Zavrieť

Porady

Rady pri výbere pracieho prostriedku a testy

Man
Otváram diskusiu na kvalitu pracích prostriedkov na Slovensku a ponúkam návod na lacný, účinný ekologický prací prostriedok na pranie, ktorí si vyrobíte aj doma. Keď som si pozrel tento test nemal som na výber...
Na začiatok si pozrite testy: http://www.stream.cz/adost/800414-te...ich-prostredku
Ja osobne dávam prednosť mydlovému slizu.
Potrebujeme:
mydlo na pranie - 125g
sódu na pranie - 1/2kg - 1kg (podľa tvrdosti vody)
horúcu vodu z vodovodu
vedro s vrchnákom, strúhadlo, odmerku a miešadlo.

Postup:

Príloha 138763 1 kg sódy (podľa tvrdosti vody)

Príloha 138762 pomôcky: vedro s vrchnákom, strúhadlo, odmerka a miešadlo

Príloha 138765 cca 125 g mydla nastrúhame na jemnom strúhadle

Príloha 138764 nastrúhané mydlo

Príloha 138766 rozpustíme v 2-3l horúcej vody



Príloha 138767 keď je mydlo úplne rozpustené, pridáme sódu a postupne vodu na celkový objem 10-12l.

Príloha 138769 Stále miešame, dovtedy až bude mať konzistenciu tuhého gélu. Pozor aby nevznikli hrče !. Čerstvý sliz je tekutý s jemnými vločkami. Vedro uzavrieme a po odstátí 12-24 hod. môžeme prať. Na pranie dávkujeme sliz priamo do bubna práčky cca 250-500ml slizu.

Na čo je potrebné dávať pozor:

Je dôležité dávať sliz do bubna, aby práčka nepenila a nepretiekla. Účinnosť prania sa zvýši ak po napustení vody prerušíte prací program na 1-2 hodiny a potom doperiete. Na škvrny použite žlčové mydlo (jadrové mydlo s prídavkom hovädzej žlče. Slúži ako bieliaci prostriedok a spôsobuje emulgáciu tukov. Používa sa na odstránenie škvŕn z textílií. Pozor ! Pri farebných textíliách vopred overte stálosť farieb ), ktorým navlhčenú škvrnu potriete a necháte pôsobiť. Sliz je vhodný aj na rôzne čistiace práce v domácnosti - umývanie podláh, obkladov, sanity a popdobne.

Nevýhody a ich riešenie:

- Niekto môže namietať, že je bez vôňe. Do slizu môžeme pridat nieko/lko kvapiek prírodnej esencie. Obecne sa ale držíme zásady, že čím menej aditív, tím lepšie pre nás i pre prírodu.

- Tmavé prádlo vybledne a svetle zožĺtne:
pred prvým použitím vyskúšajte účinky na vzorke prádla (staršie oblečenie...). Osobne som nespozoroval vedlajšie účinky.

Ďalšie info: http://www.bocianiehniezdo.sk/conten...dok-na-pranie/

Môžte skusiť dávkovanie: 25 g sódy, 25 g nastruhaneho jadroveho mydla, liter vody.

Dôvody prečo používať mydlový sliz: zvyšuje PH vody, tým pádom nepotrebujeme tolko pracieho prostriedku, takže šetrí naše penaženky, je šetrnejší k prádlu, nie je tak agresívny, pri pracích prostriedkoch z obchodných retazcov dochádza k uvolnovaniu chemických látok do ovzdušia, aj napriek tomu že su bezfosfatove obsahuju zase ine chemicke zlučeniny ktoré škodia na zdravie ludí.

Periem už roky v mydlovom slize, hlavne z finančných dôvodov, pretož je to šetrnejšie k prírode je logické. používám mydlo z madarska pretože neobsahuje žiadne pridavne latky a je lacnejšie. Na škvrny používam citrón, prádlo po vypraní ovoniam olejom z citrónu a ešte raz prepláchnem. Raz za pol roka periem práškom persil a namo na biele prádlo. Keď sa suší prádlo na balkóne vôňa sa šíri celou ulicou. V zime prevonia byt citronovou aromou.

