...čítať celé, ja dám len pár viet.
http://denniks.sk/16038/jozef-bires-...vi5-oODqt9g1sA
- Čo sa týka zdravotnej bezpečnosti potravín, je na tom Slovensko dobre. Najmä je na tom dobre s potravinami, ktoré sú vyrábané na Slovensku.
- Potravinové škandály, ktoré aj tohto roku boli v európskych krajinách, nemali pôvod na Slovensku. Poľské bitúnky, salmonelové mäsá väčšinou z Poľska, kontaminované mäso s antibiotikami a výrobky z Nemecka
- Mali sme 5-miliónov kusov dobytka a teraz sme na tom úplne zle, lebo máme nejakých 500-tisíc. Mali sme do 2-miliónov ošípaných a máme tak isto už len 500-tisíc
- Systém predtým bol založený na takzvaných československých a slovenských normách. To znamenalo, že keď bola nejaká norma napríklad na párky, tak každá fabrika musela dodržiavať schválené zloženie. Preto nemuselo byť na etikete písané, že obsahuje 40 % bravčového, 30 % hovädzieho a podobne. Boli na to totiž normy a potravinári sa týmito normami museli riadiť. Po vstupe do EÚ toto všetko padlo, pretože sa otvoril trh a my s našimi párkami s 90 % obsahom mäsa sme nemohli konkurovať tým párkom, ktoré k nám začali byť dovážané so 40 % podielom mäsa. Prirodzene boli tie naše drahšie a stali sa nepredajné. Dnes je každý povinný uviesť na etikete zloženie výrobku, aby si to spotrebiteľ prečítal a mohol sa rozhodnúť. Tie normy boli na niečo dobré, lebo boli isté štandardy. Teraz je to otvorené a tým pádom je kvalita rozdielna. Keď idete nakupovať, tak pomaly je to celé čítanie, aby ste sa vôbec zorientovali, čo je to za výrobok, čo obsahuje.
- Keď má mlieko spotrebu 4 mesiace tak si poviete, čo je to za mlieko, alebo čo je to za jogurt, ktorý vydrží dva mesiace?
- Aby sme však pomaly 70 % zemiakov dovážali, keď sme boli pomaly zemiakárska veľmoc, tak to je moc.