Zavrieť

Porady

El. bojler alebo plynový prietokový ohrievač vody?

Viem, že podobné témy či bojler alebo prietokové ohrievač tu už boli, ale mám pocit, že naša situácia je tak trochu iná. Dávali sme si montovať nový plynový prietokový ohrievač vody (ktorý sme získali zadarmo), keďže z toho starého unikal plyn. Problém ale je, že si musíme dať zároveň vyčistiť a vyvložkovať komín. Vložkovanie by stálo 250 eur, čistenie od 20-100 eur. Preto rozmýšľame nad elektrickým bojlerom - 100L za asi 170 eur. Montáže by sme si vedeli urobiť aj sami, aj elektrickú inštaláciu, ak by sme chceli nočný prúd. Čiže v tomto prípad by nás bojler vyšiel lacnejšie, ale neviem ako to je s energiami, či by sme zase nepreplatili tam. Rozmýšľali sme aj o nočnom prúde, ale tu sa chcem opýtať - ako dlho by potom vydržala tá voda v bojleri teplá? Taktiež som tu čítal, že pri bojleri je problémom vodný kameň a životnosť, ale tak zase pri plynovom prietokovom ohrievači by sme museli komín čistiť každý rok, možno aj dva krát do roka. Čítal som niečo aj o elektrickom prietokovom ohrievači vody, ale tak doma rodičia o tom vôbec nerozmýšľajú, ani neviem prečo. Ja sa v týchto veciach až tak nevyznám, tak sa ospravedlňujem ak je táto otázka blbá.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Ceny energií sú uvedené na stránkach dodávateľov. Podľa vlastnej spotreby si ľahko zrátaš, čo je pre Teba výhodnejšie. Nezabudni pripočítať aj kúpu bojlera, káblov. U plynu revízie čistenie ...
    Myslím si, že s vybavovaním "nočného prúdu", to také jednoduché nebude. Bude k tomu treba projekt, ktorý musia schváliť elektrárne. Elektrikár s príslušným oprávnením to musí urobiť. Revízny technik vykonať revíziu. A až potom prídu elektrikári namontovať dvojtarifný merač.
    Ak dúfaš, že kúpiš bojler, pár metrov kábla a je vymaľované, tak sa mýliš.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pankratz V mojej rodine mali el. boiler na nočný prúd. Otec bol prac. elektrárne, mal režijnú tarifu. Popoludní o 14. hod. už sa minul obsah ohriatej vody, 100 l, 5 členná rodina. V plynovom prietokovom máš vody koľko chceš, a v každom čase. Toľko aj zaplatíš, a nielen naprázdno zohriatu a vychladenú.
    workohistorik Čo myslíš tým "minul" obsah ohriatej vody"? Akože o tej 14.00 už nebola tá voda teplá, ale studená? Lebo neviem si predstaviť ako by mohla 5- členná rodina minúť 100 litrov vody zohriatej asi na 60-70 stupňov už za tak krátko, keďže väčšina ľudí sa sprchuje až večer. No ja by som bol tiež za ten plynový prietokový ohrievač, ale proste tam je ten problém, že by sme museli každých pol roka dávať čistiť komín. Vzhľadom na finančnú situáciu v našej rodine (ktorá sa v dohľadnej budúcnosti ani nezmení) pozeráme momentálne hlavne na peniaze, a nad trochou nepohodlia prižmúrime oči.
    workohistorik Vďaka za radu. Tiež som mal pocit, že to s tým nočným prúdom nebude také jednoduché, to len ľudia v mojom okolí majú taký pocit, ale tak ja sa väčšinou snažím zistiť čo najviac informácií o produkte, ktorý idem kupovať.
    workohistorik Pýtal som sa mamy na to koľko máme spotrebu teplej vody, ale ona to nevie takto povedať. My predsa platíme všetok plyn v domácnosti - gamatky, sporák + ohrev vody spolu. To jedine, žeby sme si začali ručne rátať koľko spotrebujeme teplej vody pri umývaní riadu, sprchovaní, atď. Tu som našiel, že teda elektrický bojler by mal vyjsť lacnejšie než plynový prietokový ohrievač vody: http://www.porada.sk/t117950-bojler-...o-plynovy.html, ale zase plynový bojler by vyšie llacnejšie, lenže je oveľa drahší - zvlášť ten čo by bol bez odťahu do komína. Len neviem ako sa to robí - ten odťah do steny namiesto komína, či by nás to nestálo rovnako.
      zbaliť

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Elektricky :
    Akumulačný elektrický ohrievač vody ......... Objem bojlera je120 litrov. Vďaka príkonu 2 kW zvládne ohriať vodu na 75°C za 275 minút. Množstvo miešanej vody na 40°C je cca 125 litrov. viac cena dnes 133€
    Spotreba na jedno ohriatie bojlera cca 10kW + dohrievanie po odbere
    Spotreba ročne minimum 4000kW = 650 - 700€, pri viacčlennej domácnosti oveľa viac

