Zavrieť

Porady

Problém so smradom a rozširovaním chovu zvierat

Postavili sme RD na dedine, v našom blízkom okolí neboli žiadny susedia, ktorí by chovali zvieratá vo veľkom, pár sliepok, krava, ale teraz 3 roky čo tu už žijeme, bývame, sa sused, hned vedla, rozhodol, že ide chovať pár ovečiek, jednu kravu. Hovorím si , no tak to nebude také zlé, ale z pár ovečiek sa vykľulo 30 ks, kozy, morky, sliepky, prepelice, kravy 4, kone 4 a kto vie čo ešte. V lete neskutočný smrad, všade muchy. Máme terasové okno otočené ku kopcu kde sa tie zvery pasú, je to hned nad naším pozemkom.Na všetkých oknách máme sieťky proti hmyzu, lebo by sme ani okná nemohli otvoriť aby muchy do domu nešli, prádlo sa vonku sušiť nedá, lebo je hneď označkované mušačincami, okenné rámy ani nehovorím, to každý deň, aby som tie rámy drhla, čo sú také obsr..é, a ked na tie okná zasvieti slnko, tak tie mušačince ani nejdu umyť, ostávajú fľaky, proste niečo hrozné. Prosím poraďte čo robiť, ked sa tento sused nikoho nepýtal, či si môže, alebo nemôže takýto veľko chov vytvoriť. Podľa mňa má mať aj nejaké povolenia... máme totiž aj vrt na pitnú vodu, a máme strach, že bude z tých výkalov od zvierat znehodnotený...Ďakujem za každú radu, kam sa obrátiť..
Naposledy upravil ivkň : 17.11.14 at 07:24
misoft http://www.porada.sk/t241041-poprosi...-podstatu.html
Podstata? Pointa? Popis problému?
ivkň Už som zistila ako sa pridáva text lebo je to tu nejaké nové. Ďakujem za upozornenie...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Obráť sa písomne na obecný úrad. Uved, že sused chová hospodárske zvieratá a ty nemáš istotu, že spĺňa podmienky podľa zákona o obecnom zriadení 369/1990 §4 ods. h)
    Obec totiž určuje podmienky, za akých sa môžu chovať hospodárske zvieratá, určuje, kde sa môžu pásť a pod.
    Môžeš zároveň ich upozorniť i na fakt, že exkrementy a močovina spôsobuje znehodnocovanie spodnej vody a tvoj zdroj pitnej vody. Žiadaj, aby okamžite zakročil.
    V prípade, že by sa hral na "mŕtveho" chrobáka - môžeš to oznámiť vyššiemu územnému celku (samospráve), prípadne MV (min.vnútra) a tiež ministerstvu životného prostredia (ohrozovanie a znečisťovanie vodného zdroja).
    Okrem toho - sused sa musí vyvarovať všetkému, čo by mohlo obťažovať, obmedzovať práva iného - Obč. zákonník 40/1964 § ods.1)
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No vodárenské spoločnost zrejme potrebujú čo najviac odberateľov pitnej vody. A potom sa možno niekto vynájde a bude predávať čistý vzduch.
    misoft Životné prostredie - ministerstvo - to s vodárenskou spoločnosťou nemá veľa spoločného. Vodárenská spoločnosť len distribuuje vodu. Ale voda a jej zdroj patrí štátu. Ak niekto má studňu (a i na tú treba povolenie) a v nej pitnú vodu a nejaký bulo mu nad ňou pasie stádo, ktoré se*ie a ští a to všetko dole do vody ide - tak MŽP môže zakročiť. Ale v prvom rade starosta...
    ivkň Ja neviem, či domodrodci musia prisťahovalcom vždy robiť problémy... to už asi inak nebude...Presne na studňu treba povolenie (čo nie je), takže ministerstvo sa bude najskôr zaujímať či je, či nieje a prečo nie je..a až potom bude riešiť človeka čo robí problém nám.......
    misoft Studňa, studňa..... šak stačí povedať, že je tú v tej zemi od socializmu..... X rokov - vtedy na nejaké oné... lajstrá pre stud§e zvysoka oné.... kopali, vykopali, Austrálčanov nas*ali....vodu mali....
    Oliwa Nechcem Ti brať ilúzie, ale Ty si naozaj myslíš, že Tvoj problém bude riešiť niekto z ministerstva? Tí majú úplne iné starosti... V najlepšom prípade, ak by sa tam tým niekto vôbec zaoberal, to pošlú na miestne príslušný orgán - veterinu a obecný úrad... Žiadna vládna limuzína k Vám na tvaromiestnu obhliadku určite nepríde... Na Tvojom mieste by som vzala vzorku vody a dala si urobiť rozbor - vlani sa robili aj bezplatne...
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Dopolnim k predoslej odpovedi. Mozes sa obratit aj na regionalnu hygienu,aby preverili, ci chov zvierat v takom mnozste splna hygienicke podmienky a oni mozu takriez skontrolovat, kde konci vsetok biologicky odpad z daneho chovu.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivkň Ale prosím Vás hygiena, to je iba papierová inštitúcia mám taký pocit, pretože oni iba zisťujú kde hromadí exkrementy (čo on zrejme nikde nezhromažďuje, necháva to na pozemkoch), takže bude v pohode, že nič neporušuje... lebo som si nevšimla, že by chodil a zbieral niečo po pozemkoch a ani tie ovce určite neučil kam majú chodiť na veľkú ...Neexistuje nejaký zákon alebo nariadenie, koľko musí byť takýto dobytok v tomto množstve od obytných častí obce??
    arizona No,neviem, ako si na to prisla...ale budis. Z mojej skusenosti viem, ze hygiena pomoze velakrat viac,ako hociaka ina institucia.
    ivkň suseda mala podobný problém s koňmi, a povedala že z hygieny iba prišli pozreli sa a riešili iba to či má hnoj prikrytý a to bolo všetko, viac nevyriešili... a to mali susedia kone hneď vedľa jej plotu... tak preto mám také negatívne pocity.. možno záleží od človeka ktorý daný problém rieši...
    Oliwa U nás hygiena nie je papierová inštitúcia, ale reálna kontrolná predĺžená ruka štátu na výber pokút a začatie správneho konania...
    Pozri si všeobecne záväzné nariadenia Vašej obce, či náhodou aj tam nemáte nejako upravený domáci chov hovädzieho dobytka a pod.... To by si mohla riešiť z kratšej cesty... Ale ak Ťa tým sused nadmieru obťažuje, už len dokázať, čo je to "nadmieru"... Lebo každý má tú mieru inú...
    Kristina 27 Musi byt 10 metrov od ulicnej ciary
      zbaliť
    kopretinka 17.11.14 20:21 odstránil(a) z Porady

    Problém so smradom a rozširovaním chovu zvierat

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.