Zavrieť

Porady

dátum účtovného prípadu

Ahojte,
viem, že ste už o tejto téme písali, ale stretávam sa s rôznymi názormi.
Neviem s určitosťou, kedy dať dátum uskutočnenia účtovného prípadu:
- pri došlých faktúrach - deň dodávky tovaru/služby (splnenie dodávky), alebo deň kedy mi bola doručená.
- pri vyšlých faktúrach - deň odovzdania tovaru alebo vystavenia faktúry.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Babetka, nikto ti nepise, chuda moje...
    Tak ti napisem ja, ako to robime my :

    - dosle faktury - den dodania tovaru alebo sluzby, takze, ked ti pride faktura za neviemco s datumom vzniku dan. pov. napr. 30.9.2004, ale vystavena bola 1.10.2004, tyka sa obdobia 9, davas ju s datumom septembrovym, toto maju osetrene len megafirmy ako telekom, pri tych davas fakturu do mesiaca, v ktorom pride.

    - vysle faktury - den vystavenia faktury. Zasielame tovar cez zasielkovu sluzbu, datum vzniku dan.pov davame v den, kedy fakturu vystavime. Neviem si predstavit, ze by sme davali den odvozdania tovaru, to by sme asi potrebovali dalsieho cloveka, ktory by to sledoval.

    E

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    Ďakujem AlaNR. Konečne sa mi niekto ozval. Ale píšeš o dátume účtovného prípadu alebo o dátume vzniku daňovej povinnosti?

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Zakon v par. 2 hovori, ze dnom uskutocnenia uct. pripadu je den splnenia dodavky, platby zavazku, inkasa pohladavky, zapocitania pohladavky, postupenia pohladavky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, uhrady uveru alebo pozicky, zistenia manka, skody, vkladu do obch. spolocnosti, pohyb majetku vo vnutri uct. jednotky a den zistenia dalsich skutocnosti vyplyvajucich z osob. predpisov, alebo vnutornych podmienok uct. jednotky, ktore su predmetom uctovnictva a kore v uct. jednotke nastali a uct. jednotka ma k dispozicii potrebne doklady, ktore dokumentuju tieto skutocnosti.
    pozri blizsie aj par. 49, odst 1 /pri pohladavkach je to den splnenia dodavky/
    pozri blizsie aj par. 50, odst 1 /pri zavazkoch je to moment vzniku zavazku/

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    Ahoj Janca.To opatrenie som už čítala niekoľko krát.Nejak mi to nedochádza. Kedy podľa teba vznikne záväzok-prevzatím tovaru, dňom vyhotovenia faktúry dodávateľom, alebo deň prijatia faktúry.
    Keďže ja účtujem sklad spôsobom B, vychádza mi, že prevzatím tovaru, lebo zaúčtujem 504/321 a potom, ked ho predávam tak 311/604.
    Pretože keď mi faktúra od dodávateľa príde neskôr ako ho predám (a zaúčtujem účtovný prípad s dátumom vyhotovenia dodávateľskej fa alebo prevzatia fa), tak budem mať výnos z tovaru skôr ako náklad na jeho nákup.
    Ďakujem.

    katika je offline (nepripojený) katika

    katika
    AlaNR a co s tým, ked dátum dodania je 30.8.2004 a faktúra prisla az v 10.10.2004, sme mesačný plátcovia, musím dať dodatočné DP?

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Keď je dátum dodania a prijatia fa rôzny môžeš sa rozhodnúť, do ktorého mesiaca dáš. Ak ale máš fa do podania DP, čo však nie je Tvoj prípad. Ty ju dáš 10/2004. Nemusíš robiť DP.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Katika, zhruba sme sa zhodli, že na faktúrach sa riadiš dátumom kedy ti došli (tvoj prípad 10/2004), len u bločkoch z ERP, je to diskutabilné. Pozri debatu na

    http://www.porada.sk/showthread.php?t=2476&page=1&pp=10

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    Babetka, ak sa nechceš zblázniť zo sledovania a párovania tovaru z faktúrami, príjem tovaru účtuj 132/131, dátumom prijatia. Faktúru potom 131/321 dňom vzniku daňovej povinnosti uvedenom na faktúre. To bude pre teba aj smerodatný dátum pri uplatňovaní DPH.
    No, kým som sa rozhýbala, už je téma niekde inde, ale v podstate je to tak,ako som písala hore, len keď ti príde faktúra neskôr, nebudeš mať v príslušnom mesiaci vypárovanú 131(aj tak dobre, budeš vedieť, že niečo chýba) Tú DPH potom uplatňuješ v tom mesiaci, ako ti fa.príde...viď už odporúčanú diskusiu na túto tému.
    Naposledy upravil valeriam : 03.11.04 at 17:26

