Zavrieť

Porady

Kedy a ako účtovať o odpisoch majetku?

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

upozornenie: treba si precitat celu debatu, na konci bude aj zaver vypovedany jednoduchym "kuchynskym" jazykom. Zatial je toto otvorena debata, viem, ze su tu lepsi odbornici na uctovnictvo ako ja a viem, ze nemam pravo vykladat zakon. Je to iba moj nazor. Ked sa debata o tomto skonci, tak toto upozornenie bud zmazem, alebo doplnim. Este poznamka: tato tema vznikla presunutim casti prispevkov z inej diskusie kvoli "mimotemovosti"
ayya

mudroš
Mám taký dojem, ako keby nikto nebral účtovníctvo vážne. Ak ide o JÚ tak sa môžu rovnať účtovné odpisy daňovým. V PÚ by som ale asi ťažko oddôvodnil napríklad, prečo auto ktoré som kúpil odpisujem 4 roky ale auto na lízing 36 mesiacov. DÚ ale môže, a v poslednom čase rád dáva, aj pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Prečo to riskovať?
Tato tema je ozivena jednym odkazom priamo na tento tvoj prispevok ... ma to zaujalo, tak sa tusim spytam: Co myslis pod pojmom riskovat? Nie je nikde v zakone zakazane aby sa uctovne odpisy rovnali danovym. Ak to zakonodarca umoznuje v zakone o dani z prijmu, tak to predsa nemoze negovat zakon o uctovnictve imho.
mudroš
Rozdielne účtovné a daňové odpisy majú ale aj iný význam. Napríklad ak sa bude žiadať o úver, tak aby sme ho dostali potrebujeme vykázať, že máme majetok a dobrý zisk. Prečo by som teda účtovne odpisoval niečo, čoho reálna životnosť je 50 rokov a chcem to aj 50 rokov používať, za 30 rokov (budovy).
No ale banka velmi dobre vie, ze odpisy su jednym zo zdrojov na splacanie uveru - preto aj vyzdaduje, aby sa vyska odpisov uvadzala v ziadosti o uver, preto mam protiargument: preco si neuviest odpisy vo vyske danovych, ak je taka moznost? Zisk a odpisy su v tomto pripade spojene nadoby imho, co odbudne zo zisku - to sa preleje do odpisov. A okrem toho: preco podnikatelske asociacie tlacia na znizovanie doby odpisovania a stat sa im stavia do opozicie? Ja osobne povazujem aj toto konkretne znizenie z 50 na 30 rokov za celkom peknu ulavu
mudroš
Len preto aby som to mal "jednoduchšie"? Veď pre dobrý program na evidenciu majetku nie je problém vypočítať iné účtovné a iné daňové odpisy. Potom je to len jedno číslo v daňovom priznaní. To zase nie je taká veľká robota. A navyše viem napríklad koľko ma skutočne stojí výroba v danej budove. Určite si myslím, že tam kde sú odpisy významnou sumou nákladov to za to stojí!!!
Ano, imho - aj preto aby som to mala jednoduchsie. Nemame to uz aj tak dost komplikovane? .... Z danoveho hladiska sa to aj tak "vysolicha" cez odlozeny danovy zavazok alebo pohladavku. Takze jedina "vyhoda" uctovat rozdielne danove a uctovne odpisy je podla mna ta, ze ak je v spolocnosti vela majitelov, ktori by pouzitelny zisk najradsej hned rozchytali a nemyslia na buducnost... tak oni vlastne tu skrytu rezervu (odpisy natiahnute do dlhsej doby) nezbadaju.... v malej firme to vobec nema vyznam imho

