Zavrieť

Porady

Najrychlejsia vypoved najmu po ukonceni najomnej zmluvy.

Dobry den, chcem sa opytat, za ake najkratsie obdobie mozem najomcovi dat vypoved z najmu bytu, ak najomna zmluva je uz neplatna. Ak by bola najomna zmluva platna, tak su to myslim 3 mesiace, ale ak zmluva vyprsala, moze byt to obdobie napr aj 2 tyzdne? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš žiadať vypratanie bytu aj do dvoch týždňov; ak si však nereagoval doteraz na dlhšie bývanie vôbec, patrilo by sa im dať tú dobu primerane dlhšiu, aby si našli nové bývanie. Nakoniec, ak si ho nenájdu, aj tak ti budú robiť prieky ...

    Všeobecne pri nájme podľa § 676 občianskeho zákonníka platí:
    (2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.

    Výnimka je pri nájme bytu v § 710:
    (2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak bola zmluva na dobu určitú ... tak jednoducho nájom končí k dohodnutému termínu. pripraviť protokol (vady, odpočty energií, médií ... ) a zobrať kľúče od prázdneho bytu.
    Samozrejme - vyrovnať sa ..

    po doplneniach:
    ak sa s nimi nevieš dohodnúť, že teraz (v blízkej dobe odídu) - tak urob zmluvu na dobu určitú (aj spätne by bolo treba - napr pol roka, max rok) - a že ak bude všetko OK, budeš predlžovať. Alebo potom daj rovno výpoveď - ale pozor, presne sú v zákone dané dôvody výpovede . (pretože oni môžu tvrdiť, že nájom pokračuje, keďže ti platia ... a obávam sa, aby netvrdili, že na neurčito - nájomná zmluva nemusí byť písomná, aj keď nejaká zápisnica by sa patrila)
    Naposledy upravil Katy a R : 21.12.14 at 22:04
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bambulka012 ale ak je zmluva neplatna uz napr par mesiacov?
    Katy a R - byt užíval bez súhlasu? - vyhodiť!
    ... alebo ste sa nejako dohodli, že môže ostať ďalej na nejakú dobu? - požiadať, aby odišiel podľa dohody. vždy je najlepšie dohodnúť sa. - napr dať im tie 2 týždne.
    ale ak by sa to už považovalo, že je to nový nájom na neurčito a nájomca nechce odísť ...... tak potom ostáva výpoveď a platí 3mesačná VD.
    bambulka012 kedze som bola v zahranici, zmluva sa mala predlzit po navrate, takto sme to robili vzdy. pri kontrole bytu som zistila, ze sa o byt nestaraju a nepaci sa im, ze chodim byt kontrolovat, vraj na to nemam pravo. Takze rozmyslam, ze im zmluvu nepredlzim. Ak spomeniem, ze ak sa im to nepaci, nech odidu, vtedy su ticho. V byte ostat chcu, ale nepaci sa mi, ako sa o byt staraju-nestaraju. A este ten drzy arogantny pristup, ze je to ich vec co tam oni robia. Je mi jedno co tam robia, ale pokial mi nicia urcite veci , tak to mi vadi. Niekde som citala, ze ak uplynie doba najmu a k predlzeniu zmluvy alebo k vypovedi najmu nedojde, tak sa najom automaticky predlzuje na dobu, na aku bol povodne dohodnuty. Preto sa pytam, ci im mozem dat napr 2 tyzdnovu alebo mesacnu vypovednu lehotu alebo mozem mat z toho problem, ak by sa nechceli vystahovat. Problem s platenim nie je, len tie ine veci. Zatial sa skusim dohodnut, aby napravili skody a na kontrolu budem chodit pravidelne. Uvidim ako zareaguju, lebo mne uz pomaly dochadzaju nervy ich pristupom. Len chcem vediet na co mam-nemam pravo, ak by doslo k lamaniu chleba. Dakujem za rady.
    Katy a R to automatické predĺženie sa týka nebytových priestorov .. dvojtýžňová VL neexistuje! to len dohoda môže byť (a na to treba dve strany). Ak dáš výpoveď tak podľa zákona je VD 3 mesiace!
    ale ja by som už preventívne riešila ... lebo nájom bytu je chránený -... veď pozri § 710, 711 ob z.
    A kontroly tiež netreba preháňať! (nemôžeš hocikedy) Ak by ale poškodzovali - tak je to tiež dôvod na výpoveď (a ešte pozor na výnimku - pri hmotnej núdzi!)
    jslancik Zmluva uz nie je platna...
    Katy a R ale zrejme jej platia, takže je to pokračovanie so súhlasom
    misoft Ak by však neplatili, boli tam bez platnej zmluvy - jednoducho zavolať políciu - v byte mám cudzích ľudí - vlámanie. A hneď je z toho poškodzovanie cudzej veci, neoprávnené užívanie cudzej veci..... ajajaj - kua - našlo by sa toho požehnane, až by si mašľu hodili, keby platiť museli....
    bambulka012 co sa tyka kontroly, bola som tam naposledy asi pred pol rokom, kedze som bola casto v zahranici. Za rok maju asi 2 kontroly, takze nevidim dovod z ich strany na nespokojnost, ze ich vyrusujem. A jasne, ze kazdu kontrolu treba vopred hlasit.