- Aby bylo prádlo hebké a biele, pridajte do posledneho plákania sol alebo ocot.
- pridajte do slizu jeden balíček prášku do pečiva, prádlo bude biele ako sneh !

- ponožky budú opäť biele, keď do práčky dáte sáčik s citronovou kôrou.

tak príjemné pranie priatelia.
Naposledy upravil milo2 : 16.11.14 at 09:48
Usporiadat
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai...to nemyslis vazne ty si myslis,ze v napr.De lidli vyrobky kupuju uboziaci?!alebo iba cudzinci....a vobec vieme kto tie prasky pre nich vyraba...
Ake veci myslis...tie co ich kvalita tiez uz je niekde inde? To co je nekvalitne tomu ziadny prasok nepomoze.....
Ja nic znicene nemam....a to kopec veci kupim v sekaci co nik netusi pokial to nepoviem....kupujem tricka aj lidli drzia si farbu a su rovno usite..pekne licuje predny diel so zadnym....co sa ani znackovym vyrobkom nepodari....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
milo2
prosím vas nepíšte tu vaše pocity, nechajte si ich doma, píšte vecne na tuto temu.
dakujem.
alaya1
tak vecne a strucne - v tvojom domacom pripravku prat nebudem .
Vecnejšie a stručnejšie....juchovina.
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
A hlavne,keď už párkrát načapali jeden sklad a autá so "značkovými" práškami.Tu nemáš záruku,že máš veriť tomu,čo vidíš.Falšuje sa všetko Ja som roky fičala na Merkure,prestali ho vyrábať (slabý odbyt) a teraz začali,ale len malé balenie (600g).Ten nemal chybu.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Tai...to nemyslis vazne ty si myslis,ze v napr.De lidli vyrobky kupuju uboziaci?!alebo iba cudzinci....a vobec vieme kto tie prasky pre nich vyraba...
Ake veci myslis...tie co ich kvalita tiez uz je niekde inde? To co je nekvalitne tomu ziadny prasok nepomoze.....
Ja nic znicene nemam....a to kopec veci kupim v sekaci co nik netusi pokial to nepoviem....kupujem tricka aj lidli drzia si farbu a su rovno usite..pekne licuje predny diel so zadnym....co sa ani znackovym vyrobkom nepodari....
lui.ved to som ja predsa nepisal, ze v Lidli nakupuju uboziaci. To si ako na to prisla? Ved som len pisal, ze perieme v znackovych, lebo niekedy Lidl nebol a sme zvyknuti a spokojni. A okrem toho mi tie znackove drahe nepridu a veci mi drzia 100 rokov, tak som zatial nemal dovod vymyslat
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai....ja so menila....pretoze ziadny rozdiel iba v cene.....skusila som a ostala som pri lidlackych.......avivaz nie od nich...to iba kušelwajch....silan
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Asi 20 rokov periem v arieli, iné kupujem len na pranie a tepovanie kobercov, tam vidím ten rozdiel a veru často musím oprať druhý krát, pri nízkych teplotách je ten rozdil veľký.
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
pmajap
Asi 20 rokov periem v arieli, iné kupujem len na pranie a tepovanie kobercov, tam vidím ten rozdiel a veru často musím oprať druhý krát, pri nízkych teplotách je ten rozdil veľký.
to som sa teraz docital, ze sa Lidl prasok pri nizkych teplotach nedobre rozpusta a ostavaju odrobinky na veciach a este ze sa opat zraza v rurkach a upchava odpad.
Nuz a my perieme vacsinu veci na 30 sutpnoch, takze ostaneme tam kde sme
Jedine ze by som to kvoli veciam kupil co sa peru pri 40-60 stupnoch
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

taiko
arizona
lujza.j
dáška rovnako...už roky...niekedy mi príde,že ešte aj prať v "značkových práškoch" musí byť !!!....inak nie si in a trendy....choré,ale ked poviem...že periem v lídlackých....tak sa ludia čudujú ako keby som povedala, že chodím na potok...kupujem on nich aj iné čistiace prostriedky...kým som nezačala s mydlami a ostatkom aj sprcháče,šampony,kondicionery...a iné...iba aviváž nie....
Posledne roky lidlacky Formil vyhrava vsetky skusky a porovnavania ucinkov pracich praskov.
Tiez som nan pred casom presla,som spokojna, neperie vobec horsie,ako tie drahe, znackove.