Ale netvrdim, ze mi nieco neunika... a mozno sa pletiem, potom sa fakt rada sa necham presvedcit, ze nemam pravdu
Naposledy upravil ayya : 02.05.06 at 07:50 Dôvod: zmena nazvu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

fiha... aky dlhy prispevok mi z toho vysiel
Ale - budem rada, ak niekto na to zareaguje ... tato tema ma zaujima uz dlhsie, ale nikdy som nenasla nikoho, kto by ma presvedcil o opaku. Mozno sa to podari teraz
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ayya
Ale - budem rada, ak niekto na to zareaguje ... tato tema ma zaujima uz dlhsie, ale nikdy som nenasla nikoho, kto by ma presvedcil o opaku. Mozno sa to podari teraz
Možno ... ale chce to čas ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Napríklad (nie síce úplne ono, ale ako východisko v iných súvislostiach):

http://www.porada.sk/showpost.php?p=195475&postcount=22
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pripnem link na celú tému:

http://www.porada.sk/t20862-povinny-audit.html

P.S.:
Moje odpovede sú prispôsobené východiskám komunikácie pri načrtnutí problému. .-)
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

upozornenie: prosim: nedrzte sa tohoto mojho nazoru, aj ked by sa vam zdal pohodlnejsi. zatial je toto otvorena debata, viem, ze su tu lepsi odbornici na uctovnictvo ako ja a viem, ze nemam pravo vykladat zakon. je to iba moj nazor. ked sa debata o tomto skonci, tak toto upozornenie bud zmazem, alebo doplnim. ayya

Jana Acsová
Napríklad (nie síce úplne ono, ale ako východisko v iných súvislostiach):

http://www.porada.sk/showpost.php?p=195475&postcount=22
Janka: parafrazujem: "uctovne obdobie je rocne, ak tento zakon nehovori inak"... kuknem ten paragraf o odpisovom plane, ci je tam mesacna povinnost ...
a vazne sa tesim na tu debatu... ak bude cas
Naposledy upravil ayya : 29.04.06 at 12:12 Dôvod: doplnenie upozornenia
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

upozornenie: prosim: nedrzte sa tohoto mojho nazoru, aj ked by sa vam zdal pohodlnejsi. zatial je toto otvorena debata, viem, ze su tu lepsi odbornici na uctovnictvo ako ja, a viem, ze nemam pravo vykladat zakon. je to iba moj nazor. ked sa debata o tomto skonci, tak toto upozornenie bud zmazem, alebo doplnim. ayya


narychlo som to prebehla: "v postupoch" cez ctrl+F - ani raz slovo "mesačne", a iba raz "mesiac" - pri zasobach ... a jeden vyskyt slova "mesiace" pri účtovani opravnej položky k nadobudnutému majetku

v zakone cez ctrl+F slovo "mesačne" ani raz - slovo mesiac - viackrat, raz dokonca aj takto:
... hlavna kniha obsahuje: .....
b) súhrnné obraty strany Má dať a strany Dal jednotlivých účtov, minimálne za kalendárny mesiac

ale - z toho predsa nevyplyva, ze je povinnost vsetky operacie uctovat mesacne, ked sa mi nevyskytuju, jednoducho mesacne obraty budu bez tych nevyskytujucich sa poloziek v nizsej sume... v tom nevidim problem ...
... ani nie je nutnost pri kazdej mesacnej (a teda neoficialnej) uzavierke mat "uplny obraz o majetku...." lebo imho: účtovne obdobie je ročné ...

