Zavrieť

Porady

el. zariadenie, ktoré spôsobuje podivný nízkofrekvenčný zvuk po polnoci?

Ako usvedčiť suseda z používania el. zariadenia, ktoré spôsobuje podivný nízkofrekvenčný zvuk po polnoci? Neviem mu to ako dokázať ani na koho sa obrátiť so sťažnosťou.

- tento idiosynkratický zvuk (vibrácia? infrazvuk? transformátor? nabíjačka? mi znemožňuje spánok
- sused s kľudom tvrdí, že uňho to nepočuť a pritom mi prezradil, že je radioamatér a venuje sa rádiám v noci, lebo nevie spávať.
- ako uplatniť vyhl.MZ SR č.549/2007 ak " zvuk" spôsobuje v obytnom dome sused ?
- ktorá inštitúcia mi môže pomôcť určiť, z ktorého bytu zvuk vychádza?
Naposledy upravil Mária27 : 10.11.15 at 23:53
3 komentárov     zbaliť
pavol54 ten zvuk sa ako prenáša všetkými smermi vzduchom alebo cez pevný podklad na ktorom je uložený zdroj generujúci zvuk?
soltera7 Pavol, ako môžem zodpovedať vašu otázku, keď neviem zistiť čo vydáva tento zvuk?Viem len, že ho počuť rovnomerne v celom mojom byte. Zistila som, že nie každý ho počuje/vníma.Ja mám to "šťastie", že ho počujem .
kopretinka to za 10 mesiacov si ešte nič nevyriešila?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Over si na Telekomunikačnom úrade SR,či má vydanú licenciu a akú triedu.Doporučujem pozrieť toto:http://www.hamradio.sk/zacinajucim/n...y_odpovede.htm
    Ak má licenciu,treba sa obrátiť na RUVZ s podnetom a oni majú technické prostriedky,aby to namerali.
    Naposledy upravil Peggynka : 13.01.15 at 21:36
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    soltera7 díki, prečítam si to...ale to by som musela mať istotu, že to ide od neho a to zatiaľ nemám
    Peggynka Neviem,čo počuješ,ale u mňa "bzučala" rozvodnica,tiež dlho trvalo,kým som na to prišla.Elektrikár vymenil modul (zaujímavé bolo,že ten zvuk vznikal len pri nízkej tarife).
    Ten rádioamatér má niekde anténu ? Niekde som čítala,že ju dávajú do jadra v paneláku.
    soltera7 fíha, tak toto je veľmi dobrá informácia. Nájdem niekoho, kto mi to skontroluje. ďakujem pekne..neviem čo je to rozvodnica
    Peggynka Takéto:http://www.eatonelectric.sk/?ID=93
    soltera7 díki ,máme starý barák a myslím, že také niečo tu nemáme, ale susede toho radioamatéra namontovali nový elektromer so svietiacim digitálnym číslom (neodborne povedané) žeby to mohlo vydávať ten zvuk? ale ako si vysvetliť to, že po polnoci sa to zapne a ráno sa to vypne???
    Peggynka Možno má posunutý čas na tzv.nočný prúd a ten ide od 00:00 do 08:00 namiesto od 22:00 do 06:00.Ťažko povedať.A časovo nevieš,či to nezačalo vtedy,keď jej dali digitálny elektromer?
    soltera7 no ale to je možno presne ten problém a chudáka suseda zbytočne upodozrievam. Dávam ti 100 bodov za super rady !!! Možno by mi mohli pomôct z VSE a zistiť o čo ide.
    DÍKÍ PEKNE
    pavol54 a ešte taká neonka aká vie byť nepríjemná že? Peggy český film "Zítra to roztočíme.. " to odpočúvacie zariadenie si videla?
    Peggynka Aj radiátory
    Peggynka Si rob toto zo mňa Ja som samostatný domáci referent Nemám na to lidi.
    pavol54 "milion " príčin, mne sa takto zodrnčal mrazák, mame takto všetko hučalo a potom lekár konštatoval starecké poškodenie sluchu
    soltera7 áno ale radiátory vieš s kým riešiť neidentifikovateľný zvuk ťažko
    @pavol ale toto počujú aj susedia aj návštevy ak sú u mňa takže nie je to mojim vekom, prosím...
    pavol54 ja som myslel ten stelin hrnček
    Peggynka Moja mama mala taký problém,akonáhle zaľahla,počula bzučanie.Pouličná lampa bzučala-prišli opraviť.
    Anika61 Aj ja som mala problem,tiez bzucalo-nakoniec som zistila,ked som pokolenacky presliedila celu izbu,ze predlzovacka s vypinacom:-) :-) :-)
    vojo U nas taky zvuk vydavaju radiatory. Montovali na vystupnu ruru tlakove ventily a zrejme moc natlakovali system. Pocut ten zvuk v case zvyseneho kurenia. Ked ide teplo len tak light tak je ticho......
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Meranie vibrácií v životnom a pracovnom prostredí

