Zavrieť

Porady

otec SZČO na materskej

Dobrý deň, podmienky nároku atď som porozumela. Matka by sa odhlásila ako poistenec štátu z dôchodkového poistenia, otec sa prihlási, matka sa odhlási ako poistenec štátu aj zo ZP atď . Ide mi teraz o samotný výpočet materského pre otca SZČO. Ak si podá žiadosť v r. 2014, tak sa berie do úvahy DPFO za rok 2012? Príjmy mal vo výške skoro 30 000 EUR, no dosiahol v roku 2012 stratu cca 500 EUR (r.44 DP). Ako sa vypočíta vymeriavací základ pre poberanie materského? Ak by podával žiadosť v r. 2015, tak sa berie do úvahy DPFO za rok 2013? Príjmy mal cca 25 000 EUR a za rok 2013 dosiahol základ dane 3637,33 EUR (r.43 DP). Ak osa vypočíta vymeriavací základ dane pre poberanie materského? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede. Peknú nedeľu želám.
veronikasad V akej výške platil odvody od 1.1.-31.12.2013?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Z vymeriavacieho základu pre platenie nemocenského poistenia. Ak odvody platí z minima, tak z tejto čiastky by sa počítalo aj materské.
    lenka.ba Platil minimalne odvody. A ten vz ako vypocitam? Vzorec poprosim

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lenka, materské bude počítané zo súčtu vymeriavacích základov za rok 2013/počet kal.dní trvania nem.poistenia (ak podnikal celý rok a nebol na PN-ke tak to bude počet dní 365). Min. mesačný VZ v roku 2013 bol 393€ mesačne.

    DVZ veľmi zjednodušene vypočítaš 393*12/365
    Z toho materské je 65%
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lenka.ba ĎAKUJEM veľmi pekne. Len ešte teda na overenie, keď by podal žiadosť o materské ešte v roku 2014, tak minimálny mesačný VZ by bol 393 EUR, a keby podal žiadosť o materské v roku 2015, tak minimálny mesačný VZ by bol 402,50?
    veronikasad ano
    lenka.ba Ešte otázočka
    Dala som si vypočítať VZ na platenie poistného podľa DP 2012. Vyšiel mi VZ 84 EUR. Toto mi vypísalo pod výpočtom:
    Ak ste v Daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2012 nemali základ dane, ale stratu, t. j. vypĺňali ste riadok 44, Váš vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie je v sume minimálneho vymeriavacieho základu 393,00 eur v období do 31. decembra 2013 a za obdobie od 1. januára 2014 v sume 402,50 eur.

    Platí to teda aj pri výpočte materskej? Materská by bola teda: minimálny VZ 393x65%?
    veronikasad Platí vymeriavací základ, z ktorého sa platilo nem poistenie v roku 2013, resp. 2014 (podľa dátumu začiatku poberania materského).

    U SZČO sa celkový príjem sleduje v súvislosti s povinnou registráciou. Ak povinná registrácia vznikla, základ dane má vplyv len v prípade, ak bol vyšší ako 12-násobok min. VZ. Ak bol nižší, VZ sa upravuje na minimálny. Teda ak SZČO vznikla povinná registrácia, VZ nemôže byť nižší ako z minima, aj keby sa jednalo o súbeh zamestnania a podnikania.
      zbaliť

    otec SZČO na materskej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.