Zavrieť

Porady

Účtovanie a odpisovanie majetku na leasing na 24 mesiacov

Ahojte, vedel by mi niekto vysvetlit, ako uctovat a odpisovat majetok na leasing, konkretne náves, ked je leasingova zmluva uzatvorena na 24 mesiacov? dakujem
4 komentárov     zbaliť
marjankaj A je to vôbec leasingová zmluva?
Mishok A toto je dobrá otázka... podľa mojej skúsenosti klienti hovoria stale leasing ale po prečítaní zmluvy 90% ,,leasingov" sú vlastne spotrebné úvery... každopádne spôsob odpisovania je v tomto prípade rovnaký
cinky16 ne ne, urcite ide o leasing, kde mame splatkovy kalendar, urcite nejde o spotrebny uver
marjankaj No leasing na 24 mesiacov som ešte nevidel.
Ale úverovú zmluvu na 24 mesiacov áno. Je v splátkach vyčíslená aj DPH?
Daj scan prvej strany.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    http://www.porada.sk/t254567-odpisy-...a-leasing.html

    Ak nie je splnená podmienka 60 % (minimálne tri roky), potom má daňovník právo odpisovať majetok len v súlade s § 26 ods. 1 zákona o dani z príjmov (zaradenie do odpisových skupín uvedených v prílohe č. 1 k zákonu).Úrok zaúčtovaný v súlade s § 30a opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“), počas doby trvania finančného prenájmu je uznaným daňovým výdavkom (je splnená podmienka daňového výdavku)
    Naposledy upravil Mishok : 04.12.14 at 19:06
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cinky16 tam sme riesili ked trva viac ako 36 mesiacov, ale co v opacnom pripade, ked je to len 24 mesiacov? zaradim do prislusnej odpisovej skupiny alebo ako?
    Mishok (8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
    cinky16 ano, ale za podmienky, ze doba prenajmu musi trvat najmenej 60% z doby odpisovania, ale nie menej ako tri roky. a ja sa pytam na 24 mesiacov, ako to uctovat.
    Mishok Polopatisticky: Ak nie je splnená podmienka 60 % (minimálne tri roky), potom má daňovník právo odpisovať majetok len v súlade s § 26 ods. 1 zákona o dani z príjmov (zaradenie do odpisových skupín uvedených v prílohe č. 1 k zákonu).Úrok zaúčtovaný v súlade s § 30a opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“), počas doby trvania finančného prenájmu je uznaným daňovým výdavkom (je splnená podmienka daňového výdavku)
    Mishok Už spokojný/á?
    cinky16 dakujem pekne, toto som hladala
    Mishok v tom pripade si neviem vysvetliť prečo si mi nedala bod
    cinky16 Chcela som,ale neviem ako... :-)
    Mishok http://www.porada.sk/t217751-navod-a...ml#post2363005

    hľadaj pod ,,Hlasovanie"
      zbaliť

    Účtovanie a odpisovanie majetku na leasing na 24 mesiacov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.