    Meranie vibrácií v životnom a pracovnom prostredí ústav vykonáva ako skúšobné laboratórium akreditované SNAS-om (www.snas.sk). Na účely posudzovania možného vplyvu vibrácií na zdravie podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia má ústav pracovníka (hatala@tsus.sk) s osvedčením o odbornej spôsobilosti č. OLP/5506/2007 vydaným Úradom verejného zdravotníctva SR (www.uvzsr.sk).
    ref: http://www.tsus.sk/sluzby/meranie_vi...prostredie.php

    Alebo skús kontaktovať doc. Ing. Stanislav Žiaran, PhD./ Ústav aplikovanej mechaniky a mechatroniky, STU BA http://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/...l?page_id=6467
    soltera7 veľmi pekne ďakujem za radu...skúsim

    vlasta123 je offline (nepripojený) vlasta123

    vlasta123
    Môže to byť aj inak.
    Treba u seba vylúčiť ,že sa určite nejedná ,,o zvonenie alebo hučanie v ušiach,,ktorý vlastne si v čase keď je nejaký hluk ani nevnímame a vlastne ho začneme registrovať keď nastane ticho,prikladám link:http://primar.sme.sk/c/4116872/hucanie-v-usiach.html

    V prípade ,že toto nieje príčina zvuku,požiadať,lepšie povedané dat podned,teraz to neviem presne pomenovať,ale bežne sa predtým tomu hovorilo,že hygiena

    Vlasta
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    soltera7 Díki za odpoveď, ale asi ste zle čítali. Hučanie počuť nielen v mojom byte ale aj na chodbe a na schodišti a sú svedkovia, ktorí sa snažili identifikovať zvuk, takže sa nejedná o vymýšľanie chorého človeka ani o zlé susedské vzťahy.Predtým to hučalo cez deň, a až keď som u susedov zisťovala u koho to hučí, začalo to hučať po polnoci. Je jasné, že niekto niečo zapne.
    Hygienická stanica sa zaoberá meraním hlučnosti, nie zvukmi, vibráciami. Tieto zvuky sú nízkofrekvenčné, iritujúce ale v podstate neprekračujú úradmi stanovenú hlučnosť.
    Dúfala som, že mi poradí nejaký odborník na elektroniku resp. elektriku alebo právnik. Nepomôžete mi, pokiaľ budete posudzovať, či si ten zvuk vymýšľam. Predsa ak by som trpela tinitus-om neotravovala by som poraďákov
    vlasta123 Ja som pri svojej odpovedi ,lepšie povedané ani ma nenapadlo toto:

    že ide o vymýšľanie chorého človeka ani o zlé susedské vzťahy.
    vlasta123 A čo takto prečítať si toto MV SR 339/2006 ktorým sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku,
    infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií

    Sú tam aj hodnoty týkajúce sa obytných domov,je tam proste spomenuté všetko
      zbaliť

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    skús použiť "Analyzátor mechanických vibrácií " buď kúpiť (cca 1300€) či niekoho pohľadať a zmerať, alebo nemáš doma, u susedov nejaké zariadenie s transformátorom, napríklad žiarivku, ten transformátor je otrava, niekedy stačí podložiť kúskom papiera a prestane sa "otriasať a kvíliť"

    tom_i je offline (nepripojený) tom_i

    tom_i
    A ešte jeden dotaz -to ten podprahovy zvuk vas naviedol napísať toto tu alebo si robite srandu?
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač To sú asi následky liečby eletrošokmi ...
    Bolo by vhodné zavolať na psycho a informovať, že sa vyskytli znova halucinácie ...
    soltera7 to je otázka na mňa? Alebo sa vy dvaja bavíte len tak z dlhej chvíle miesto toho aby ste poradili?
    buchač To nie je otázka ..
    To je konštatovanie ...
    taiko no chlapci chcel by som vas vidiet, keby vam nejaka cievka brnela za stenou ako by sa vam spalo
    buchač taiko (Dnes 10:53) no chlapci chcel by som vas vidiet, keby vam nejaka cievka brnela za stenou ako by sa vam spalo
    ===============================
    Tai

    Ja som už svoje vyjadrenie dal...viď :

    buchač (Včera 20:39) soltera7
    Mne by bolo úplne u prdele, či pánty vŕzgajú alebo nejaký iný zvuk by bol.
    Jedným slovom povedané...príčinu by som zistil a aj riešil.
    ===============================
    Ani Ty si nepochopil ???
    Proste idem za príčinou ako takou.
    1. Zájdem za potencionálnym rušiteľom a spýtam sa na rovinu, či je on pôvodca tých zvukov.
    2. Respektíve pobehám v čase tých zvukov barák a zisťujem
    3. Popýtam sa susedov
    4. Nejaké merania a iné technické záležitosti by som asi veľmi neriešil, nakoľko :

    idiosynkrázia -ie ž. ‹g›

    1. psych. svojrázny prvok v prejave jedinca, jeho správanie ostro ho odlišujúce od ostatných jedincov
    2. lek. neprekonateľný, pudový odpor k niečomu, niekomu (k zvukom, dotykom, vôňam a pod.)

    Tie merania môžu byť úplne v pohode, no ak má niekto pudový odpor k určitým zvukom, tak mu nik nevyhovie.

