Zavrieť

Porady

Minikurz PC - EXCEL

2 zamestnania a pracujem do roztrhania :-D ...viac
Takže po dlhšom odhodlávaní sa, ako na to s týmto mini-mini-kurzom pc, skúsime začať. Realizačný team dúfa, že Vám to niečo prinesie.
Ako by to malo prebiehať:
1. Keďže Excel je strašne obrovský na vysvetlenie a ťažko textom vysvetliť čo a ako, budeme dávať postupne Excelové listy s vysvetlením nejakej časti, a budeme sa snažiť, aby na seba tieto nadväzovali.
2. Tiež sa budeme snažiť "polopatisticky" (krásne slovo) vysvetliť tému a upozorniť Vás na možné vylepšenia.
3. Aby sme Vás trochu prinútili k samorealizácii, vždy na konci týždňa sa pokúsime pripraviť nejakú domácu úlohu (aspoň na zamyslenie).
4. Nechceme vysvetľovať Excel položku po položke v menu, ale ukázať možnosti, ako čo najefektívnejšie pracovať s Excelom v praxi.
5. Excelové listy si môžete dávať do jedného zošita a nakoniec by z toho mohla byť pekná príručka.
Usporiadat
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

pripájam súbor
0 0
jojom jojom

jojom je offline (nepripojený) jojom

TA_Košice Pozri príspevok
pripájam súbor
TA neviem ale mne to vyhodilo chybu.
01.jpg  
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

mne tiež vypisuje chybu, ale nič pritom neodstráni (aj údaje, ktoré označí, že boli odstránené, sú naďalej v liste). Tebe odstránilo to makro?
0 0
jojom jojom

jojom je offline (nepripojený) jojom

Ano. to makro neviem nájsť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
TA_Košice Pozri príspevok
mne tiež vypisuje chybu, ale nič pritom neodstráni (aj údaje, ktoré označí, že boli odstránené, sú naďalej v liste). Tebe odstránilo to makro?
No neviem, čo by to makro malo podľa teba robiť?

a načo slúžia tieto vzorce v treťom liste?
'=IF('vstupné údaje (2)'!A2="";"";'vstupné údaje (2)'!A2)
'=IF('vstupné údaje (2)'!B2="";"";'vstupné údaje (2)'!B2)

nestačilo by ='vstupné údaje (2)'!A2 a ='vstupné údaje (2)'!B2

Takisto tento vzorec je príliš zložitý.
'=IF(WEEKDAY(C1)=1;"Nedeľa";IF(WEEKDAY(C1)=2;"Pon delok";IF(WEEKDAY(C1)=3;"Utorok";IF(WEEKDAY(C1)=4; "Streda";IF(WEEKDAY(C1)=5;"Štvrtok";IF(WEEKDAY(C1 )=6;"Piatok";IF(WEEKDAY(C1)=7;"Sobota";"s")))))))

skús tento, urobí to isté
'=CHOOSE(WEEKDAY(C1);"nedeľa";"pondelok";"utorok" ;"streda";"štvrtok";"piatok";"sobota")
Naposledy upravil marjankaj : 28.12.10 at 18:41
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

marjankaj Pozri príspevok
No neviem, čo by to makro malo podľa teba robiť?
makro označí oblasť A2:E61 v 3. liste výstupné údaje - kód a zoradí riadky podľa stĺpca B vzostupne. Následne oblasť A1:E61 skopíruje.
marjankaj Pozri príspevok
a načo slúžia tieto vzorce v treťom liste?
'=IF('vstupné údaje (2)'!A2="";"";'vstupné údaje (2)'!A2)
'=IF('vstupné údaje (2)'!B2="";"";'vstupné údaje (2)'!B2)

nestačilo by ='vstupné údaje (2)'!A2 a ='vstupné údaje (2)'!B2
takto komplikovane cez IF som to urobil z dôvodu, že akonáhle nie je obsiahnutá hodnota v bunke v 1. liste, na ktorú sa dotyčná bunka v 3. liste odkazuje, potom Excel vypíše 0; týmto som predišiel tomu, aby mi vpisoval 0 do buniek v 3. liste, ktoré som chcel prázdne (keďže sa odkazovali na prázdne bunky z 1. listu)

marjankaj Pozri príspevok
Takisto tento vzorec je príliš zložitý.
'=IF(WEEKDAY(C1)=1;"Nedeľa";IF(WEEKDAY(C1)=2;"Pon delok";IF(WEEKDAY(C1)=3;"Utorok";IF(WEEKDAY(C1)=4; "Streda";IF(WEEKDAY(C1)=5;"Štvrtok";IF(WEEKDAY(C1 )=6;"Piatok";IF(WEEKDAY(C1)=7;"Sobota";"s")))))))

skús tento, urobí to isté
'=CHOOSE(WEEKDAY(C1);"nedeľa";"pondelok";"utorok" ;"streda";"štvrtok";"piatok";"sobota")
dík za tip, s choose som sa doposiaľ nestretol

> jojom: hm, netuším, prečo sa stráca aj makro. Ak to bude stačiť, tak tu je zdrojový kód makra:
Code:
Sub Zoradenie()
'
' Zoradenie Makro
'
'
' Klávesová skratka: Ctrl+Shift+S
'
    Range("A2:E61").Select
    ActiveWorkbook.Worksheets("výstupné údaje - kód").Sort.SortFields.Clear
    ActiveWorkbook.Worksheets("výstupné údaje - kód").Sort.SortFields.Add Key:= _
        Range("B2:B61"), SortOn:=xlSortOnValues, Order:=xlAscending, CustomOrder _
        := _
        "02011 / 02012,02021 / 02022,02031 / 02032,02045,03011 / 03012,03021 / 03022,03031 / 03032,03041 / 03042,03045,03055,03065,04011 / 04012,04021 / 04022,04031 / 04032,04041 / 04042,04055,04065,05014,05024,06011 / 06012,06011P,06012P,06021 / 06022,06031 / 06032,06041 / 06042,06051 / 06052,06065,06075,07011 / 07012,07021 / 07022,07031 / 07032,07041 / 07042,07055,07065,07075,09014,09011P,09012P,09021 / 09022,09031 / 09032,09031P,09032P,09041 / 09042,09051 / 09052,09054,09061 / 09062,09071 / 09072,09085,09095,44011 / 44012,44021 / 44022,46011 / 46012,46021 / 46022,46031 / 46032,46115,46125,46135,46145,46155,46165,80014" _
        , DataOption:=xlSortNormal
    With ActiveWorkbook.Worksheets("výstupné údaje - kód").Sort
        .SetRange Range("A2:E61")
        .Header = xlGuess
        .MatchCase = False
        .Orientation = xlTopToBottom
        .SortMethod = xlPinYin
        .Apply
    End With
    Range("A1:E61").Select
    Selection.Copy
    ActiveWindow.SmallScroll Down:=-45
End Sub
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
TA_Košice Pozri príspevok
mne tiež vypisuje chybu, ale nič pritom neodstráni (aj údaje, ktoré označí, že boli odstránené, sú naďalej v liste). Tebe odstránilo to makro?
A čo malo odstrániť?

Veď ti to robí ako si hovoril. Len som netušil kam chceš aby ti to skopírovalo. Asi si myslel do schránky a potom sa to dá vložiť napríklad do WORDU pomocou CTRL+V

Len tlačítku priraď makro Zoradenie namiesto Zoradenie_služieb
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

marjankaj Pozri príspevok
A čo malo odstrániť?

