Zavrieť

Porady

Kombinácia zákazková výroba a nedokončená výroba

Poraďáci ahojte,

možno sa pousmejete nad otázkou, ale nakoľko som tlačená z dvoch strán a nie som si istá s odpoveďou, tak sa pýtam Vás skúsenejších.

Je možné, aby spoločnosť ktorá sa zaoberá výrobou garážových brán účtovala počas roka o nedokončenej výrobe, t.j.:
spotreba materiálu vo výrobe – 501/112
prírastok zásob vlastnej výroby – 121/611
vyskladnenie zásob vlastnej výroby na sklad výrobkov – 611/121, následne 123/613
predaj hotových výrobkov – 613/123, následne 311/601

A následne by bolo potrebné účtovať aj o zákazkovej výrobe podľa § 30 Postupov účtovania k 31.12. pri tých istých výrobkoch. Alebo sa tieto dva spôsoby vylučujú, t.j. buď je povinnosť účtovať o zákazkovej výrobe a vtedy neúčtujem o rozpracovanosti výroby alebo účtujem len o rozpracovanosti výroby. Je možný súbeh?

Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Aby bolo možné, resp. povinné účtovať o zákazkovej výrobe, musí prípad spĺňať podmienky § 30 Postupov účtovania v PÚ. Pochybujem, že výroba garážovej brány tieto požiadavky spĺňa. Preto si myslím, že bohate stačí účtovať o nedokončenej výrobe, iba ak ku 31.12. bude existovať nejaká rozpracovaná a nefakturovaná brána. Neexistuje legislatívna požiadavka, aby účtovná jednotka účtovala o nedokončenej výrobe aj počas roka. To iba ak existuje takto konfigurovaný softvér, inak niet dôvodu. Účtovná jednotka môže účtovať aj o zákazkovej výrobe, aj o nedokončenej výrobe k 31.12. ... ale nie u tej istej objednávky, iba u rôznych ... inak by vznikla aj duplicitná majetková položka, aj duplicitný výnos.
    Tinaho Ďakujem veľmi za odpoveď, ja plne súhlasím s tým, čo ste napísali, len som sa potrebovala uistiť, že uvažujem správne. Takže môžem s kľudom pokracovať v nadstavovaní účtovania výroby.

    Kombinácia zákazková výroba a nedokončená výroba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.