Zavrieť

Porady

Koľko si môžem stanoviť úrok z omeškania v tlačive o uznaní dlhu medzi fyzickými osobami?

Pekný večer, jedna osoba mi dlží cca 2500€. Momentálne som začala konať a píšem dohodu o uznaní dlhu. Aký maximálny ročný úrok z omeškania splátok si tam môžem napísať? Ja mám ročný úrok v banke 11,90%. Zmieňujem sa o tom preto lebo na to aby som tej osobe mohla požičať som si musela zobrať úver, ktorý doteraz splácam. Je možné si prihodiť ešte niečo navrch? Známa tvrdí, že štandardne je to ešte 2,5% navrch ale na internete som vyčítala niečo o 8%. Prosím o radu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Úrok z pôžičky si môžete dohodnút prakticky aj viac, ako je úrok na úver v banke.

    Úrok z omeškania nastupuje až potom, keď sa pôžička nezaplatí alebo nespláca.
    Maximálny úrok z omeškania je stanovený v Nariadení vlády č. 87/1995. V súčasnosti je výška o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba ECB, ktorá je teraz 0,05 (spolu 5,05 %)
    Podľa prechodných ustanovení nariadenia Ak záväzkový vzťah vznikol pred 1. februárom 2013, výška úrokov z omeškania sa riadi podľa predpisov účinných k 31. januáru 2013 aj za dobu omeškania po 31. januári 2013. To bolo 8+sadzba ECB, ktorá sa častejšie menila (treba za každé obdobie vyhľadaťhttp://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb ) .
    pavol54 Máš bohužiaľ pravdu aj takto sa dá podnikať, poškodený si zoberie na prevádzku kontokorent za 19¨% a dlžník ho má bez akejkoľvek dokumentácie v takej výške ako uvádzaš a ešte na splátkový kalendár

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Úrok z omeškania je niečo iné, ako úrok z pôžičky. Ak máte v zmluve o pôžičke stanovený úrok, tak máte nárok na obidva. Úrok z omeškania sa ráta z omeškanej sumy a za dni omeškania, úrok z pôžičky, ak je dohodnutý, sa ráta aj keď nie je v oneskorení so splátkou- je to vlastne cena za požičané peniaze. .
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    právnik-probono Dušan, nezavádzaj prosím Ťa! základná úroková sadzba ECB je 0,05 a k tomu pripočítavaš 5 percentuálnych bodov, tj. výsledok je 5,05!
    misoft Trochu som sa kopol - - základná je 0,05% + 8% bodov teda 8,05% (NBS) - tých 5% som pridal zbytočne a zmätočne....
    právnik-probono nie, ani tych 8 si nepridal korektne. tie boli davnejsie, aktualne je 5.
      zbaliť

    Koľko si môžem stanoviť úrok z omeškania v tlačive o uznaní dlhu medzi fyzickými osobami?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.