Zavrieť

Porady

nedaňový odpis pohľadávky vo vyššej výške a vysporiadanie v roku 2014

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať: v roku 2013 sme zaúčtovali ako nedaňový odpis pohľadávky v sume 150000. Keďže išlo o nedaňový odpis, k základu dane sme pripočítali 150000.
Teraz v roku 2014 sme zistili, že sme mali odpísať len 100000. Budeme postupovať správne ak zaúčtujeme 3**/6** v sume 150000 a zároveň 100000 nedaňový odpis 546/3**?

Alebo ako by ste sa s takýmto niečím vysporiadali?

Ďakujem pekne vopred za všetky odpovede.
Mishok nie odpis ale opravnu položku! a prečo ste o nej účtovali? ako stará je pohľadávka? bola zahrnutá do daňových príjmov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Podľa všetkého, dane ste zaplatili v správnej výške. Tj. dańového priznania sa to týkať nebude.

    Čo vlastne potrebujete opraviť? Z čoho vám vznikla pohľadávka? Bola zahrnutá do daňových príjmov? Je "zrelá" na tvorbu dańových opravných položiek. Aký bol dôvod odpisu pohľadávky? Čo sa stane/stalo s tými 50.000? Tento rok vám to zaplatili?

    R. 2013
    odpis pohľadávky .... 546 / 311 v sume 150.000


    R. 2014
    prehodnotenie odpisu ... 311 / 428
    toto účtovanie by som použila v nasledovnej situácii:
    - potrebujem dostať do súvahy pohľadávku vo výške 50.000 eur (t.j. mám vedomosť o tom, že zákazník má záujem to zaplatiť)
    - suma 50.000 eur je pre mňa významná. Ak je suma nevýznamná, použila by som účet 546

    Ale je tu veľa vecí na diskusiu, ktoré si v otázke neuviedla. Skús uviesť čo najviac podrobností, t.j. prečo ste účtovali o odpise (a nie o opravnej položke). Odpis pohľadávky je vždy citlivá záležitosť a nedá sa odpovedať len tak jednoducho.

    .

    nedaňový odpis pohľadávky vo vyššej výške a vysporiadanie v roku 2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.