Zavrieť

Porady

Aká je správna formálna kontrola zápisov v peňažnom denníku? SZČO, JU, neplatca DPH, program MRP

Dobrý deň. Chcela som si predbežne urobiť formálnu kontrolu v peňažnom denníku. Účtovníctvo robím iba od decembra minulého roka. Účtujem v programe MRP. V jednej knihe som našla vzorec na túto kontrolu, ale nesedí mi to. Možno skúsenejší by mi poradili, kde asi môže vzniknúť chyba.

Vzorec:
(príjmy v hotovosti+príjmy na bankové účty-priebežné položky príjem)=(príjmy zahrňované do základu dane+príjmy nezahrňované do základu dane)

(výdavky v hotovosti+výdavky z bankových účtov-priebežné položky výdaj)=(výdavky na dosiahnutie, zabez. a udržanie príjmov + výdavky neovplyvňujúce základ dane)

z roku 2013 sa mi do PS preniesli iba KS pokladne a bank. účtu. žiadne neuhradené záväzky ani pohľadávky k 31.12.2013 podnikateľ nemal.
Priebežné položky účtujem iba pri platbách kartou,prípadne pri nákupoch cez e-shop a vždy ich mám vyrovnané.
odpisy nemáme, ani pokladnu a účet v cudzej mene nemáme.
Podnikateľ v decembri 2013 dostal dotáciu z UPSVaR, ale čerpať ju začal až od januára 2014. Čiže všetko čo čerpal z dotácie (nákup tlačiarne a preddavky na zdrav.poistenie) dám na konci roka do príjmov ovplyvňujúcich základ dane, ale aj tak mi podľa vzorca vznikne rozdiel.

Pri tých výdavkoch podľa vzorca mám presne rozdiel v sume aká je v priebežných položkách v stĺpci výdaj.
Pri príjmoch podľa vzorca mám rozdiel tiež, ale menší ako je suma v priebežných položkách. Tak neviem kde môže byť chyba.

A ešte priebežné položky pri platbe kartou v obchode, alebo pri platbe kartou cez eshop účtujem takto:
1. ID napr. 6.10. bločik z obchodu alebo faktúra z eshopu - stĺpec "priebežné položky výdaj" a stĺpec "výdaje OZD celkom" v členení na "zásoby"
2. BV napri. 8.10 bank.výpis - stĺpec "banka výdavok" a stĺpec "priebežné položky príjem"
Snáď v tomto nerobím chybu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    To účtovanie platieb kartou si zbytočne komplikuješ pri FO a neplatcovi. Pripneš blok ku bankovému výpisu a nauctujes to priamov banke ako výdavok a nebudeš maturovať nad priebežnými položkami a IDčkami
    Čo sa týka takejto kontroly, nikdy som to nerobila.. takže neviem.. ja dám F7,skorntrolujem zostatky na všetkých účtoch a pokladniach a to je všetko )) Ja by som do tvojho vzorca vôbec nedávala žiadne priebežné položky ak ich máš nulové teda, je to zbytočné Do daňového nikam nejdu a ani do nedaňových ani do daňových PaV. A chybu už potom treba hľadať iba po riadkoch.. niekde bude možno chyba... skús hľadať tú sumu čo ti vyjde keď to zrátaš bez priebežných...
    lenka_mikusova Vďaka. Určite pôjdem hladať chybu po riadkoch. Ale tie priebežné položky účtujem podľa § 12 ods. 5) postupov účtovania pre JU.
    fortunka Aj tak je to zbytocnost podla mna. No ale ako myslis ))

    Aká je správna formálna kontrola zápisov v peňažnom denníku? SZČO, JU, neplatca DPH, program MRP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.