za starych casov bolo uctovne obdobie mesacne... a zostalo nam to asi ako zvyk, ale vtedy bolo mesacne obdobie aj v zakone... teraz uz nie je
Naposledy upravil ayya : 29.04.06 at 12:11 Dôvod: doplnenie upozornenia
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nuž ayya, nechcem citovať tvoj príspevok, ale ja sa tiež držím presvedčenia, že minimálne obraty za mesiac musia obsahovať všetky účtovné prípady. A pretože sa stroj opotrebúva denne, tak jeho opotrebenie minimálne za mesiac musím vyjadriť v účtovných knihách - lebo ten účtovný prípad nastal.
Účtovníctvo je úplné, ak má zachytené všetky účtovné prípady.
Účtujeme správne pri vzniku účtovného prípadu..... atď. tebe to naozaj nemusím vysvetľovať.
................................
viem, že sa to často neúčtuje, a ak tak len kde je to automaticky nastavené. Ked účtovníčka veľmi plače, tak jej pošuškám ako na to, aby to nebolo až také pracné, no a určite tolerujem, ak sa zaúčtuje na konci roka, ale 12 účtovných zápisov. Beriem to ako dodatočné opravy chýb v rámci ročného účtovného obdobia.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Lidka, ja sa za to "bijem" z toho dovodu, ze v zakone je jasne napisane, ze učtovné obdobie je rok... nie mesiac. Mesacne bolo pred reformou zakonov, nepamatam si presne, kedy sa to zmenilo ... ale taka som tvrdohlava, ze to tusim vyhladam a silno sa mi mari, ze som v roku 1991 lietala na daniak so suvahou a vysledovkou kazdy mesiac, vtedy bola este aj dochodkova dan 50% ... a vselico ine
ano, uctovnictvo musi byt uplne... atd... - z hladiska uctovneho obdobia.
Dam ti chrobaka: keby to bolo mesacne - tak potom ani jedna firma, ktora robi becko sklad ten zakon nedodrzuje, lebo sklad sa tam uctuje, tak ako sa uctuje .... ved vies
btw: schvalne som napisala cervenou farbou tie upozornenia, viem ze je to moj nazor a viem, ze mensinovy a diskriminovany ale uz som ho jeden raz pred danovou kontrolou obhajila prave odkazom na becko sklad. Nevravim, ze je to definitivny dokaz, ze mam pravdu ja a uz by ma rozkolisalo iba nejake ministerske usmernenie, tie fakt nemam vsetky podrobne nastudovane...
skratka: tvrdim, ze je to pozostatok z minuleho obdobia, zvyk, zotrvacnost... hoci - spolocnost moze chciet mat pre seba presne vykazy aj behom roka... to je tiez pravda ale nenasla som nutnost robit to podla zakona o uctovnictve ani v postupoch
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja sa držím toho znenia podľa zákona o účtovníctve
.... ale to by som sa opakovala.
A B-čko sklad zákon umožňuje, a tiež sú tam mesačné obraty... ibaže nie na 112, 132 ale na 501, 504, a presne v súlade s Postupmi účtovania. Takže ten argument neobstojí (teda u mňa nie)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte neargumentujem, iba protiargumentujem .-)
ayya
Mesacne bolo pred reformou zakonov, nepamatam si presne, kedy sa to zmenilo ... ale taka som tvrdohlava, ze to tusim vyhladam a silno sa mi mari, ze som v roku 1991 ...
Áno 563/1991 Zb. účinnosť od 1.1.1992

ayya
ano, uctovnictvo musi byt uplne... atd... - z hladiska uctovneho obdobia.
Svätá pravda. Ale to neznamená, že môžeme hovoriť o ročných nákladoch. To by potom každý náklad mohol byť ročný. Extrémny príklad. Firma nevypláca mzdy zamestnancom, lebo je v úpadku. Vzhľadom k tomu, že nedochádza k úhradám mohlo by to viesť k tomu, že mzdy nebudú účtované mesačne (ani v operatívke), lebo náklad nevznikol. A vznikol? Predpokladajme, že sa jedná o zamestnancov na úkolové mzdy v závislosti od jej výkonov.
Teoreticky by sme mohli takto pristúpiť aj ku mzdám všeobecne. Načo účtovať priebežne, keď zaúčtovanie ročnej sumarizácie miezd je omnoho jednoduchšie?
ayya
Dam ti chrobaka: keby to bolo mesacne - tak potom ani jedna firma, ktora robi becko sklad ten zakon nedodrzuje, lebo sklad sa tam uctuje, tak ako sa uctuje .... ved vies ... ale uz som ho jeden raz pred danovou kontrolou obhajila prave odkazom na becko sklad.
A ktorý zápis bol obhájený? Hádam len nie účtovanie faktúr 504/321 raz ročne? .-) A ostatné vychádza pri béčku z postupov.

