Zavrieť

Porady

mozem poziadat o spravne konanie,ked som zahranicny Slovak

Dobry den,nemam na SK trvaly pobyt uz skoro 20 rokov a vzdy ked pridem na dovolenku(plus-minus mesiac kazdy rok),tak jazdim s medzinarodnym vodicakom.ake su moje prava a povinnosti ked ma chcu pokutovat za priestupok,ktoreho som nie si vedomy?mozem poziadat o spravne konanie,aj ked tu nezijem?dakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peterko22 Preukaz nemam,ale takisto nemam trvaly pobyt na Slovensku,tak potom neviem do ktorej kategorie spadam.
    misoft Prečítaj si poriadne link z MZV. Ty máš TP v zahraničí a pokiaľ si sa nevzdal ŠO (si stále Slovák), môžeš oň požiadať.
    "I. Vymedzenie niektorých pojmov na účely zákona

    1. Podľa § 2 písm. a/ citovaného zákona sa Slovákom žijúcim v zahraničí rozumie osoba, ktorá nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, pričom

    -má štátne občianstvo Slovenskej republiky,
    -nemá štátne občianstvo Slovenskej republiky, ale uchováva si národné povedomie, má slovenskú národnosť, alebo ju má /mal/ jeho predok – ascedent v priamom rade, ktorým je rodič, starý rodič alebo prastarý rodič.
    "
    peterko22 Skor by som povedal,ze som Slovak zijuci v zahranici,lebo som obcanom SR a mam slovensky pas.ako to vsak bude s tym spravnym konanim,ked nemam trvaly pobyt na SK?
    misoft Uvedieš predsa, kde bývaš. A pokiaľ si v štátoch EÚ - tak máš na to právo.
    peterko22 ja ma trvaly pobyt mimo EU,konkretne nastrednom vychode
    jelalim On moze byt aj z mimo EU. Nevidim dovod, preco by napr. obcan SR s trvalym pobytom v Srbsku, alebo Australii nemohol ziadat o spravne konanie. On ma Slovenske obcianstvo, ktore moze zdokladovat platnym pasom. Nepotrebuje ani preukaz zahranicneho Slovaka. Ten ma vyznam pre tych, ktory nemaju Slovenske obcianstvo, ale napr. ina narodnost.
    peterko22 a ako sa postupuje v pripade,ze v case spravneho konania uz budem prec a vratim sa az o rok?
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Správny poriadok


    Zastupovanie

    § 16

    (1) Účastníka konania, ktorý nemôže konať samostatne, zastupuje zákonný zástupca; ak nemá zákonného zástupcu a ak je to potrebné na obhajovanie jeho práv, správny orgán mu ustanoví opatrovníka.

    (2) Správny orgán ustanoví opatrovníka aj účastníkovi konania, ktorého pobyt nie je známy alebo ktorému sa nepodarilo doručiť písomnosť na známu adresu v cudzine a ktorý si neustanovil zástupcu, ako aj účastníkovi konania, ktorý je postihnutý duševnou alebo inou poruchou, pre ktorú nemôže konať, a nemá zákonného zástupcu.

    Doručenie do vlastných rúk

    § 24

    (1) Dôležité písomnosti, najmä rozhodnutia, sa doručujú do vlastných rúk adresátovi alebo osobe, ktorá sa preukáže jeho splnomocnením na preberanie zásielok.

    (2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržiava, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že písomnosť príde znovu doručiť v určený deň a hodinu. Ak nový pokus o doručenie zostane bezvýsledný, doručovateľ uloží písomnosť na pošte a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.

    (3) Ak adresát bezdôvodne odoprel písomnosť prijať, je doručená dňom, keď sa jej prijatie odoprelo; na to musí doručovateľ adresáta upozorniť.

    (4) Ak má účastník konania, ktorý sa zdržiava v cudzine alebo tam má sídlo, opatrovníka alebo zástupcu v tuzemsku, doručí sa písomnosť tomuto opatrovníkovi alebo zástupcovi.

    mozem poziadat o spravne konanie,ked som zahranicny Slovak

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.