Zavrieť

Porady

sociálna poisťovňa - penále

Lubomíra, príspevky sa NEMAŽÚ!!!!! Vraciam ho späť:

Dobrý deň
dňa 22.11.2014 mi Sociálna poisťovňa vyrúbila penále za oneskorenú platbu za mesiace v roku 2007 a 2008 v sume 717 eur. Dlžnú sumu som uhradila na tri splátky, pričom poslednú som zaplatila v máji 2010. Sociálna poisťovňa mi vyrátala omeškania v dňoch za každú omeškanú mesačnú splátku osobitne až ku dňu zaplatenia a to celkovo 10200 dní čo je približne 28 rokov omeškania. Mali právo rátať takýmto spôsobom omeškanie, ktoré bolo maximálne 3 roky? Ďalej by som potrebovala vedieť, keď nezaplatím penále teraz ale až o 3 roky, či sa mi môže suma navyšovať, alebo či to môžem mať nejaký právny dosah na mňa, nedajbože na môjho manžela, poprípade či mi nehrozí nejaký exekútor, lebo teraz som na rodičovskej a asi by som nezvládla ani splátkový kalendár.
Naposledy upravil Chobot : 17.11.14 at 12:17
7 komentárov     zbaliť
veronikasad Uhradila si dlžnú sumu poistného (v splátkach), alebo penále ?
Neviem ako si sa k tým 28 rokom dopočítala. SP počítala penále samostatne z každej časri nezaplateného poistného - ododňa splatnosti do dňa zaplatenia ...
lubomira82 zaplatila som len dlžnú sumu poistného a penále chcú po mne teraz. Penále mi rátali napríklad od septembra 2007 do maja 2010, od oktobra 2007 do maja 2010, od novembra 2007 do maja 2010 a takto podobne mi za každý mesiac vyrátali počet dní omeškania od 100 do 890 dní a potom mi to zrátali za každý mesiac a suma bola 10 200 dní
veronikasad Rátali ti každú sumu samostatne, ako som písala vyššie. Nie 10200 dní z celej sumy.
lubomira82 ďakujem pochopila som to len mi to celkovo vyšlo dohromady toľko dní že sa mi to zdalo čudné
Mária27 kedy vyrubila?
lubomira82 pred tyzdnom
avalik asi máš v zadaní preklep, 22.11.2014 ešte len bude
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sa podľa § 240 platí rovnako § 146, mala by si to splatiť v 18 mesiacoch. Úrok z úroku nebýva, nemal by byť ani z penále. Mohlo by to však znamenať aj splatnosť celého dlhu pri nezaplatení jednej splátky.

    Môže nastúpiť súd alebo exekútor podľa § 148: . Pohľadávky na poistnom, dávkach, náhradách škody podľa § 238 ods. 6 neuhradených Sociálnej poisťovni tretími osobami, pokutách podľa § 239 a penále podľa § 240 (ďalej len "pohľadávka") vymáha Sociálna poisťovňa podľa tohto zákona a podľa osobitných predpisov.81)
    Poznámka 81): Občiansky súdny poriadok. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok)

    Skús požiadať o splátky a odklad splátok

    tibor35 je offline (nepripojený) tibor35

    tibor35
    Podl'a § 293bl ods. 1 predpisu c.572/2009 Z.z., ktorým sa men!í a dopĺna zakon 461/2003 Z.z.
    "Socialna poist'ovna nepredpise penale alebo odpusti povinnost' zaplatit' predpisane penale, ktore sa viaže na dlžne poistne a dlžne prispevky na starobne dôchodkove sporenie podľa osobitneho predpisu za
    obdobie pred 1.januarom 2010 zaplatene najneskôr do 30. aprila 2010. "
    Socialna poistovna sa neriadi vobec podla tohoto zakona tzv."Generalny pardon",
    ja sa tiez s nimi natahujem (ovela nizsiu sumu penale 10EUR) - ide o princip nema narok predpisat penale na pohladavky ktore boli uhradene do 30.4.2010 !!!! SP nedodrzuje horeuvedeny zakon
    Naposledy upravil tibor35 : 22.11.14 at 19:59
    veronikasad To ale nie je prípad Ľubomíry, píše že poslednú splátku uhradila v máji 2010, lehotu na zaplatenie dlžneho poistného nedodržala.
    tibor35 penale by sa mali tykat len na uhrady po 30.4.2010, ale SP ide podla sablony : 10 r. je doba premlcania, teda zacina hladat od r. 2004, ked suma za penale prevysi 3,32 EUR ( nehladi na "Generalny pardon), aj ked boli vykonane uhrady do 30.4.2010, vydava ROZHODNUTIE, po nadobudnuti rozhodnutia a nezaplatenia penale cca po 10 dnoch , posuva vymahanie pohladavky - penale na zaklade "mandatnej zmluvy" spolocnosti
    GENERAL FACTORING a.s.
    Kosicka 56, 821 08 Bratislava, myslim si ,ze toto je to uz vsetko v rukach exekutora

    sociálna poisťovňa - penále

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.