Takže takto trošku popri robote ...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Lida
ja sa držím toho znenia podľa zákona o účtovníctve
.... ale to by som sa opakovala.
A B-čko sklad zákon umožňuje, a tiež sú tam mesačné obraty... ibaže nie na 112, 132 ale na 501, 504, a presne v súlade s Postupmi účtovania. Takže ten argument neobstojí (teda u mňa nie)
mesacne obraty tam su, ale s nimi neziskas presny obraz o stave spolocnosti, ako to chce zakon o uctovnictve
... skooooda, ze u teba nie
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

mesacne mzdy musim uctovat kvoli zakonu o dani z prijmov... tam mam stanovenu mesacnu povinnost... u odpisov to nie je ...
o sklade som uz odpovedala Lidke ...
hmm.... ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ayya
mesacne mzdy musim uctovat kvoli zakonu o dani z prijmov...
Zákon o dani z príjmov mi nikdy nemôže prikazovať ako a ani ako často účtovať.

Máme predsa mzdové programy, ktoré v menších firmách nie sú spravidla prepojené s účtovníctvom, prípadne sú spracovávané externe a pod. (Samozrejme neplatí to všeobecne, uvádzam to iba pre názornosť, že mzdový program nie je prepojený s účtom a zároveň vieme v ňom zabezpečiť všetko požadované k preukázaniu a evidencii príjmov a daní zo závislej činnosti. A vo firmách, kde je to prepojené tiež musíme najskôr "stľknuť klávesu" (pozdravujem tému preklepy) =zaúčtuj=)
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Jana Acsová
Ešte neargumentujem, iba protiargumentujem .-)
Áno 563/1991 Zb. účinnosť od 1.1.1992

Svätá pravda. Ale to neznamená, že môžeme hovoriť o ročných nákladoch. To by potom každý náklad mohol byť ročný.....
Takže takto trošku popri robote ...
no ved! super - v zakone su odpisy "rocny naklad"....
mne to este stale vychadza, ze .... tak ako som to vtedy (1 krat) obhajila, je mozne bez porusenia predpisov zauctovat ich cele v jednom mesiaci uctovneho obdobia - s vyhodou v decembri, lebo vtedy uz viem, na ake vysoke (nizke) odpisy mam narok ...
Naposledy upravil ayya : 29.04.06 at 14:05 Dôvod: v zapale som namiesto predpisov mala odpisov :D
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ayya
no ved! super - v zakone su odpisy "rocny naklad"....
V ktorom ?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Jana Acsová
V ktorom ?
o dani z prijmov
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

este mi napadlo, nespomenies si nahodou: neboli aj odpisy pred tou zmenou stanovene poctom mesiacov? ... tusim hej... nebol by to dalsi argument na podporu mojho nazoru?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ayya
o dani z prijmov
Ale daňový základ sa zisťuje z výsledku hospodárenia zisteného v účtovníctve a nie naopak.

Príklad:
Neuplatňujem daňové odpisy. Čo s tým? Stroj atď. sa neopotrebúva? Mám ho rok zabalený v škatuľke a previazaný mašličkou? .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ayya
este mi napadlo, nespomenies si nahodou: neboli aj odpisy pred tou zmenou stanovene poctom mesiacov? ... tusim hej... nebol by to dalsi argument na podporu mojho nazoru?
Ale zákon je o riadkoch a medziriadkoch. Zo zákona to vyplýva nepriamo. Priamo pri téme odpisov to nenájdeme, tak ako ani pri iných druhoch nákladov, o ktorých ani neuvažujeme, či účtovať raz do roka.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Jana Acsová
Ale daňový základ sa zisťuje z výsledku hospodárenia zisteného v účtovníctve a nie naopak.

Príklad:
Neuplatňujem daňové odpisy. Čo s tým? Stroj atď. sa neopotrebúva? Mám ho rok zabalený v škatuľke a previazaný mašličkou? .-)

imho...ale to by nebolo v sulade so skutocnostou, keby si neuplatnovala odpisy a pritom stroj pouzivala... ci nie?
to neuplatnenie je prave na to, ...ze ked ho nepotrebujes a teda odpisovat by nebolo v sulade so skutocnostou, tak sa mozu danove odpisy prerusit... ale existuje aj fyzicke aj moralne opotrebenie... tiez to ma suvis, aj ked nie uplne "naprvypohladviditelny"
toto sa mi teraz zazdalo, ze si proti tvojim argumentom prave hovorila ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať