Zavrieť

Porady

Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru

Ja by som sa tiež chcela spýtať jednu vec. Poľský dodávateľ registorvaný pre IČ DPH vo svojom štáte nám dodal AL dvere dňa 24.2.2006. My sme tiež platcami dph. No , ale faktúra nám prišla až 25.4.2006 s dátumom vystavenia dňa 24.2.2006 kedy aj v skutočnosti prišiel tovar. Daňové priznanie k DPH sme už podali, ako q.platcovia. Moja otázka čo teraz s tým? Mám podať dodatočné daň.priznanie k DPH za 1.Q.2006 alebo samozdanenie môžem, mám urobiť dňom prijatia faktúry čiže 25.4.2006?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ALBO
domacnost
Ja by som sa tiež chcela spýtať jednu vec. Poľský dodávateľ registorvaný pre IČ DPH vo svojom štáte nám dodal AL dvere dňa 24.2.2006. My sme tiež platcami dph. No , ale faktúra nám prišla až 25.4.2006 s dátumom vystavenia dňa 24.2.2006 kedy aj v skutočnosti prišiel tovar. Daňové priznanie k DPH sme už podali, ako q.platcovia. Moja otázka čo teraz s tým? Mám podať dodatočné daň.priznanie k DPH za 1.Q.2006 alebo samozdanenie môžem, mám urobiť dňom prijatia faktúry čiže 25.4.2006?
No skoda, ze ste sa neopytali o dva dni skor. DP je 15. 3. teda 1.Q.
Podajte doda, podla mna vstup aj vystup, 1.q mozete.

Len toto neviem, ci sa v AVOvych vypracovanych otazkach moze pytat alebo odpovedat. Mozno pytat ano a odpovedat nie.Lebo by sme tu vniesli chaos.
Janka, mozno by sa to mohlo napisat, odpovede mi logiku davaju a ako je to z otazkami.Tento svoj prispevok vymazem, len prosim o odpoved.

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor Jana Acsová
ALBO
Len toto neviem, ci sa v AVOvych vypracovanych otazkach moze pytat alebo odpovedat. Mozno pytat ano a odpovedat nie.Lebo by sme tu vniesli chaos.
Janka, mozno by sa to mohlo napisat, odpovede mi logiku davaju a ako je to z otazkami.Tento svoj prispevok vymazem, len prosim o odpoved.
Tiež zastávam názor, aby sa vo vypracovaných otázkach nezadávali nové. Na to slúži téma daň z pridanej hodnoty. Vypracované otázky sú "šité na mieru" zadaniam.

Ďakujem za pochopenie.

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor Jana Acsová
ALBO
No skoda, ze ste sa neopytali o dva dni skor. DP je 15. 3. teda 1.Q.
Podajte doda, podla mna vstup aj vystup, 1.q mozete.
Áno je to možné, zadávateľ obdržal faktúru do termínu na podanie DP za 1. Q a teda môže nielen dodaniť nadobudnutý tovar (resp. ten musí v 1. Q), ale aj uplatniť právo na odpočítanie dane, ak si toto zaznamená v záznamoch podľa § 70 v rovnakom zdaňovacom období, v ktorom vznikla DP.

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ALBO
Ja by som v suvislosti s touto otazkou nadhodila znova/bolo to tu nedavno ale neboli reakcie/ problem , ci to doda musi podat, ked DP v priznani bude O.Mne z 511 vychadza ze nemusi a ze z toho nemozu byt ani ziadne sankcie,ale je to naozaj tak? ze staci ak to ma uvedene v evidencii a nepoda.

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

domacnost
Jana Acsová
Tiež zastávam názor, aby sa vo vypracovaných otázkach nezadávali nové. Na to slúži téma daň z pridanej hodnoty. Vypracované otázky sú "šité na mieru" zadaniam.

Ďakujem za pochopenie.
Omlúvam sa . Už sa to z mojej strany nestane. Myslela som, že k vypracovaným otázkam si môžem zadať aj ja otázku pdobného charakteru. Nechcela som zadávať novú otázku. Pri niektorých otázkach som videla, že po niektorí zadali si k vypracovaným otázkam tiež otázky, tak preto taký postup.
Naposledy upravil domacnost : 28.04.06 at 03:47