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Pre ucto by som den uct. pripadu brala len ako den, od ktoreho sa odvija povinnost vystavit fakturu. Neplietla by som den uct. pripadu s datumom, kedy si mozem narokovat DPH na odpocet. Tak isto uctujem fa len vtedy kedy mi prisla, napr. v 10/2004, hoci bola vystavena aj v 1/2004. Mozem predsa uctovat o nejakych dokladoch len vtedy, ked ich mam skutocne v rukach. Ina vec su dohadne polozky.
    Uctovnictvo je jedna vec a DPH a dane je druha vec. Neviem, ci som to napisala zrozumitelne. Opravte ma, ak nemam pravdu

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    Janca, asi som nepoučiteľná. Ked dostanem faktúru 5. januára 2005 (vyhotovená 3. januára) za materiál, ktorý som prevzala 30.12. 2004 a účtujem sklad spôsobom B, tak tento prípad podla mna spadá do účtov. obdobia 2004. Práve v tom mám chaos. Príjemku na sklad neúčtujem a spotreba materiálu 501/321 časovo súvisí s obdobím 2004. Ďakujem za trpezlivosť.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Uctovala by som nevyfakturovane dodavky, lebo z toho skladu teoreticky moze byt ubytok aj 30. a este aj 31. /ak robite/. A pre ucely DPH na fakture musi byt urceny ako den dodania 30.12.2004. Takze aj pre ucely DPH ide na odpocet v 12/2004. Ak by fa prisla z nejakeho dovodu po podani DP, dala by som ju na odpocet v mesiaci, kedy ju zauctujem. Tzn. v r. 2004 mas naklady a DPH odpocitas, ked mas fa. V tomto pripade este za posledny mesiac alebo kvartal roku 2004. Fa by mala byt vystavena do 15 dni od dodania tovaru, t.j. do 14.1.2005.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Ako hovori jeden p. danovy poradca /zabudnite, ze ucto a dane su jedna vec. Najprv rozmyslajte ako uctovnik a potom ako daniar, ked uz sedite na jednej stolicke za jeden plat/..... A to zabudol povedat, ze v tej jednej osobe je este sekretarka, vratnicka, postarka a niekedy aj upratovacka. Skratka holka pre vsetko ale s jednym platom.

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    zabudla si na skladníka a cenotvorbu, poprípade bútľavú vŕbu. A ako je to s tým účtom a daňami? Neviem ako môžem robiť dve rozdielne veci, ak ide o to isté. Nerozlišujem ani odpisy a neviem ako dostať do programu dva rozličné kurzy ako píšete v iných príspevkov. Som stratená!

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Uz Ti kontrola nevezme internu smernicu, ze DO=UO. V lepsom pripade to prehliadnu, ale hrozi realna pokuta za nepravdive vedenie ucta. Ked HM kupis v 12/2004 a to este 30.12. /nejdem rozpisovat preco/, tak mi nehovor, ze si ho dokonca roka aj pouzivala, ked je pomaly kazdy na D. Urcite ho zaradis a v tom pripade si mozes uplatnit nanajvys uctovne odpisy za 12/2004 z urcenej doby. Podla dan. zakona Ti tiez vyjdu nejake odpisy a rozdiel medzi nimi predsa davad do DP, nie ? To je jeden z rozdielov medzi uctom a danami.

    babetka je offline (nepripojený) babetka

    babetka
    Ďakujem, že si mi to rozpísala. Jasné, že som nič nenakupovala 30.12., ale asi v polke roka.Bolo mi pohodlné dať do programu účtovné= daňové. Ale budem sa už radšej držať rád. Ešte raz ďakujem.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Ked to bolo v polroku tak to naozaj v tom prvom roku by mohlo trochu kopirovat tie tie danove odpisy ak je to zaradene v 1. skupine. Ale predstav si, ze si kupis nejaku vec, ktora je pre Teba a tvoju pracu zastarala po 3-4 rokoch a pritom je danovo v skupine 2. a viac. Tak co potom s tym ? A dalej da sa to vyuzit pri "danovej strategii".
    To vsak nastastie alebo bohuzial nie je moja parketa, o tom rozhoduju ini.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.