Zavrieť

Porady

účtovanie phm

Od 1. 1. som prevzala účtovníčtvo, som začiatočníčka, sme s.r.o. a sme plátcovia dph. Predošla účtovníčka účtovala nákup phm ako 100 % výdavky, a uplatňovala si dph na vstupe tzv. 501, 343/211 a neviedla knihu jázd. Ako by som mala správne začať ja, aby som to mala čo najjednoduchšie a správne? prosím o radu
4 komentárov     zbaliť
marjankaj Knihu jázd by mal viesť, ten kto s autom jazdí. Alebo ty mu robíš spolujazdca?
Janiela Nechápem, prečo sa vedenie knihy jázd presúva na plecia účtovníčky. Ona predsa nejazdí.
veronikasad Janiela, by si sa čudovala, kolké účtovníčky-živnostníčky tieto knihy jázd vyrábajú a ešte si aj dajú za to zaplatiť ...
marjankaj Kažimír by to nazval kreatívne účtovníctvo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak nevediete knihu jázd, tak do výdavkov si môžte uplatniť max. 80% PHM a taktiež odpočet DPH 80% z ceny PHM. Ak však si uplatníte 100% musíte viesť knihu jázd. Viď tu:
    Pri uplatňovaní výdavkov si môžte vybrať jeden z 3 spôsobov preukazovania spotreby PHL:

    1.Preukazovanie spotreby pohonných látok podľa cien platných v čase nákupu PHL prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze – pri tomto spôsobe sa vychádza z počtu najazdených kilometrov, z ceny pohonnej látky platnej v čase jej nákupu a zo spotreby uvedenej v technickom preukaze alebo v osvedčení o evidencii vozidla; daňovník je povinný viesť knihu jázd;

    2.Preukazovanie spotreby pohonných hmôt na základe dokladov o nákupe PHL, najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidla;

    3.Uplatnenie výdavkov na spotrebu pohonných hmôt vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok primeraného počtu najazdených kilometrov – vychádza sa z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie a z počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacie obdobia; daňovník nie je povinný viesť knihu jázd.

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Nevidím nič zlé na tom, pokračovať v tredne (t.j. účtovať 100% nákupu PHM). Len je potom potrebné upozorniť majiteľa/konateľa/vlastníka auta, že je potrebné viesť knihu jázd (jedno akým spôsobom - v exceli, na papieri alebo si kúpi GPS systém). Pre istotu by som každý mesiac od nich pýtala knihu jázd a priebežne tak trochu kontrolovala, či tá spotreba PHM trochu neletí mimo (t.j. je výrazne viac ako normovaná spotreba). - toto je vysvetlenie k bodu 1 od mondes.

    Na konci roka sa vypočíta nadspotreba a to je pripočítateľná položka. DPH sa už potom neupravuje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.