    Ano, platia nadalej, s tym problem nie je.
    Riesila som aj taku situaciu s najomcami, vyprsala im najomna zmluva a nikdy neplatili na cas, potom uz vobec a mali nedoplatok na energiach. Z bytu odist nechceli.
    Tak sa zvesili vchodove dvere, kedze z bytu nechceli vypadnut. Prisla policia, aby sa dvere dali naspat, no odpoved z nasej strany bola nie. Su neplatici a nechcu odist. Najomcom sme dali par dni na vypratanie, inak im prideme pomoct. Tak sme tam nabehli a pomohli povyhadzovat veci na chodbu. Samozrejme pani zas zavolala policiu a ked policia zistila aka je situacia, tak sa pytala pani, ci je ona normalna. Najom nezaplateny, nedoplatok nezaplateny, najomna zmluva neplatna, ze co ona chce.
    Ona nas este bola nahlasit, takze sme museli ist na pojednavanie vysvetlit situaciu este raz. Dostali sme otazku, komu vznika skoda na majetku, samozrejme, ze skoda vznikla nam. Pani najomnicka sa na pojednavanie ani nedostavia. Clovek musi mat stastie, aby nasiel solidnych najomnikov.
    dmc ja neviem kde na toto chodis. Treba si trosku nastudovat trestny zakon a poriadok ako aj obciansky zakonik - nie iba trieskat hovadiny za kazdu cenu. Ake vlamanie ??? Vies co vsetko je potrebne pre naplnenie skutkovej podtstay trestneho cinu ?
      zbaliť
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Dobrý večer,

    ak uplynula doba dojednaného nájmu (bytu) podľa nájomnej zmluvy, nájomca ďalej užíva byt bez právneho dôvodu a dopúšťa sa bezdôvodného obohatenia sa (z titulu nájomného) na Váš úkor.

    Ak chcete vec riešiť zmierlivo, môžete nájomcu vyzvať na dobrovoľné vypratanie bytu, pričom vo výzve mu môžete uložiť aj dvojtýždňovú dodatočnú lehotu na splnenie si tejto povinnosti a súčasne ho upozornite na skutočnosť, že jeho zotrvanie v byte bez právneho dôvodu môže naplniť skutkovú podstatu trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru podľa §218 Trestného zákona.

    Pokiaľ zostane výzva zo strany nájomcu nesplnená, je potrebné na civilnom úseku podať na súd návrh na vypratanie bytu a na trestnom úseku oznámiť polícii podozrenie z trestného činu. Ďalej by som ja osobne za prítomnosti aspoň dvoch svedkov, alebo zvukovo-obrazového záznamového média vstúpil do bytu a spísal hnuteľné veci nájomcu, na ktoré by som si súčasne uplatnil retenčné (zádržné) právo podobne ako pri neplatení nájmu a zámku do bytu pred svedkami zapečatil.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    právnik-probono Teraz som si prečítal komentáre pod príspevkom Katy a R. Ak ti platia nájomné naďalej, o bezdôvodné obohatenie sa na tvoj vrub nejde a takisto si nemôžeš v tomto prípade uplatniť zádržné právo na ich veci. Nič to však nemení na ostatnej časti mojej odpovedi, že nájomcovia tam nemajú čo hľadať (sú tam na dobré slovo) a tak ich môžeš poslať kedykoľvek preč - ak nebudú chcieť dobrovoľne, treba žiadať vypratanie bytu na súde.
    právnik-probono Ešte otázka finančného charakteru: ako zdaňuješ príjem z nájmu keď nemáš platnú nájomnú zmluvu? Ja by som si to dal na tvojom mieste čo najskôr do poriadku a to buď predĺžením nájomnej zmluvy spätne k dátumu, ku ktorému skončila pôvodná, alebo ak máš problémových nájomcov, tak by som si hľadal druhých. Je totiž otázka času kedy prídeš s nimi do konfliktu a ako sa hovorí, najlepšia obrana je útok a nájomcovia ako prvé podľa mňa zaútočia Daňovým úradom.
    Katy a R no podľa mňa to nájomcovia kľudne môžu považovať za pokračovanie nájmu - veď nájomná zmluva nemusí byť písomná .... zadávateľka by to mala urýchlene dať do poriadku .... zaváňa to prúserom !
    právnik-probono POZOR!
    Ak nájomná zmluva na byt nie je písomná, je potrebné o jej obsahu vyhotoviť aspoň zápisnicu.
    Takže predsalen určitá písomná forma zachovaná byť musí, aj kvôli daňovej povinnosti prenajímateľa.
    O pokračovanie nájmu sa nemôže jednať - viď §710 ods. 2 občana (citovala aj Mária).
    Katy a R veď som vyššie napísala, že to automatické predĺženie o rovnaké obdobie sa na byt nevzťahuje ... lenže ona naďalej berie od nich peniaze, čiže súhlasí, aby tam bývali.. a či by pochodila na súde, keby nastal problém? (ja som na súde nikdy nebola, tak neviem)
    Verím , že sa dohodnú ... Ale - ošetriť to treba, lebo je to aj jej chyba, že nemá zmluvu, keď ich tam nechala ďalej bývať!
    právnik-probono nazval by som to tak, že ich tam toleruje za finančnú kompenzáciu, čo je zastieraním nájmu...
    bambulka012 predlzenie najomnej zmluvy zacina samozrejme dnom, kedy ta povodna ukoncila, ano, treba to dat co najskor doporiadku, aby nebol problem.
      zbaliť
    právnik-probono 21.12.14 23:07 priradil do Porady
    právnik-probono 21.12.14 23:07 odstránil(a) z Porady

    Najrychlejsia vypoved najmu po ukonceni najomnej zmluvy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.