Reklama robi svoje :-))) Vacsina ludi si mysli, ze ked kupi drahy prasok, ze vyperie lepsie, ale nie je to tak.
zeny, ja sa nezastavam znackovych praskov, ale neznicia vam tie lidl prasky veci? vydrzi vam bavlnene tricko nosene 4-5 rokov ked ho periete v lidl prasku? My perieme v znackovych, lebo sme si tak nejak zvykli od nepamati, ked este o Lidli nebolo ani chyru ani slychu. No a zeby sa niekto chvalil tym, ze perie v znackovych praskoch, to som este nepocul. Ved 3l Perwoll sa da kupit za 5EUR, tak ake "in", ake "trendy"
Ta otazka dost prekvapila. Nenapadlo ma doteraz, ze by nejaky prasok znicil veci. Ja ho pouzivam iba par mesiacov,pradlo vyzera "normalne".
Tricka a ostatne oblecenie je u nas spotrebny material,nepotrebujem,aby mi vydrzali 5,ci 10 rokov.
Na prechod na tento prasok ma presviecala moja znama,Rakusanka,ona si ho nevedela vynachvalit,pouziva ho dlhe roky u nich veru pracka ide nonstop. A taktiez ma presvedcili aj tie rozne nezavisle testy,ako som pisala vyssie.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
arizona
taiko
arizona
lujza.j
dáška rovnako...už roky...niekedy mi príde,že ešte aj prať v "značkových práškoch" musí byť !!!....inak nie si in a trendy....choré,ale ked poviem...že periem v lídlackých....tak sa ludia čudujú ako keby som povedala, že chodím na potok...kupujem on nich aj iné čistiace prostriedky...kým som nezačala s mydlami a ostatkom aj sprcháče,šampony,kondicionery...a iné...iba aviváž nie....
Posledne roky lidlacky Formil vyhrava vsetky skusky a porovnavania ucinkov pracich praskov.
Tiez som nan pred casom presla,som spokojna, neperie vobec horsie,ako tie drahe, znackove.

Reklama robi svoje :-))) Vacsina ludi si mysli, ze ked kupi drahy prasok, ze vyperie lepsie, ale nie je to tak.
zeny, ja sa nezastavam znackovych praskov, ale neznicia vam tie lidl prasky veci? vydrzi vam bavlnene tricko nosene 4-5 rokov ked ho periete v lidl prasku? My perieme v znackovych, lebo sme si tak nejak zvykli od nepamati, ked este o Lidli nebolo ani chyru ani slychu. No a zeby sa niekto chvalil tym, ze perie v znackovych praskoch, to som este nepocul. Ved 3l Perwoll sa da kupit za 5EUR, tak ake "in", ake "trendy"
Ta otazka dost prekvapila. Nenapadlo ma doteraz, ze by nejaky prasok znicil veci. Ja ho pouzivam iba par mesiacov,pradlo vyzera "normalne".
Tricka a ostatne oblecenie je u nas spotrebny material,nepotrebujem,aby mi vydrzali 5,ci 10 rokov.
Na prechod na tento prasok ma presviecala moja znama,Rakusanka,ona si ho nevedela vynachvalit,pouziva ho dlhe roky u nich veru pracka ide nonstop. A taktiez ma presvedcili aj tie rozne nezavisle testy,ako som pisala vyssie.
nuz veci sa pranim nicia, tak ma napadlo, ze k tomu moze aj prasok prispiet. nehovorim, ze Lidl, nemam skusenost, preto som sa pytal.
Okrem toho, ja ked si kupim drahsiu vec, tak chcem aby vydrzala, nenatiahla sa, neposkodila, nestratila farby atd atd. Nedavno som tricko vyhodil co malo 17 rokov a este som ho po doma nosil, aj ked bolo vysedivene. U nas oblecenie nie je spotrebny predmet, teda mozno az na spodne pradlo a ponozky.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Nechcem tu robiť nejaké rozbroje, ale rád by som vás upozornil na jeden fakt.
Nie je Lidl ako Lidl, Nie je lídlacký výrobok všade rovnaký.
Kdesi som čítal, ako výrobcovia pristupujú k jednotlivým krajinám. Takže práci prášok v Lidl AT bude odlišný od prášku Lidl Sk, i keď hmotnosť a základné zloženie bude rovnaké, ostatné už sa bude líšiť (dokonca i ceny, kde to pre Slováka vyjde drahšie). Stačí, aby na Sk trh dali prášok ako pre At trh, ale bez nejakéj látky, prípadne v inom percentuálnom zložení. Dokonca i potraviny z Lidl sú takto delené.
A uvedomte si jedno - všetko to základné zloženie práškov je na jedno kopyto. Vyrábajú ich 2-3 chemické firmy a potom sa podľa cieľového trhu pridáva ostatok už v réžii obchodného reťazca...
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