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

domacnost
ALBO
Ja by som v suvislosti s touto otazkou nadhodila znova/bolo to tu nedavno ale neboli reakcie/ problem , ci to doda musi podat, ked DP v priznani bude O.Mne z 511 vychadza ze nemusi a ze z toho nemozu byt ani ziadne sankcie,ale je to naozaj tak? ze staci ak to ma uvedene v evidencii a nepoda.
Pýtala som sa aj preto, že mám informáciu od viacerých firiem, že si daň.povinnosť a zároveň odpočet uplatnia v tom mesiaci, kedy obdržia daňový doklad už po nároku. V niektorých veľkých firmách sa dosť často stáva, že takéto pozabudnuté daňové doklady chodia dosť často a to v jednom mesiaci. Samozdanenie robia dňom prijatia.Nepodávajú dodatočné daňové priznanie k DP. Chcela som vedieť , ako to vlastne je..Tiež si myslím, že výsledok bude 0,00, tak prečo by sa to nemôhlo? ALBO čo je to 511? , ak je to nejaké ustanovenie aj ja by som si to chcela pozrieť AVO čo myslíte, nemôhlo by sa samozdanenie urobiť v tom mesiaci,kedy sa obdržala faktúra? ved konečný dôsledok bude 0,00.
Naposledy upravil domacnost : 28.04.06 at 03:51

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ALBO
domacnost
Pýtala som sa aj preto, že mám informáciu od viacerých firiem, že si daň.povinnosť a zároveň odpočet uplatnia v tom mesiaci, kedy obdržia daňový doklad už po nároku. V niektorých veľkých firmách sa dosť často stáva, že takéto pozabudnuté daňové doklady chodia dosť často a to v jednom mesiaci. Samozdanenie robia dňom prijatia.Nepodávajú dodatočné daňové priznanie k DP. Chcela som vedieť , ako to vlastne je..Tiež si myslím, že výsledok bude 0,00, tak prečo by sa to nemôhlo? ALBO čo je to 511? , ak je to nejaké ustanovenie aj ja by som si to chcela pozrieť AVO čo myslíte, nemôhlo by sa samozdanenie urobiť v tom mesiaci,kedy sa obdržala faktúra? ved konečný dôsledok bude 0,00.
§ 39 yákona o sprave daní=511.
Vy musite daňovu povinnostsi splnit vtedy, kedy vám káže zákon,Takže daň na výstupe, nemáte inu možnosť ako 15.3.§2
Daň na vstupe podľa § 51 , kedže doklad ste obdržali v aprili by ste mohli v 1. aj 2. q alebo v marci a aprili mesačny platitel.
Ale keďže vy ste to zabudli odviesť v marci,mali by ste všetko napasovať tak aby ste mohli dať vstup aj vystup do jedneho zdaňovacieho obdobia, prave preto aby vysledok v tom priznani bol nula.

Predstavte si,že by ste doklad dostali až v auguste. Daň na vstupe by ste si mohli narokovať až v 3. q, kedy ste doklad obdržali v riadnom daňovom priznani, ale dan na vystupe by ste museli v zmzsle zákona odviesť v dodatočnom DP za 1. q a z toho by sankcia bola.
Vo vašom prípade,to je dobra siituacia,že to možete dať do 1 DP a teda vysledok je nula, bey sankcie,.

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

domacnost
ALBO
§ 39 yákona o sprave daní=511.
Vo vašom prípade,to je dobra siituacia,že to možete dať do 1 DP a teda vysledok je nula, bey sankcie,.
Tak teda podám dodat.daň.priz. k dPH. Viete ešte ani raz som nerobila dodat. priznanie k dPH, môhli by ste mi to odsúhlasiť či to mám správne?

prvá strana sa vyplní normálne, akurát na miesto :
Druh priznania vyznačím krížiť teda x nie riadne , ale dodatočné.Za zdaň.obdobie uvediem 1 štvrťrok 2006 ?

Teraz:
- do riadku 04 dám sumu 14 480,00
( ked napr.faktúra z Poľska bola na sumu 1600,00 PL x 9,05 - kurz vystavenia = 14 480,00 SK . Samozdanenie urobím 14 480 x 19% = 2 751,20 SK-predstavuje daň na vstupe aj na výstupe.)
- do riadku 02 dám sumu 2 751,20 SK tu odvediem daň.povin.
- do riadku 13 dám sumu 2 751,20 SK ako daň celkom
- do riadku 16 dám sumu 2 751,20 SK tu si ju odpočítam
- do riadku 18 dám sumu - 2 751,20
- do riadku 29 mám uviesť 0,00?
- do riadku 30 mám tiež uviesť 0,00?
- a čo riadok 35?, nemala by som tam uviesť 0,00 namiesto riadku 29 a 30?

Prosím Vás skontrolujte ma.
Naposledy upravil domacnost : 28.04.06 at 05:38

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ALBO
domacnost
Tak teda podám dodat.daň.priz. k dPH. Viete ešte ani raz som nerobila dodat. priznanie k dPH, môhli by ste mi to odsúhlasiť či to mám správne?

prvá strana sa vyplní normálne, akurát na miesto :
Druh priznania vyznačím krížiť teda x nie riadne , ale dodatočné.Za zdaň.obdobie uvediem 1 štvrťrok 2006 ?

ANO
Teraz:
- do riadku 04 dám sumu 14 480,00
( ked napr.faktúra z Poľska bola na sumu 1600,00 PL x 9,05 - kurz vystavenia = 14 480,00 SK . Samozdanenie urobím 14 480 x 19% = 2 751,20 SK-predstavuje daň na vstupe aj na výstupe.)
- do riadku 02 dám sumu 2 751,20 SK tu odvediem daň.povin.
- do riadku 13 dám sumu 2 751,20 SK ako daň celkom
- do riadku 16 dám sumu 2 751,20 SK tu si ju odpočítam
- do riadku 18 dám sumu - 2 751,20
- do riadku 29 mám uviesť 0,00?
- do riadku 30 mám tiež uviesť 0,00?
- a čo riadok 35?, nemala by som tam uviesť 0,00 namiesto riadku 29 a 30?

NIE

Zoberte si priznanie za 1.q a napočitajte tieto sumz k riadkom.
Napr. na r. 4 ste mali 100 000- a v dodatočnom bude 114480
na r. 1 ste mali 200000 bude tam 214480
na r. 3 ste mali 100000 tam zostane 100000 lebo tam nič neopravujete.
na r. 2 ste mali 38000, bude tam 40751.
Riadkz, v ktorých nič neopravujete budu mať hodnoty y riadneho
r. 13 hodnota + 2752, rovnako r. 16 aj 18 aj 22
r. 29,30.32 povodna h lebo sa nemení je tam +-2752
r. 35 nula lebo výsledna daň je nula
Zjednodušene povedane akobz ste robili nové riadne, keby ste ram tú fakturu mali zahrnutú., a riadok 35 je v tomto pripade 0




Prosím Vás skontrolujte ma.

xxxxxxxxxx

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

domacnost
ALBO
xxxxxxxxxx
Veľmi pekne ALBO ďakujem, pochopila som to a idem na tom pracovať.

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor Jana Acsová
domacnost
Pýtala som sa aj preto, že mám informáciu od viacerých firiem, že si daň.povinnosť a zároveň odpočet uplatnia v tom mesiaci, kedy obdržia daňový doklad už po nároku. V niektorých veľkých firmách sa dosť často stáva, že takéto pozabudnuté daňové doklady chodia dosť často a to v jednom mesiaci. Samozdanenie robia dňom prijatia.Nepodávajú dodatočné daňové priznanie k DP. Chcela som vedieť , ako to vlastne je..Tiež si myslím, že výsledok bude 0,00, tak prečo by sa to nemôhlo?
Toto pravidlo nie je možné uplatniť všeobecne, nakoľko vznik daňovej povinnosti sa neviaže na "obdržanie faktúry", zatiaľ čo právo na odpočítanie dane áno. V praxi sa tak môže stať, že daňová povinnosť vznikne skôr ako právo na odpočítanie dane a teda vplyv v DP nie je 0, ale najskôr sa daň musí preniesť do vlastnej daňovej povinnosti a uhradiť a až následne v ďalšom zdaňovacom období je možné uplatniť právo na odpočítanie dane.

Preto toto pravidlo nie je možné aplikovať všeobecne a viazať vznik dańovej povinnosti na obdržanie faktúry nie je správne.

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor Jana Acsová
Dodatočné daňové priznanie sa vypĺňa celé so zohľadnením všetkých prijatých a dodaných tovarov a služieb, nadobudnutého tovaru atď. ... t.j. tak aby nadväzovalo na evidenciu podľa § 70 po zohľadnení všetkých opráv, ktoré dańový subjekt urobí. Od riadneho dańového priznania sa líši iba tým, že zohľadňuje vykonané opravy (plus alebo mínus) a rozdiel DDP oproti riadnemu DP sa uvádza na riadku 35.

Čiastky v DDP sa rovnako ako v riadnom DP zaokrúhľujú na celé Sk nahor.

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor Jana Acsová
ALBO
Ja by som v suvislosti s touto otazkou nadhodila znova/bolo to tu nedavno ale neboli reakcie/ problem , ci to doda musi podat, ked DP v priznani bude O.Mne z 511 vychadza ze nemusi a ze z toho nemozu byt ani ziadne sankcie,ale je to naozaj tak? ze staci ak to ma uvedene v evidencii a nepoda.
Jednou vetou vylučujem tento názor:
§ 39 ods. 2 511/92 Zb.: Ak dańový subjekt zistí, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia ... Uvedené postačuje na to, aby bol povinný podať DDP pri nadobudnutí tovaru bez ohľadu na to, že zároveň uplatňuje odpočítanie dane.

Prečo?
Lebo v uvádzanom odseku sa neuvádza "vlastná daňová povinnosť".

Taký je môj názor.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.