekne za odpoved.

    Technické znehodnotenie auta v dôsledku havárie a zníženie trhovej ceny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.