taiko
arizona
taiko
arizona
lujza.j
dáška rovnako...už roky...niekedy mi príde,že ešte aj prať v "značkových práškoch" musí byť !!!....inak nie si in a trendy....choré,ale ked poviem...že periem v lídlackých....tak sa ludia čudujú ako keby som povedala, že chodím na potok...kupujem on nich aj iné čistiace prostriedky...kým som nezačala s mydlami a ostatkom aj sprcháče,šampony,kondicionery...a iné...iba aviváž nie....
Posledne roky lidlacky Formil vyhrava vsetky skusky a porovnavania ucinkov pracich praskov.
Tiez som nan pred casom presla,som spokojna, neperie vobec horsie,ako tie drahe, znackove.

Reklama robi svoje :-))) Vacsina ludi si mysli, ze ked kupi drahy prasok, ze vyperie lepsie, ale nie je to tak.
zeny, ja sa nezastavam znackovych praskov, ale neznicia vam tie lidl prasky veci? vydrzi vam bavlnene tricko nosene 4-5 rokov ked ho periete v lidl prasku? My perieme v znackovych, lebo sme si tak nejak zvykli od nepamati, ked este o Lidli nebolo ani chyru ani slychu. No a zeby sa niekto chvalil tym, ze perie v znackovych praskoch, to som este nepocul. Ved 3l Perwoll sa da kupit za 5EUR, tak ake "in", ake "trendy"
Ta otazka dost prekvapila. Nenapadlo ma doteraz, ze by nejaky prasok znicil veci. Ja ho pouzivam iba par mesiacov,pradlo vyzera "normalne".
Tricka a ostatne oblecenie je u nas spotrebny material,nepotrebujem,aby mi vydrzali 5,ci 10 rokov.
Na prechod na tento prasok ma presviecala moja znama,Rakusanka,ona si ho nevedela vynachvalit,pouziva ho dlhe roky u nich veru pracka ide nonstop. A taktiez ma presvedcili aj tie rozne nezavisle testy,ako som pisala vyssie.
nuz veci sa pranim nicia, tak ma napadlo, ze k tomu moze aj prasok prispiet. nehovorim, ze Lidl, nemam skusenost, preto som sa pytal.
Okrem toho, ja ked si kupim drahsiu vec, tak chcem aby vydrzala, nenatiahla sa, neposkodila, nestratila farby atd atd. Nedavno som tricko vyhodil co malo 17 rokov a este som ho po doma nosil, aj ked bolo vysedivene. U nas oblecenie nie je spotrebny predmet, teda mozno az na spodne pradlo a ponozky.

