Zavrieť

Porady

doklady pred zacatim zivnosti

Ahoj mam dotaz,vlastne dva...
Prvy ako je to nakladmi pred začatím živnosti,ktore mozem dat do uctovnictva.Benzin,notar....... . A aký spätný datum tam moze byt.?
Druhy ako mam dat do uctovnictva otcovo auto tak aby do bol aj voci mne dobre ale aby som zase otcovi nezvýsil dan.Otec pracuje ako radovi zamestnanec a prijem ma do desat mes.? a co tam vlastne sa uctuje
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Milí poraďáci,
    ako účtujete výdavky, ktoré vznikli pred začatím živnosti? cez uzávierkové doklady? alebo cez interné doklady? majú mať takéto výdavky vplyv na pohyb v pokladni?
    Ďakujem.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Na začiatku živnosti podľa mojich skúsenosti a podľa logiky môžeš dať do účtovníctva ako zriaďovacie náklady, kolky, overenie podpisov u notára, rozmn.služby - to čo súvisi s tvojím podnikaním, aj cestovné ale nie s autom - benzín, pretože ho ešte nemáš vo firme zaevidované, ale napr. ak cestuješ do väčšej vzdialenosti - cestovné lístky. Dátum by mal byť vlastne od zakúpenia kolkov, alebo podania žiadosti o ŽL na vn.úrade.
    Otcovo auto je možné urobiť s ním bezodplatnú zmluvu o prenájme a tým mu nezvýšiš žiadne príjmy, ale musí zaplatiť on ako majiteľ cestnú daň, ktorá ti nejde do nákladov .
    Účtovať sa môže len prepočet benzínu, a amortizácia auta (6,20/km), žiadne opravy, servis nič také čo sa týka údržby auta, pretože je tam vlastne tá amortizácia auta.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Ja účtujem cez pokladňu, pretože si ich platím z vlastného vrecka, čiže majú vplyv na pohyb v pokladni.

    Luckasari
    Milí poraďáci,
    ako účtujete výdavky, ktoré vznikli pred začatím živnosti? cez uzávierkové doklady? alebo cez interné doklady? majú mať takéto výdavky vplyv na pohyb v pokladni?
    Ďakujem.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    peniaze v hotovosti - V1 výdavky, výdavky spolu = réžia, (Dátum začína dňom, ktorý je na ŽL)

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    m.hladka
    peniaze v hotovosti - V1 výdavky, výdavky spolu = réžia, (Dátum začína dňom, ktorý je na ŽL)
    Zaujíma ma, ako mám postupovať, keď podnikateľ, ktorý podniká od decembra, si dá zhotoviť pečiatku už v novembri. Aký dátum mám dať do peňažného denníka za pečiatku? Ten novembrový s tým, že už v novembri dám peňažný vklad podnikateľa, alebo až v decembri začnem účtovať, ale s akým dátumom, keď na bločku mám 30.11.2005?

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Pri začatí podnikania otvoríte účtovníctvo dňom začatia - vydania živnostenského listu. Väčšinou to začne nejakým osobným vkladom do pokladne a následne účtujete (bez ohľadu na deň začatia) v peňažnom denníku finančné pohyby až do 31.12. roka a v ostatných pomocných knihách podľa ich náplne.
    Výdavky vynaložené pred dňom otvorenia účtovníctva zaúčtujete v rámci uzávierových operácií "pod čiarou" (podobne ako odpisy a niektoré ďalšie operácie).

    Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

    Lenuška
    Prosím Vás a keď - ŽIVNOST-rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 7.2.2005, klient si založil podnikateľ.účet 26.1.2005 ,mal tam len vklad a výber,popl.. Ako má ten 1. bankový výpis účtovať - s dátumom 7.2.2005?

    Ďakujem.

    doklady pred zacatim zivnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.