Zavrieť

Porady

Nezdanitel.časť dôchodcu

Dôchodca priniesol výmer o dôchodku a jeho mesač. dôchodok je 5926,-- SK od 1.2.2004. Od 18.10.04 som ho zamestnala na DoVP, môžem mu mesačne odpočítať nezdan. minimum vo výške 6736-5926=810 Sk? A čo pri roč. zúčtovaní? Potrebujem asi od neho aj stary výmer, kt. sa týkal januára 2004 a tieto rozdiely od 1-12. mesiaca zohľadniť aj v roč. zúčtovaní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    beja je offline (nepripojený) beja

    beja
    Čau, ak Ti môžem poradiť tak sa riaď nasledovne:

    Dôchodcovi môžeš odpočítateľnú položku uplatniť až pri ročnom zúčtovaní dane. Gabika

    Zabudla som Ti to dôslednejšie vysvetliť. Takže

    - dôchodok x 12 mesiacov, dajme tomu 70 000,- Sk
    - odpočítateľná položka 80 832 - 70 000 = 10 832,- Túto čiastku uplatniť ako odpočítateľnú položku v ročnom zúčtovaní.

    Dúfam, že som Ti dobre poradila, tak nám to bolo vysvetlené na školení.
    Naposledy upravil beja : 21.10.04 at 06:36

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    beja
    Čau, ak Ti môžem poradiť tak sa riaď nasledovne:

    Dôchodcovi môžeš odpočítateľnú položku uplatniť až pri ročnom zúčtovaní dane. Gabika
    no neviem, či máš celkom pravdu, beja? Dôchodcovi môžeš normálne odpočítavať mesačne ten rozdiel výšky dôchodku a nároku na nezdaniteľnú časť, nie?
    ale ak je tento dôchodca poberateľom dôchodku od 1.2.2004, tak podľa zákona o dani z príjmu si môže ešte v roku 2004 normálne uplatňovať nezdaniteľnú časť v celej výške. Pozri § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmu, tam je uvedené: ....že ak je na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodca dôchodcom, tak vtedy nie je nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti (v prípade vyššieho dôchodku ako je nezdaniteľná časť), čiže z toho mi vyplýva, že ak sa stal poberateľom dôchodku od 1.2.2004 (čo určite nie je začiatok zdaňovacieho obdobia), tak má nárok na celú nezdaniteľnú časť :-)
    Pekný deň

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    to vladan:

    On je už dôchodcom dlhší čas, ale vo februári sa im dvíhali dôchodky, čiže dostal nový výmer, predtým bol ten dôchodok nižší, čiže dôchodcom bol už k 1.1.04, čiže celu NČ si odpočítať nemôže. Ale myslite, že má nárok mesačne na uplatnenie toho rozdielu?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    jáááj, ta tak povedz :-)
    áno má nárok, pozri ten paragraf, čo som ti napísala. podľa neho má nárok na rozdiel :-)
    ... to bude oslava :-)
    Pekný deň

    Nezdanitel.časť dôchodcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.