SDuhlasim s tym, ze veci prane v kvalitnom prasku sa casom tak neznicia. myslim, ze mamy, kde su deti male a "chasnuju" vsetko rad radom uvitaju financne nenarocny prasok. My sme uz vsetci skoro dospeli, takze veci len prepiertam, nie su spinave, skor pach a pot, prach. Ja som teraz presla ,a Lovely gely- kupujem v DN-ku. Prekrasne vonaju, su skor na detske pradlo. su k vyrobkom setrne,velke balenie stalo 9.90- po zlave na DM karte 7.50- nie je o com zvazovat.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Periem často, tričká mením ako spodné prádlo a svetre po dvoch dňoch, nebudem riskovať. Nosím si prášky z at, ked je akcia stoja menej ako u nás, ale... misoft to napísl presne, účinná zložka pracieho prášku je všade rovnaká, je to"recept", v at sú strašne privoňané a to mi dosť vadí.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Duski istu dobu som ich kupovala myslim,ze aj tu....ano teraz At,De....ked sme pri ucinnej zlozke....aj hajzlove cistice maju rovnaku......tie tiez lidl,dm....
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Súhlasím s používaním mydla na pranie, resp. mydlových pracích prostriedkov, sú pre pokožku lepšie, ako syntetické pracie prostriedky. Každý sa môže rozhodnúť, či to použije alebo nie. Raz mi povedala jedna lekárka, že deti, čo majú ekzém, by mali mať na sebe bielizeň vypratú iba mydlom.
Mazľavé mydlo, čo tu zadávateľ pripol, (tak sme tomu hovorili v minulosti) sa používalo v domácnostiach na pranie pracovných a veľmi za špinených odevov, ako aj kobercov. Na pranie bežného oblečenia a bielizne to bolo mydlo na pranie, voda sa zmäkčovala sódou. Deti vtedy nemali toľko ekzémov ako dnes.
Ja z pohodlnosti periem v práčke, v práškovom persile. Keď boli deti malé, používala som detský prášok na pranie, obsahoval viac mydla. Periem takmer všetko na 40°C, iba ak je vo várke prádla čistá bavlna, tak dám aj na 60°C. Mám overené, že rakúsky persil je iný, ako u nás kupovaný. Niekedy dám utierky vyvariť na sporák do hrnca. So sódou a mydlom. Vyskúšam ten lidlácky formil, ďakujem za info, nevedela som o ňom. .
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Tiež vyváram v jadrovom mydle, ale bez sody, nechám to všetko postáť a vychladnúť. Len po zabíjačkách som pridávala aj lúh.
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
taiko
pmajap
Asi 20 rokov periem v arieli, iné kupujem len na pranie a tepovanie kobercov, tam vidím ten rozdiel a veru často musím oprať druhý krát, pri nízkych teplotách je ten rozdil veľký.
to som sa teraz docital, ze sa Lidl prasok pri nizkych teplotach nedobre rozpusta a ostavaju odrobinky na veciach a este ze sa opat zraza v rurkach a upchava odpad.
Nuz a my perieme vacsinu veci na 30 sutpnoch, takze ostaneme tam kde sme
Jedine ze by som to kvoli veciam kupil co sa peru pri 40-60 stupnoch
Ak také niečo robí,nie je na vine prášok,ale pračka (aj preplňovanie bubna).Aj veľa prášku škodí...videla som susedu...sype,neodmeria a prádlo jak šmirgeľ (o plytvaní nehovorím).
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

lujza.j
Duski istu dobu som ich kupovala myslim,ze aj tu....ano teraz At,De....ked sme pri ucinnej zlozke....aj hajzlove cistice maju rovnaku......tie tiez lidl,dm....
Lui - všetko je na jedno kopyto....kopyto sem - kopyto tam, už mám dopito.....
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Peggynka
taiko
pmajap
Asi 20 rokov periem v arieli, iné kupujem len na pranie a tepovanie kobercov, tam vidím ten rozdiel a veru často musím oprať druhý krát, pri nízkych teplotách je ten rozdil veľký.
to som sa teraz docital, ze sa Lidl prasok pri nizkych teplotach nedobre rozpusta a ostavaju odrobinky na veciach a este ze sa opat zraza v rurkach a upchava odpad.
Nuz a my perieme vacsinu veci na 30 sutpnoch, takze ostaneme tam kde sme
Jedine ze by som to kvoli veciam kupil co sa peru pri 40-60 stupnoch
Ak také niečo robí,nie je na vine prášok,ale pračka (aj preplňovanie bubna).Aj veľa prášku škodí...videla som susedu...sype,neodmeria a prádlo jak šmirgeľ (o plytvaní nehovorím).
pracka vela prasku ani pradla nedovoli a hadam carnica prat vie
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai...o tom nik nepochybuje ze tvoja zena vie prat....ja som tiez dlho ulievala po max.v prackovej odmerke...teraz pekne stuplikujetem
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

...alebo podľa rozprávky Sůl nad zlato - Přiměřeně, přiměřeně.....
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať