Zavrieť

Porady

Ako sa brániť proti vydedeniu?

Potrebovala by som poradiť, mama prepísala celý dom na dvoch súrodencov zo štyroch a tým mňa a brata pripravila o budúce dedičstvo.
Po smrti otca sme sa so súrodencami dohodli že dom bude napísaný po dedičskom konaní na mamu. A náhodou som si všimla na katastri že dom už nieje na mamu ale na súrodencov. Predpokladám že toto sa dá považovať za spôsob vydedenia, je možné darovaciu zmluvu napadnúť? Mama nemala dôvod vydediť nás žijeme usporiadaný život aj s bratom, máme svoje rodiny mamu pravidelne navštevujeme a prejavujeme o ňu stále starosť.
Aké sú možné postupy?
3 komentárov     zbaliť
marjankaj Napíš mame ďakovný list.
luckaka Ďakujem za názor.
marjankaj Teda predpokladám, že mama nie je zbavená právnej spôsobilosti.
Mama si so svojim majetkom môže robiť, čo chce. Darovať ho môže hocikomu(aj bezdomovcom), alebo ho prepiť alebo prehazardovať. Je to iba jej vec.
Je to jej ústavné právo definované ústavou SR čl.2.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Za života môžu rodičia predať alebo darovať svoj majetok hocikomu, teda aj tak ako urobili.. Porozprávala by som sa s mamou, prečo tak konali..
    luckaka Ďakujem každému za odpoveď týmto to považujem za zodpovedané.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    dom je jej, moze ho dat komu chce, za vydedenie sa to nepovazuje. bola chyba, ze ste sa zriekli dedicstva po otcovi, ale to uz sa neda vziat na spat.
    jedine ak mama ma nejake dalsie majetky tak pri dedicskom konani mozete ziadat aby sa tento dar zaratal do dedicstva/

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Vlastník môže za svojho života so svojou vecou nakladať podľa svojho uváženia, teda ho môže darovať komu len chce. Žiaden potomok si za života svojho rodiča nemôže robiť právny nárok na majetok rodiča a už vôbec sa nedá hovoriť o vydedení, pretože o žiadne vydedenie nejde. Keď sa po úmrtí matky uskutoční dedičské konanie, tak budete možne započítať dedičom dar neobvyklej hodnoty, sammozrejme za predpokladu, že bude ešte čo dediť.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ale ber to pozitívne. Keby ste ten dom zdedili všetci štyria, tak by ste sa hašterili, kto koho a za koľko má vyplatiť. Takto sa budú hašteriť iba tí dvaja obdarovaní.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luckaka len ma toto konanie sklamalo
    ivka70 To treba povedat mame ...
    marjankaj Ani sa ti nedivím.
      zbaliť

    Ako sa brániť proti vydedeniu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.