    Plynový:
    Spotrebiče sú konštruované ako plynové zásobníkové ohrievače úžitkovej vody s odvodom spalín cez obvodový múr, ktorý už nevyžaduje pripojenie na komín. Prívod spaľovacieho vzduchu a odvod spalín je možný buď koaxiálnou rúrou, alebo na zvláštne želanie zákazníka je možné použiť rozdeľovač a prívod vzduchu a odvod spalín zaistiť separátnymi rúrami. Všetky typy je možné prevádzkovať ako na zemný plyn, tak aj na propán-bután.
    Objem
    ( l ) Men.príkon
    ( kW ) Spotreba plynu
    ( m3/h ) Doba ohrevu
    dt = 45° C ( min. )
    115 4,3 0,45 105
    Spotreba na jedno ohriatie bojlera 10kw + dohrievanie....
    Spotreba ročne 4000kw menej ako´200€
    Cena bez komínového je 600€
    Rozdiel v cene spotreby za rok zaplatí aj vložkovanie komína ,aj bojler na plyn.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    workohistorik Asi sa opýtam blbú otázku, ale je to nápad môjho strýka: nedal by sa urobiť ten odvod spalín cez obvodový múr aj pri plynovom prietokovom ohrievači? Teda, žeby sme nemuseli ani vložkovať komín, ani kupovať plynový bojler? Ja viem - ten plynový bojler by vyšiel lacnejšie asi aj v porovnaní s plynovým prietokovým ohrievačom vody, ale momentálne nemáme 600 eur na plyn. bojler. Čo ak by sme ten vývod spalín urobili zatiaľ cez obvodové múry, a potom, keď by sme mali peniaze, tak by sme kúpili ten plynový bojler. Navyše, koľko by stála montáž plynového bojlera?
    canbo Plynové spotrebiče sú označené npr A 1- plynové zariadenia skupiny A1, čiže spaliny nie sú zvlášť odvádzané. Vzhľadom na túto skutočnosť musia byť tieto spotrebiče umiestnené mimo obytné priestory a priestory nepriamo vetrateľné, pritom umiestnenie musí byť v súlade s STN EN 1775 v náväznosti s TPP 704 01 (STN 38 6441).

    tak zaleží na označení na prietokovom ohrievači.či s komínom ,alebo bez. Ak nieje konštrukčne pripravený na bez komínovú prevádzku , tak je riziko zlého spaľovania ,odťahu spalína ....
    pankratz Ako som spomínal v druho byte máme teraz nový kozol , odvod do steny. Predtým sme v tom byte mali 2 plynové kachle Mora, Odvod bol tiež do steny a neboli s tým problémy.
    Viper Nejak vela si tam naratal tu elektriku Mam v byte tuto kombinaciu - konvektory o vykone 4000 W, elektricky bojler 1800W, rebrikovy radiator 700W + ostatne spotrebice. Bez elektrickeho kurenia bola rocna spotreba elektriny cca 2,3 - 2,5 MWh po zmene na elektricke kurenie+bojler som mal spotrebu 8MWh. Takze na bojler by som videl spotrebu polovicnu ako si vyratal Ale zase zalezi pre kolko ludi bude bojler.
    workohistorik Elektrický Boiler by bol iba pre 3-4 osoby, a chceme ho dať na nočný prúd.
    workohistorik Môžem sa opýtať ako ste sa dostali k sume 4000kw- 650 - 700 eur? My máme cenu jedného kwh - 0,052 eur. 0,052 x 4000 -208 eur. Čo som zle počítal?
      zbaliť

    pankratz je offline (nepripojený) pankratz

    pankratz
    Bolo to tak, boli sme i nich na návšteve, chceli sme si umyť ruky, a sami sa sťažovali, že už tečie len studená, o 14.h.
    Máme plynový boiler, komín vyvložkovaný, raz ročne posiela správca domu plynára revízora, a ešte sme od vyvložkovania ( 5 rokov ) nečistili komín. ( 2. poschodie, pod strechou ).
    V druhom byte máme nový plyn. kotol, vývod do steny, 50 cm od steny.
    workohistorik Tak ale plynový kotol je niečo iné ako plynový prietokový ohrievač. Chceme sa ešte opýtať kominára, či by sa to dalo urobiť cez stenu pri tom plynovom ohrievači. Čiže ak by sme si dali vyvložkovať komín, tak stačí teda raz za rok iba revízia - čistenie sa prevádza iba vtedy, keď treba?
    bjuty smis čo si ty predstavuješ pod pojmom nočný prúd ?

    ja mám sadzbu D5 a el. mi ide 20 hodín denne..

    elektrárne mi ho vypínajú 2 hod predpoludním a dve večer...vždy s prestávkami, pravidelne v ten istý - nimi určený čas...

    to nie je tak, že ide iba v noci a cez deň nie.....

    brodozz je offline (nepripojený) brodozz

    brodozz
    Mame doma el.bojler 80l uz cca 20 rokov ide stale len na nocny-2,5hod po obede a 5,5 hod v noci(ten nocny,nie bojler)bojler je zap.automat cez spinac vzdy rano ked konci nocny na 2 hod. a kazdy 3 den aj po obede na 30 min.voda je na sprchu aj o 22 00hod.sipo pladba je 27E na elektro v celom dome,sme 3 clenna domacnost.
    workohistorik Tých 27 eur to je za všetky spotrebiče v domácnosti, nielen na bojler?

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    určite je najjednoduchší el. bojler, ktorý nastavíš na 55°C a zapneš do zásuvky, pre dve osoby stačí aj 60 l, čítam tu ale o gamatkách...určite by som do budúcnosti uvažoval o celkovej zmene vykurovania, kondenzačný kotol so zabudovaným zásobníkom na TÚV spotrebuje plyn za dve gamatky pri radiátorovom vykurovaní, pri podlahovom ešte o tretinu menej...
    workohistorik O tej zmene uvažujeme aj my, len na to momentálne nie sú peniaze a ani nebudú, koľko by stála zmena vykurovania, ktorú si popísal? Strýko si dával robiť ústrední kprenie a stálo ho to okolo 3 tisíc eur so všetkým
    lapejko ak to má byť seriózne spravené, cca 4000-5500,00 €

    El. bojler alebo plynový prietokový ohrievač vody?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.