Zavrieť

Porady

Par. 6 ods. 4 (Licenčná zmluva podľa par. 40 Autorský zákon) - zdaňovanie

Dobrý večer, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom zdaňovania príjmu z POUŽITIA diela (Zakon o Dani z prijmov, par. 6 ods. 4). V článku na stránke finančnej správy som si prečítala nasledovné:

https://podpora.financnasprava.sk/in...ho-v%C3%BDkonu

Upozornenie:
Možnosť uzavretia písomnej dohody s platiteľom dane o nezrazení dane, nie je možné využiť v prípade licenčných zmlúv, t.j. zmlúv o použití diela upravenej v § 43 ods. 14 zákona o dani z príjmov. V takýchto prípadoch je vždy platiteľ dane povinný daň zraziť....

Z toho mi vyplýva, že tento príjem je možné len zdaniť zrážkovou daňou.
A paušálne výdavky teda nie je možné použiť alebo ako to je ? Povedzme že by bol príjem vyplatený spoločnosťou s r. o. pre fyzickú osobu podla tohto paragrafu v sume 7000 Eur.

Pritom v Zakone je napisane nasledovné:
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne.


Vopred ďakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    O čo ti ide? Ten príjem ti zdaní platiteľ podľa § 43/14 a ty ho chceš zdaniť ešte raz?
    uplnynovacik Samozrejme že mi nejde o to aby bol príjem druhýkrat zdanený, ale aby bola právaže využitá možnosť ponížiť príjem o paušálne výdavky...ide mi o to sa uistiť, či je alebo nie je možnosť využiť tieto paušálne výdavky pri tomto type príjmu alebo ci proste platiteľ zrazí dan a do danoveho priznania sa tento príjem uz neuvedie. Neviem ako to pri takomto príjme chodí, preto sa radšej chcem poradiť.
    marjankaj No ak ti to platiteľ zdaní, tak zákon ti predsa nezakazuje zdaniť to ešte raz, aby si "využil" paušálne výdavky. A ten platiteľ ti to zdaniť musí, či sa ti to páči alebo nie.
    Predsa jedine ty sa rozhoduješ, či to zdaníš druhýkrát.

    Par. 6 ods. 4 (Licenčná zmluva podľa par. 40 Autorský zákon) - zdaňovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.