po otvorení mi ukazuje toto okno

marjankaj Pozri príspevok
Len tlačítku priraď makro Zoradenie namiesto Zoradenie_služieb
o toto nejde, tých makier som tam mal pôvodne viac, len som skúšal nejaké veci

teda vráťme sa k podstate: nešlo mi o to, že je nefunkčné makro, to ide OK, išlo mi len o tie 2 okná, ktoré musím odklikávať pri otvorení súboru - najprv, že Excel našiel nečítateľný obsah a či sa ho má pokúsiť obnoviť a následne to, ktoré vidieť vyššie
0 0
thaisk thaisk

thaisk je offline (nepripojený) thaisk

Riešil by som tak ako v prílohe.
Pridal som čiselné poradie do "údaje (2)", podľa čoho sa zoradí stĺpec "-" v tabuľke vo "výstupné údaje - kód".
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
thaisk Pozri príspevok
Riešil by som tak ako v prílohe.
Pridal som čiselné poradie do "údaje (2)", podľa čoho sa zoradí stĺpec "-" v tabuľke vo "výstupné údaje - kód".
Veď ti to funguje.
Neviem síce aký to má účel, ale funguje.
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

thaisk Pozri príspevok
Riešil by som tak ako v prílohe.
Pridal som čiselné poradie do "údaje (2)", podľa čoho sa zoradí stĺpec "-" v tabuľke vo "výstupné údaje - kód".
to by pomohlo, keby som nemohol urobiť vlastný zoznam (teda to, čo mi pôvodne nešlo), ale toto je už vyriešené.
Ako som vyššie uviedol, momentálne sú jediným problém chybové hlášky pri otváraní súboru.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
TA_Košice Pozri príspevok
to by pomohlo, keby som nemohol urobiť vlastný zoznam (teda to, čo mi pôvodne nešlo), ale toto je už vyriešené.
Ako som vyššie uviedol, momentálne sú jediným problém chybové hlášky pri otváraní súboru.
Mne sa tie hlášky nezobrazujú.
Príď s PC do Bratislavy. Poriešime.
0 0
thaisk thaisk

thaisk je offline (nepripojený) thaisk

TA_Košice Pozri príspevok
to by pomohlo, keby som nemohol urobiť vlastný zoznam (teda to, čo mi pôvodne nešlo), ale toto je už vyriešené.
Ako som vyššie uviedol, momentálne sú jediným problém chybové hlášky pri otváraní súboru.
Skús nevybrať možnosť "Při uložení z vlastností souboru odebrat osobní informace" v Nástroje>Zabezpečení>
Toto zrejme odstranilo potrebný súbor .xml
Nepoužívam excel 2007. Nie som si s tým istý.
0 0
TA_Košice TA_Košice

TA_Košice je offline (nepripojený) TA_Košice

thaisk Pozri príspevok
Skús nevybrať možnosť "Při uložení z vlastností souboru odebrat osobní informace" v Nástroje>Zabezpečení>
Toto zrejme odstranilo potrebný súbor .xml
Nepoužívam excel 2007. Nie som si s tým istý.
odškrtol som to, úvodne errory nezmizli, ba naopak pri ukladaní sa ma teraz stále pýta:


takže v tom to nebude

marjankaj Pozri príspevok
Mne sa tie hlášky nezobrazujú.
Príď s PC do Bratislavy. Poriešime.
nikomu z vás sa ale tie upozornenia nezobrazujú, mne áno, tak to nebude v konkrétnom XLSM, ale asi nejaká chyba v inštalácii Excelu. Aspoň mi to tak logicky vychádza. Skúsim preinštalovať Office a uvidím.

===

Napokon som odhalil zdroj týchto upozornení. Je to predsa len v tej nadštandardnej dĺžke vlastného zoznamu, na základe ktorého zoraďuje makro. Len sú tu 2 tajomstvá:
1. Zvláštne je to, že ak zadávam ručne vlastný zoznam, dlhší ako 255 znakov nezoberie; no vytvorím zoznam odkazom na množinu buniek, vtedy ho bez problémov a akéhokoľvek erroru vytvorí.
2. Ako je možné, že iným tieto chyby Excel nevypisuje? Veď obmedzenie veľkosti vlastného zoznamu platí pre každý Excel bez rozdielu, takže vám to musí vypísať, nie? Opäť mi to vychádza len na chybnú inštaláciu Excelu, hoci toto ani chybou nie je, keďže Excel je v tomto smere dosť obmedzený a dokáže pracovať len s max. 255-znakovým zoznamom.
Naposledy upravil TA_Košice : 02.01.11 at 01:18
0 0
evadur234 evadur234

