Zavrieť

Porady

Prepočítanie výpočtu starobného dôchodku, ktorý mi zaslala Sociálna poisťovňa

Hľadám človeka, alebo organizáciu, ktorá dokáže skontrolovať správnosť výpočtu starobného dôchodku, ktorý mi vypočítala Sociálna poisťovňa. Poisťovni som doložil nové podklady a namiesto zvýšenia dôchodku mi dôchodok znížili... Sám si správnosť výpočtu neviem spraviť z dôvodu komplikovanej právnej úpravy, preto hľadám kompetentného človek,a či firmu, ktorá to vie spraviť a potom by som vec mohol podať na krajský súd.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Ak si poisťovni vydokladoval nejaké obdobie poistenia s nízkym príjmom, je možné, že ti vyšiel nižší dôchodok. Nie je to taký zložitý výpočet, ako sa zdá, je to súčin troch parametrov, akurát potrebuješ údaje nahodiť do excelu a správne prečítať, čo je v rozhodnutí Sociálnej poisťovne. Pozri si aj kalkulačku na výpočet dôchodku na stránke poisťovne, tam z toho to pochopíš.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    terezamaria, korela, Mishok, Katy a R, luja5, avalik, Andyke, Mária27
    8
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    korela A ak by to sám nezvládol a chce mať istotu, existuje nejaká firma, ktorá by mu to vypočítala?
    Odvolať sa do poisťovne môže do mesiaca, vymáhať súdnou cestou do troch rokov. Tak aby mal istotu. Ja ho chápem.
    Kvaka Neviem, či existuje taká firma, ja som sebe a manželovi sama prepočítavala. Môže skúsiť nejakú pani zo Sociálnej poisťovne poprosiť o výpočet, ale nie vždy to všetky vedia. Keby doplnil nejaké konkrétne údaje, aj tu by sa dalo.
    luja5 Kvaka, súhlasím s Tebou, že mohlo ísť o nové podklady za obdobie s nižším príjmom pre výpočet priemerného osobného mzdového bodu. Ak to dokonca boli len niekoľko mesačné obdobia v kalendárnom roku/rokoch z obdobia pre výpočet priemerného osobného mzdového bodu, ktoré dosť znižujú osobné mzdové body, mohlo to mať negatívnejší dopad na celkový priemerný osobný mzdový bod a tým na výšku dôchodku, ako pozitívny dopad zvýšenia doby poistenia.
    luja5 Korela, tiež ho chápem. Ja som porovnávala dve rozhodnutia SP dokonca o súbehu nárokov na dôchodok podľa dvoch zákonov (samé paragrafy, čísla, odkazy, prepočty...). Aj v druhom rozhodnutí som však asi našla chybu, ktorú ale excelovský prepočet nemohol "odhaliť" a čaká sa na tretie stanovisko SP. Išlo však o porovnávanie v rámci rodiny, kde som radila len na základe svojho názoru a svojho chápania zákonov, čo nebolo vôbec jednoduché.
    korela Vraj na súdne rozhodnutie ľudia čakajú aj 6 až 7 rokov, bolo na obrazovke asi pred dvomi rokmi. Osobne si myslím, že tam je dosť kiksov, či už plus alebo mínus.
    A väčšina ľudí si to nevie skontrolovať.
    Ja som niečo riešila u nás na ústredí v klientskom centre osobne, tie pracovníčky boli slabé. Nechcem znevažovať, ale vôbec nevedeli poradiť. Zrejme nemali predchádzajúcu prax z vlastnej poisťovne.
    Kvaka Odvolanie ide na ústredie SP, oni to prepočítajú, až potom by to išlo na súd. Mohol mať aj nevydokladované náhradné doby, tam je OMB 0,3 ročne, prepočíta sa na počet dní, veruže to znižuje POMB, takže niekedy sa neoplatí "naháňať" nejakú dobu poistenia.
    korela Hej, iba to všetci ľudia nevedia. Ešte dodám, že Kaník počas svojho pôsobenia zaviedol pre dlhodobo nezamestnaných 4 mesačné práce po rôznych nadáciách a pod. Jedna pani si dala podpísať na ÚP, že tam ide nedobrovoľne - dôvod dôchodok. Ktovie, či jej to niekto zohľadnil pri výpočte dôchodku. Určite nie. To bol tiež od neho ťah.
    Kvaka Korela, do dôchodku sa ide iba raz v živote, je to už doživotný príjem, preto ak niekto nevie alebo nepozná ako a čo ovplyvní jeho dôchodok, mal by sa pýtať. Dávka sa prizná 3 roky spätne, ak bola vypočítaná zle. Takže času má dosť, ak nájde chybu, môže dať prepočítať dôchodok aj neskôr.
      zbaliť

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    v tých nových dokladoch nebolo náhodou a nejaké dlhšie obdobie PN? aj to má vplyv

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak by si doplnil konkrétne - že aké nové podklady si SP vlastne doložil, tak aj tu by sme mohli vylúčiť(alebo nie) skutočnosť - že či si si za to obdobie náhodou "nekazil" mzdový bod ... (čo je predpokladám kameň úrazu v tomto prípade)
    A ako už píše anička - skús skontrolovať aj sám - len si to treba dôkladne a viackrát pozrieť - je pravda, že tých zmien je neúrekom, a hlavne ak tam boli obdobia ID (tie odôvodnenia v rozhodnutí sú ale len zložito písané).
    Alebo potom treba ísť za ochotnou pani na SP (s tatianou) - ak bude mať čas a chuť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Najprv sa odvolaj a uvidíš,či sa dopracujú k tomu istému.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Neviem, či sa tým nejaká organizácia alebo nejaký človek (cielene) zaoberá. Skús osloviť svojich známych, ktorí majú tiež svojich známych... Myslím si, že by bolo dobré, keby sa Ti podarilo nájsť niekoho, kto sa Ti pozrie na obidve rozhodnutia kompletne, porovná ich, vysvetlí Ti.... Človek zorientovaný v tejto oblasti vie, kde a čo má v rozhodnutiach hľadať. Držím palce.
    Kvaka 09.11.14 18:55 priradil do Porady

    Prepočítanie výpočtu starobného dôchodku, ktorý mi zaslala Sociálna poisťovňa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.