Zavrieť

Porady

Môže zamestnanec po skončení podporného obdobia po ťažkom pracovnom úraze čerpať nevyčerpanú dovolenku?

Zaťovi včera skončilo podporné obdobie po ťažkom pracovnom úraze. Je to mladý človek, ktorý má rodinu, život pred sebou - zdravotne je na tom zle. Zdravotný stav mu neumožňuje pokračovať vo výkone práce. Dnes bola dcéra v Soc. poisť., kde jej poradili, že DPN sa musí ukončiť a nech do operácie hlavy (do 20.1.2015) čerpá nevyčerpanú dovolenku (ktorú by mu zamestnávateľ aj tak musel preplatiť) a potom sa uvidí, čo ďalej, pravdepodobne znovu DPN, kým bude v nemocnici alebo na dobu liečenia po operácii. Ani oni nevedia s určitosťou povedať, že ako to je správne. Do včera bolo, že má ísť na úrad práce, dnes je zmena, dúfam, že správna.
Veľmi pekne vás prosím pomôžte mi vyriešiť túto situáciu, lebo čím viac informácií hľadám, tým sa viac zamotávam. Ak bude treba doplním ďalšie informácie. Ďakujem.
Naposledy upravil pohodička : 09.01.15 at 09:24
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Ak mu PP trvá, vznikol mu aj nárok na D, ktorú so súhlasom zamestnávateľa môže čerpať. Na ÚP môže ísť až v prípade, ak by bol PP skončený.
  pohodička Čo má urobiť, ak zamestnávateľ s dovolenkou nebude súhlasiť? dovolenku má za rok 2013, ktorú má krátenú z dôvodu, že ich posielal na ÚP kvôli eurofondom, novú PZ má od 31.5.2013 a tiež to mám z Porady má nárok na celý rok 2014 (úraz sa stal 10.1.2014).

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  mohol by to tak urobiť ... ale ťažko radiť, lebo by to mohlo mať vplyv na prípadné odškodné äak dostane?) ... ak teraz DPN ukončí (môže a nemusí ukončiť).
  tuším to veľmi komplikujete - v prvom rade nech sa dá do poriadku
  ... ale ozaj ťažko radiť, lebo si už písala aj o žiadosti o ID - tak neviem?
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  pohodička My by sme to radi, vyriešili čo najjednoduchšie, ale nikto nevie ako to treba urobiť. Doktorka v SP vie, že sa DPN musí dnes ukončiť (podporné obdobie skončilo 8.1.2015) a tak isto to včera povedal všeobecný lekár, keď bol zať na posudkovej. My sa len bojíme, aby sa niečo nezanedbalo, nejaký termín, pretože ten úraz je veľmi vážny a zamestnávateľ je schopný urobiť aj nemožné, aby sa chránil. Do dôchodku sa pripravuje žiadosť, ale ešte treba počkať na výsledky vyšetrení, o týždeň bude môcť pripraviť SP tlačivo k ID pre všeobecného lekára, ktorý to skompletizuje. Na ďalší týždeň sa bude môcť robiť žiadosť. 20.1.2015 nastupuje do FN v Košiciach už na 3. operáciu hlavy.
  Katy a R DPN vôbec nemusí ukončiť! normálne môže pokračovať ďalej (aj ke´d bez peňazí)
  pohodička Doteraz podľa SP bola informácia, že po skončení podporného obdobia má ísť na ÚP a postupne sa pripravia papiera na ID. To by znamenalo, že musí ukončiť PP. Chcela od lekára posudok k ukončeniu PP, ktorý mal byť ako príloha k žiadosti o skončenie PP. Ten ju znovu poslal na SP s tým, že až potom jej ho dá, keď SP potvrdí, že má ukončiť PP, ale tiež vedel, že DPN-ku musí ukončiť. Teraz práve volala dcéra, že vypísali žiadanku o dovolenku u zamestnávateľa a odovzdali ukončenú DPN, ktorú zaťovi včera dal lekár so slovami, že on ju musí ukončiť.
  Katy a R zrejme povedali lekárovi, že chce čerpať dovolenku - tak preto mu ukončil DPN. určite by mu inak nepovedal, že musí ukončiť!
  myslím si, že toto je výhodnejší postup pre zamestnávateľa ... ale zase nepoznáme všetky okolnosti .. tak len nech sa jeho stav zlepší!
  Tú žiadosť o ID dajte čo najskôr ako sa bude dať.
  pohodička Doktor povedal, že to vie od posudkovej doktorky, že ju musí určite ukončiť. Toho sa bojím, aby sme zamestnávateľovi nepomáhali, lebo zamestnávateľ má svojich ľudí všade. Keď som zistila vďaka Porade, že mu nemala byť krátená DPN 50 % kvôli alkoholu, ktorý si zamestnávateľ podvodom vybavil v Prešove vo FN u doktorky (asi nemôžem napísať meno), že bol v práci pod vplyvom alkoholu i napriek tomu, že zať je 100 % abstinent a zo vzorky krvi pri prijatí do nemocnice bol výsledok menej ako 0,1 promile a takisto zamestnávateľ tvrdí, že vie, že je abstinent, ale on zato nemôže, lebo to napísal inšpektor z IP v Prešove a takisto policajt, ktorí tam boli na obhliadku o 3 dní, nehovoriac o iných klamstvách. 50 % už je vrátených, ale som si vypočula v SP, že ako chcel zamestnávateľ zaťovi pomôcť, že mám renomovanú, na slovensku najlepšiu PK, tak prečo to chceme tak neskoro, atď. Ja som zadala otázku na Poradu už 29.12.2014, akurát si ju nikto asi nevšimol alebo neviem prečo mi nikto neodpovedal.
  pohodička Doktor o dovolenke nič nevie. dcéra hovorí, že to urobil preto, že mu to povedala posudková lekárka
  Katy a R pozri - už tak urobili - pre zamestnávateľa je samozrejme najvýhodnejšie, aby DPN bola ukončená čo najskôr. o podvodoch je zbytočne písať, tie treba dokázať!
  A pozreli ste na tie doby - či by sa neoplatilo doplatiť dôchodkové poistenie?
  (čo som ti písala)
  a tiež toto si študovala? http://www.socpoist.sk/urazove-poistenie-dug/48009s (úrazová renta)
  pohodička Radi by sme doplatili, ale nie je nič voľné. Dcéra bola aj na dôchodkovom. Zatiaľ dostal bolestné, doplatok ďalších 50 % za alkohol a dostáva úrazový príplatok okolo 3,30 € (už som na Porade písala presnú sumu, neviem ju spamäti, ktorý je krátený o 30 %, na ktorých sa zo zamestnávateľom dohodla miera zavinenia zamestnanca. Ak sme nechceli čakať na súd, čo sa muselo dohodnúť, aby niečo mohol brať, že vraj inak by sa to riešilo až po skončení súdu a boli prípady, že súd trval aj 7 rokov.
  pohodička Kvôli tej úrazovej rente do včera platilo, že má ísť na ÚP, aby ju mohol poberať. Dnes už mal zobrať dovolenku. To som písala vyššie v tomto príspevku. Na ÚP bol od 1.12.2013 do 30.5.2014, keď pracoval u zamestnávateľa na dohodu (zamestnávateľ využíval eurofondy a tak postupne posielal zamestnancov na ÚP, kto nepodpísal musel odísť) a od 31.5.2014 pracuje na PZ na neurčito. 10.1.2014 už mal úraz a do včera DPN. Určite bude na ID, lebo pracovať nemôže nijak, ani preradením na inú prácu.
  Katy a R na UP nemá prečo ísť (veď ani PvN dávku by nedostal)- a pokiaľ som dobre čítala, nie je to ani podmienkou pre úrazovú rentu ... a sám nech výpoveď určite nedáva
  pohodička Ja som si myslela, že možno na ÚP preto, aby bol kto platiť odvody, lebo SP po ukončení podp. obdobia asi prestáva platiť. Tiež som nemohla nikde nájsť dôvod ísť na ÚP, keď pracovať nemôže. Kdesi som vyčítala, že na ÚP idú s čiastočným ID, aby si vylepšili trochu príjem, pri úplnom ID sa nemôže. Tým, že ich zamestnávateľ poslal na ÚP a pracovali na dohodu, prišiel o polovicu dovolenky za rok 2013, taktiež ak by ukončil PP na dohodu, aj keď má odpracovaných 6 rokov, dostal by len 1 mesiac odstupné, len na novú PZ od 31.5.2013. Neviem, či pri úraze, kde sa dohodla miera zavinenia 30 %, platí 10 mesiacov odstupné. Isto neplatí ak je alkohol (čo už máme vyriešené odvolaním na Políciu-Polícia dávala robiť súdno-znalecký posudok, ktorý to vyriešil a alkohol úplne vylúčil), ale nerozumiem dobre, či pri dohodnutej miere zavinenia má nárok na 10 mesiacov odstupného. Tiež neviem, ako sa skončí PP, keď pôjde na dôchodok a zamestnávateľ bude vymýšľať. Zatiaľ je dovolenka do nástupu do nemocnice, potom nemocnica má vydať DPN a čo po skončení DPN? Ešte je pár dni na vyriešenie, ale teraz som to nestihla i keď som otázku zadala, zrejme som urobila nejakú chybu, mala som sa spýtať presnejšie, čo som jednou otázkou nevedela.
  pohodička Pravdu máte vy a nie SP, ale čo teraz? 20.1. nastupuje do FN na ďalšiu operáciu hlavy a podľa SP mu tam vypíšu ďalšiu DPN. Dovtedy má vypísanú DPN, ale to bude obdobie od 9.1.2015 - 19.1.2015 ako práceschopný, aj keď to je húposť, lebo pracovať nemôže, môže byť táto DPN platená? Pracovný pomer trvá, tak si myslím, že by to nemal byť problém. Čo máme urobiť, treba sa dať vypísať znovu lekárovi alebo stačí až toho 20.1., keď ostane v nemocnici?
    zbaliť

  Môže zamestnanec po skončení podporného obdobia po ťažkom pracovnom úraze čerpať nevyčerpanú dovolenku?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.