evadur234 je offline (nepripojený) evadur234

Mám dojem, že posledné stránky tohto minikurzu pre začiatočníkov sú až príliš pretechnizovaných a preto sa ani nečudujem, keď sa ma dnes kolega "vraj odborník na Excel" spýtal, ako má nastaviť číslovanie v stĺpci. Teda aby niekoľkomiestne čísla išli v jednom stĺpci vzostupne za sebou. Tak som sa rozhodla poradiť aj iným, možno sa to niekomu zíde.

V stĺpci, v ktorom chcete mať číselník zapíšte do 1 riadku číslo. Choďte myšou na okraj bunky, aby sa vám kurzor zmenil na krížik, stlačte ľavé tlačítko a ťahajte smerom dolu, ako dlhý chcete mať číselník. Keď pustíte myš objaví sa Vám každom riadku to isté číslo. musíte teda na poslednej bunke kliknúť na ikonku s obrázkom + a otvorí sa vám volá sa Možnosti automatického vyplňovania a označte "vyplniť rady" a hotovo.
0 0
evadur234 evadur234

evadur234 je offline (nepripojený) evadur234

A ešte dodávam, že by som Vám to rada ukázala aj na fotkách, ale neviem ako screeny dostať do príspevku
0 0
evadur234 evadur234

evadur234 je offline (nepripojený) evadur234

Samozrejme nastaviť sa dá číslovanie aj tak, aby ste mali čísla v poradí napríklad na každom druhom treťom alebo akomkoľvek riadku pravidelne. A ešte niečo, akonáhle zmeníte niektoré poradové číslo, alebo odstránite riadok, musíte zmenu v číslovaní urobiť od riadka, ktorý ste zmenili. Možno to znie zložito, ale je to úplne jednoduché, stačí len vyskúšať.
0 0
arion92 arion92

arion92 je offline (nepripojený) arion92

Ahojte,

vedel by mi niekto polopate vysvetlit sposob a vyznam vypoctu funkcie MOD? Dost casto sa s nou stretavam a nie je mi to uplne jasne. Viem, ze to rata podla vzorca:

MOD(n, d) = n - d*INT(n/d)
Ma to vratit zvysok po deleni. Z logickeho hladiska by to, napriklad pri MOD(6;4), malo vratit 5. Vysledok je vsak 2.

Vdaka
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
arion92 Pozri príspevok
Ahojte,

vedel by mi niekto polopate vysvetlit sposob a vyznam vypoctu funkcie MOD? Dost casto sa s nou stretavam a nie je mi to uplne jasne. Viem, ze to rata podla vzorca:

Ma to vratit zvysok po deleni. Z logickeho hladiska by to, napriklad pri MOD(6;4), malo vratit 5. Vysledok je vsak 2.

Vdaka


štyri sa v šiestich nachádza jedenkrát a zvyšok je dva.

Alebo je to nejaká iná matematika?
0 0
arion92 arion92

arion92 je offline (nepripojený) arion92

arion92 Pozri príspevok
Ahojte,

vedel by mi niekto polopate vysvetlit sposob a vyznam vypoctu funkcie MOD? Dost casto sa s nou stretavam a nie je mi to uplne jasne. Viem, ze to rata podla vzorca:

Ma to vratit zvysok po deleni. Z logickeho hladiska by to, napriklad pri MOD(6;4), malo vratit 5. Vysledok je vsak 2.

Vdaka
Heh, tak som to pochopil... Ja som si stale myslel, ze zvysok po deleni znamena cislo za desatinnou ciarkou. Ono to vsak znamena cislo, ktore nam ostane po vydeleni cisla delitelom. Asi by som sa mal vratit do skolskych lavic...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať