čo nemáte piáno a zaujímalo by...
Oprášili projekt z čias ZSSR
Avangard je vydávaný za novú superzbraň, no slúži najmä na povzbudenie Putinových fanúšikov.
3. jan 2020 o 11:28 MARTIN KUGLA
Ruský prezident Vladimir Putin.(Zdroj: SITA/AP)
Písmo:A-|A+3576
Autor je politológ a publicista
Koncom minulého roka ruský prezident Putin oznámil zavedenie raketového systému Avangard do výzbroje.
Má to byť prvá hypersonická zbraň - klzák, ktorá má prekonávať protiraketovú obranu USA a ničiť dôležité ciele.
Ani jedno nie je pravda: veľmoci experimentujú s hypersonickými zbraňami už dávno, americké lietadlo X-15 lietalo hypersonickými rýchlosťami pred šesťdesiatimi rokmi. V súčasnosti hypersonický klzák zaviedla ako prvá Čína.
Mimochodom, ruské rakety prekonávajú americkú obranu aj dnes.
Článok pokračuje pod video reklamou
Video reklama
A zázračné zbrane neexistujú – fyzika platí všade rovnako.
Nič nové
Hypersonická je zbraň päťkrát rýchlejšia ako zvuk (Mach 5 - M5). Hypersonickou je teda každá raketa s doletom vyšším ako pár sto kilometrov. Čím dlhší dolet, tým vyššia rýchlosť, medzikontinentálne balistické strely (ICBM) dosahujú rýchlosti blízke 1. kozmickej rýchlosti.
SÚVISIACI ČLÁNOK
Putin dozrel na test novej superzbrane. Systémy USA by ju nedokázali ani zamerať, tobôž zostreliť
Čítajte*
Ani tridsať rokov od Reaganových „hviezdnych vojen“ neexistujú technológie na efektívne zostrelenie dopadajúcich hlavíc ICBM.
Americké protirakety SM-3, izraelský Arrow alebo to, čo zostalo zo sovietskeho systému A-135 s akou-takou účinnosťou vedia zostreliť hlavice rakiet stredného doletu, nie ICBM. A veľké americké protirakety GBI sú drahé, je ich málo a majú veľmi otáznu účinnosť.
USA aj ZSSR navyše už v pred tridsiatimi rokmi preukázateľne vyvíjali manévrujúce hlavice MARV – pri dopade menia trajektóriu letu, čím sa stáva ich zachytenie protiraketami prakticky nemožným.
Putin teda ohlasuje schopnosti, ktoré ICBM dávno majú, Avangard neponúka nič nové. Naopak z princípu fungovania bude protiraketami zasiahnuteľný oveľa ľahšie.
Projekt z čias ZSSR
Takmer určite ide pokračovanie projektu Albatros z čias ZSSR, ktorý pre otáznu účelnosť (a náklady) zastavili začiatkom deväťdesiatich rokov. V princípe – namiesto viacerých jadrových hlavíc je na posledný stupeň ICBM umiestnený jeden „klzák“.
Avangard určite nemôže fungovať tak, ako opisuje ruská propaganda – letieť v atmosfére rýchlosťou M 20 a aktívne manévrovať. Veľmi rýchlo by stratil rýchlosť a/alebo zhorel.
Fyzikálne reálne je, že väčšinu času letí nad atmosférou ako iné hlavice. Tým je však teoreticky zasiahnuteľný americkými protiraketami GBI určenými na ničenie hlavíc v kozme.
Niekoľko desiatok ich USA majú rozmiestnené v Kalifornii a na Aljaške, primárne proti perspektívnym raketám Severnej Kórey.
Pochopiteľne, proti stovkám ruských hlavíc nezmôžu nič, Avangard je však celkom dobrý cieľ. Kým každá ICBM môže niesť až desať skutočných a množstvo klamných hlavíc, Avangard je jeden veľký terč.
“Rusko sa tak dostáva na úroveň Iránu, ktorý pravidelne bombasticky predstavuje rôzne nové „superzbrane“, aj keď často ide skôr o makety.„
Ak ho nezostrelia, po vstupe do atmosféry síce získava možnosť manévrovania – ale vymieňa ju za rýchlosť.
Čím dlhšie letí v atmosfére, tým viac spomaľuje. A zahrieva sa.
Podľa Putinových slov „dokáže znášať teplotu až 2000 °C“. To však nie je veľa. Dnes verejne známe kozmické keramické materiály odolajú 3500 °C. Aj tie umožňujú, bez rizika zhorenia, ustálenú rýchlosť vo výške tridsať km len M 11 a pri zemi už len M 7.
Avangard bude teda v koncovej fáze letieť ešte pomalšie a je pravdepodobné, že ho dokáže zostreliť aj najslabší americký protiraketový systém THAAD, či dokonca protivzdušný systém Patriot.
Dá sa predpokladať, že pri významných cieľoch strategického významu, proti ktorým má byť Avangard použitý, ich USA v prípade potreby rozmiestnia.
Hypersonický klzák ako nástroj strategického útoku na vyspelého protivníka je teda nezmysel. Mal by podstatne nižšiu účinnosť ako zavedené ICBM s viacnásobnými hlavicami.
Propaganda pre domáce publikum
SÚVISIACI ČLÁNOK
Podrývač medzi sviatkami
Čítajte*
Má zmysel o ňom uvažovať ako Čína, ktorá ich nasadila na svojich strelách stredného doletu na ničenie taktických cieľov – lietadlových lodí.
Keďže americké námorné protirakety SM-3 ničia ciele nad stokilometrovou hranicou atmosféry, výhoda klzáka, ktorý zostúpi pod hranicu ich účinnosti dostatočne ďaleko od námorného zväzu a zároveň bude ešte dostatočne rýchly, aby ho nezostrelili bežné protilietadlové rakety, má logiku.
Podobnú protilodnú hypersonickú zbraň, nie klzák na balistickej rakete, ale strela s vlastným pohonom – Zirkon, vyvíjajú aj Rusi a touto cestou idú aj ďalšie mocnosti.
Otázkou je tiež, koľko Avangardov dokáže vôbec Rusko vyrobiť a nasadiť. Na ilustráciu – keďže vývoj novej ťažkej rakety Sarmat stále nie je ukončený, ako nosič Avantgardu budú použité rakety ešte zo sovietskych čias - UR-100N UTTH, ktoré Rusi kúpili v roku 2000, paradoxne, od Ukrajiny.
Ich životnosť sa však končí v roku 2030. A do roku 2027 chcú Rusi oficiálne zaviesť – len dvanásť kusov Avantgardu.
Avangard tak v stručnosti je projekt z čias ZSSR vydávaný za novú superzbraň. Tá však má byť nasadená v mizivých počtoch, v absolútne nevhodnej role, v ktorej v skutočnosti prináša horšie schopnosti, aké Rusko už dávno má.
Rusko sa tak v poslednom čase dostáva na úroveň Iránu, ktorý pravidelne bombasticky predstavuje rôzne nové „superzbrane“, aj keď často ide skôr o makety.
Vojenských expertov Rusi, samozrejme, neoklamú, ale rovnako ako pri Iráne je táto propaganda určená najmä domácemu publiku (a zahraničnej dezinfoscéne) s cieľom prekryť domáce problémy a demonštrovať virtuálnu silu.
A to je celý význam Avangardu.
Čítajte viac:
https://komentare.sme.sk/c/22294709/...-dob-zssr.html