Nandrolon
Napísať, že rusi majú zastaralú techniku a nemajú na to prachy môže iba korunovaný PABLB.
Američani, ak by nekopírovali alebo by im to nerobili NEamerické mozgy, tak by boli ešte dnes 100 rokov za Barackom Obamom :-)
http://www.historiarevue.sk/index.ph...004klubert1112
Koniec studenej vojny
Hlavným úspechom druhej polovice Reaganovho funkčného obdobia bolo ukončenie studenej vojny. Už od nástupu do funkcie bol presvedčený, že ak prejaví dostatočnú rozhodnosť, Sovietsky zväz nedokáže udržať so Západom krok v ďalšom zbrojení a bude prinútený k ústupkom. Dňa 26. marca 1983 vyhlásil program strategickej obrannej iniciatívy (SDI), ktorý sa stal známy pod názvom Hviezdne vojny. Do konca storočia mal byť vo vesmíre vybudovaný protiraketový systém, ktorý by Spojené štáty americké chránil pred atómovým útokom.
Vojensky silný,
ale technologicky zaostalý Sovietsky zväz nemohol realizácii SDI nijako zabrániť ani jej konkurovať. Na odvetu sa preto rozhodol inštalovať ďalšie rakety stredného doletu (od 500 do 5 000 km) v NDR a Československu a 23. novembra 1983 prerušil ženevské rokovania o jadrovom odzbrojení.
Výdavky na výrobu nových atómových zbraní a pokračovanie neúspešnej vojny v Afganistane však
znamenali pre sovietsku ekonomiku katastrofu. Realisticky uvažujúci Michail Gorbačov, ktorý sa v marci 1985 stal generálnym tajomníkom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu,
pochopil, že bez hospodárskej pomoci zo Západu je ZSSR odsúdený na nevyhnutný kolaps. Inicioval preto obnovenie rozhovorov o znížení počtu strategických jadrových striel a rozhodol sa osobne stretnúť s americkým prezidentom.
V dňoch 19. a 20. novembra 1985 sa Gorbačov a Reagan zišli v Ženeve, aby rokovali o ukončení pretekov v zbrojení. Sovietska delegácia sa pokúšala podmieniť obojstrannú redukciu atómových arzenálov zastavením programu SDI a obmedzením nukleárneho potenciálu Veľkej Británie a Francúzska. Reagan však odmietol o týchto otázkach diskutovať. Gorbačov bol nespokojný, ale zaviazal sa, že bude pokračovať v jednaniach.
Druhé stretnutie najvyšších predstaviteľov svetových superveľmocí sa uskutočnilo 11. a 12. októbra 1986 v islandskom hlavnom meste Reykjaviku. Okrem kontroly zbrojenia sa hovorilo o regionálnych konfliktoch, humanitárnych otázkach a zlepšení bilaterálnych vzťahov medzi USA a ZSSR. Gorbačov opäť predostrel otázku SDI, ale Reagan bol znova neoblomný a
trval na obmedzení počtu strategických rakiet bez akýchkoľvek amerických ústupkov. Schôdzka sa skončila bez uzavretia konkrétnych dohôd. Obe delegácie však vydali spoločné vyhlásenie, že podstatne znížia zbrojenie a obmedzia jadrové pokusy.
Počas vzájomných stretnutí sa Reagan presvedčil, že Gorbačov na rozdiel od svojich predchodcov dokáže počúvať odlišné názory a má zmysel pre humor.
Na druhej strane vedel, že ako presvedčený komunista nie je ochotný pristúpiť na skutočnú demokratizáciu sovietskeho systému. Jeho politika drobných reforiem a znižovania medzinárodného napätia mala ZSSR dopriať oddychový čas potrebný na obnovu ekonomiky, po ktorej by nasledovala ďalšia vlna expanzie. Reagan dal Gorbačovovi v Reykjaviku jasne na vedomie,
že pokiaľ chce získať americkú hospodársku pomoc, musí pristúpiť na jeho požiadavky. To znamená súhlasiť s bezpodmienečnou likvidáciou rakiet stredného doletu, opustiť Afganistan, ukončiť podporu teroristom, povoliť emigráciu sovietskych Nemcov a Židov, obnoviť slobodu náboženstva a uvoľniť represie proti disidentom.
Pokračujúci úpadok sovietskej ekonomiky, ktorá bola čoraz závislejšia od dodávok amerického obilia a ďalších komodít, napokon prinútil Gorbačova, aby sa podrobil Reaganovým podmienkam. Dňa 8. decembra 1987 bola vo Washingtone podpísaná historická zmluva o zničení striel stredného doletu. O dva mesiace neskôr Gorbačov oznámil svetu stiahnutie sovietskych jednotiek z Afganistanu. Reaganov nekompromisný postoj bol korunovaný porážkou komunizmu v studenej vojne, po ktorej nasledovalo bleskové zrútenie totalitných režimov v strednej a vo východnej Európe.
----------------------------------------------------------------
Pre truhlíkov:
USA nepotrebovali na zničenie ZSSR žiadny vojnový konflikt, žiadnu vojnu s Ruskom, im stačilo nepomôcť Rusku a skapalo by samo.
Veď povedzte, prečo ich nenechali skapať? Prečo sa nerozhodli ich doraziť a vojensky obsadiť?
Máte na to nejaké vysvetlenie?
(že hviezdne vojny nikdy neboli realitou?)