Zavrieť

Porady

Posudzovanie peňažného daru u príjemcu z peňazí, získaných predajom nehnuteľnosti u darcu?

Ahoj poraďáci,
v súvislosti s pôvodnou otázkou ma zaujíma odpoveď aj na inú otázku, ktorú preto pridávam.
Akými zmluvami sú /1/ zmluva o prevode vlastníctva nehnuteľnosti/kúpna zmluva a /2/ zmluva uzavretá v prospech tretej osoby, a to vo vzťahu k iným/tretím osobám, ktoré nie sú predávajúcimi osobami, ale majú priamo z takýchto zmlúv príjem? Sú to nejaké dvojjediné, t.j. aj darovacie zmluvy spĺňajúce ust. § 628 a nasl. OZ, a to aj v prípade, ak v zmluve nie je uvedený konkrétny cudzí príjemca peňazí, len jeho číslo účtu a príjem peňazí môže preukázateľne potvrdiť len nepredávajúca osoba? Zaujíma ma to najmä z hľadiska dane z príjmu.
Ďakujem.
Naposledy upravil luja5 : 11.11.14 at 19:07 Dôvod: zmena názvu otázky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    1) § 588 a nasledujúcich ustanoveniach Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb + Zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení.
    2) na darovanie (ak sa nejedná nehnuteľnosť) nie je písomná písomná zmluva.
    Príjem z predaja je príjmom predávajúceho aj keď nie je cena vyplatená na jeho účet.
    U príjemcu kt takéto peniaze dostane bez protihodnoty tak je to príjem získaný darovaním §3 ods 2 a) ZDP

    Kupujúci má zmluvu o kúpe kde sú overené podpisy (koli katastru) na zmluve je uvedený účet kam má poslať peniaze. on tie peniaze pošle čo vie preukázať vkladovým lístkom alebo výpisom z banky... Tým je jeho plnenie ukončné (ak nie je ešte iné zo zmluvy)

    Ak by peniaze dostal niekto kto na ne nemá nárok napr. vyplývajúci z tej zmluvy tak by išlo o bezdôvodné obohatenia sa.

    U predávajúceho sa takýto príjem posudzuje akoby bol vyplatený jemu. (čo aj defacto je)
    Volá sa to daňové PRIZNANIE lebo tam človek sám PRIZNÁVA svoje príjmy

    Už sa prosím zmier s tým že sa to dá - http://www.porada.sk/t253763-je-mozn...ero-uctov.html

    Mimochodom otázka je zavadzajúca. Nie je to príjem z predaja cudzej nenuteľnosti.
    nikto cudziu nehnuteľnosť nepredáva (v pôvodnej otázke)
    Naposledy upravil Mishok : 11.11.14 at 18:05
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luja5 Ďakujem. Uvedený §3 ods 2 a) ZDP poznám, len v ňom je pri darovaní odkaz na napríklad § 628 až 630 OZ a v § 628 ods. 2 sa ustanovuje, že darovacia zmluva musí byť písomná pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní (ako príklad k tomu som dávnejšie čítala o svadobných daroch). Nadväzne v prípade tejto témy mi nie je jasné, kedy dochádza k darovaniu peňazí medzi darcom (predávajúcim, ktorý má ako darca odovzdávať) a obdarovaným (ktorý prevezme-dostane peniaze od kupujúceho, dokonca to môže byť aj v rozpätí niekoľko dní), ak by to mohlo byť bez písomnej darovacej zmluvy. Preto som sa pýtala, alebo či sa to prípadne dá vysvetľovať ešte inak, podľa iného paragrafu OZ...
    Mishok 1. je tam "napríklad"
    2. k darovaniu peňazí dochádza keď ich fyzicky (alebo prevodom) odovzdáte

    neviem kde to presne hľadať ale už som to riešil v súvislosti s neziskovými organizáciami

    išlo o to že síce bolo účtované o záväzku z darovacej zmluvy v sro (sro darovala peniaze neziskovke) ale k úhrade nedošlo do lehoty na podanie danového priznania a preto sro nemohla darovať 2% ale iba 1,5%
    luja5 Veď práve, že je tam "napríklad" (tiež som si to všimla, aj napísala v komentári), len neviem, kde ešte by som mohla hľadať, ak ide o darovanie medzi fyzickými osobami-nepodnikateľmi (občanmi). Darca by neodovzdával, ani prevodom by to nešlo od neho, preto ma napadla otázka v súvislosti s tou darovacou zmluvou.
    Mishok hľadajte doma: babka dá vnúčikovi 5€ na zmrzlinu - to je to okrem toho ich ,,napríklad".
    Tiež je to príjem získaný darovaním.
    Môžete síce argumentovať tým že príjem do 500 € oslobodený od dane avšak ak by mu babka dávala 5€ každý mesiac tak to nie je príležitostný príjem ale pravidelný
    Ak by vnúčik nebodaj babke kosil trávnik pravidelne za tých 5 € tak okrem toho že detská práca je zakázaná ide aj o nelegálne zamestnávanie nakoľko by tkáto činnosť pravdepodobne spĺňala podmienky závislej práce.

    Každý zákon sa dá dohnať do krajností, ale niekedy fakt stačí použiť sedliacky rozum
    luja5 Nechcela som názvom otázky zavádzať. Nevedela som, ako inak vyjadriť, že mi prídu peniaze na účet priamo od kupujúceho za to, že mu niekto iný predal svoju (pre mňa ako príjemcu peňazí cudziu) nehnuteľnosť. Ak mi pomôžeš, ako to lepšie vyjadriť, rada to bez problémov opravím ;-).
    Mishok Posudzovanie peňažného daru u príjemcu, z peňazí získaných predajom nehnuteľnosti u darcu ??
    luja5 Ď., zmenila som, snáď to vyznie lepšie.
    Inak nenapísala som, že sa to tak nedá. U mňa to nie je záležitosť s niečím sa zmierovať, neočakávam ani od iných, že sa zmieria s tým, že ja by som nesúhlasila z mojich dôvodov.
    Btw. - tých 5 € babka neposiela vnúčikovi prostredníctvom cudzieho účtu, dá z ruky do ručičky peniažkový darček, aj ja som tak dostávala, len Kčs.
      zbaliť

    Posudzovanie peňažného daru u príjemcu z peňazí, získaných predajom nehnuteľnosti u darcu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.