    Len tak na okraj...v rodine mám rádioamatéra, roky sa spája s celým svetom. Bol som prítomný pri tých vysielačkách, no nejak tie pazvuky nevychádzali.
    =================================
    Môj sused má celé leto vonku klietku s papagájom...niekedy by som mu najradšej krk vykrútil a pritom sa nejedná o nejaké zvlášť silné decibely...no ten škrekot ma fest vytáča.
    tom_i taiko ale veď najprv riešim so susedom, hľadám príčinu a pýtam sa ostatných susedov, a aj keď je pani/slečna neznalá (ani ja neviem všetko) už si svoj pôvodný text upravila ale tam boli bludy, že aj sedliacky rozum človeku povie toto si robí srandu, takže asi preto aj taká reakcia
    soltera7 @taiko díki za rozumnú pripomienku....škoda, že empatia u nás skoro vymrela

    @buchac síce som niektoré veci vyškrtla, lebo mi bolo jasné, že sú tam zbytočné, ale škoda, že ste nepochopili že opisujem vlastne všetky body, ktoré VY BY STE VYKONALI....nepatrím k ľuďom, ktorí zbytočne otravujú druhých, pokiaľ sami neurobia, čo sa dá....veď som jasne napísala, že ked som pochodila po susedoch, keď to zapínal cez deň,tak zrazu to začal zapínať až po polnoci....
    A to, že som použila výraz "idiosynkratický" (neviem ako inak nazvať zvuk, pri ktorom nezaspíte) neobracajte proti mne som zdravá aj keď staršia osoba a vyprosím si od vás podobné narážky a výsmech, miesto toho, aby ste sa snažili mi pomôcť.
    Mimochodom je dokázané, že niektorí ľudia sú senzitívnejší, vnímavejší najmä ženy, ale to neznamená, že sú to ľudia, ktorí majú "pudový odpor k určitým zvukom" To už viac preháňať snáď ani nie je možné.
      zbaliť

    kargo je offline (nepripojený) kargo

    technický typ kargo
    Ja som mal podobný problém ale "vinníka" som našiel. Bol ním stykač bojlera na nočný prúd. Musel som ho dať na silenbloky.

    MiOnCo je offline (nepripojený) MiOnCo

    MiOnCo
    ako to nakoniec dopadlo? ja mam uz dva mesiace podobny problem, len byvam v rodinnom dome, infra zvuk ide z vonkajsieho prostredia a je tu 24hod denne a nemam sancu zistit odkial sa siri. Urad verejneho zdravotnictva zomna s prepacenim urobil idiota, vraj nenameral nic, ze tu mam hrobove ticho a mam si pustat ezotericku hudbu.
    Príspevok zbalený
    spam

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    tom_i
    Neužitočné (2)
    Nevhodné (2)
    -3
    lujza.j bola tu podobná téma dávno...tiež "sused" vydával nejaký nízkofrekvenčný zvuk...
    soltera7 no kde ju hľadať? priznám sa, že som v tej PORADE dosť stratená
    soltera7 by som si pripadala fakt ako cvok, ak by som behala okolo skriniek s olejničkou...
    lujza.j hore je vyhladávač...
    lujza.j http://www.porada.sk/t146363-p2-podi...ncny-zvuk.html
    ale aj iná myslím...ešte bola
    soltera7 díki za pomoc, prečítala som, ale nenašla som tam odpovede na môj problém
    buchač soltera7

    Díky za hodnotenie...
    ===============================

    ALE NEPOCHOPILA SI !!!!!

    Mne by bolo úplne u prdele, či pánty vŕzgajú alebo nejaký iný zvuk by bol.
    Jedným slovom povedané...príčinu by som zistil a aj riešil.

    =================================

    "Taktiež, že si "dobíja" starú chladničku, lebo už dobre nefunguje...."

    K tejto sprostosti sa radšej ani nevyjdrujem...
    vlasta123 odpovede na Váš problem si najdete po prečítaní mojho komentu o/ Dnes 20:22/
    soltera7 Díki za radu ale je to zastaralý zákon vraj zrušený. Ten čo som v otázke uviedla rieši to isté ale nie pokiaľ sa jedná o nízkofrekvenčné zvuky v bytoch.
    tom_i A môžem sa spýtať ako vypnete tie el. hodiny keď sa už dostanete do skrinky? Potom dajte tip ....
    misoft Hodiny ani nie - ale skôr tie "ističe" (akurát len presne vedieť, ktoré sú tie jeho).
    Anika61 Naolejuj cez den:-) ked budes pocut ten hluk vyhod''istic podozrivemu''a hned budes vediet ci to je on:-) a ked nahodou vyjde budes sa tvarit presne ako on-ja nic-ja muzikant''
    vlasta123 prosím Vás nevie mi niekto vysvetliť o čo sa vlastne jedná,,viete ženská:"

    Nasledujúcu vetu

    Taktiež, že si "dobíja" starú chladničku, lebo už dobre nefunguje...."
    Anika61 To jej povedal ten sused
    soltera7 samozrejme som myslela ističe....čo vlastne očakávate od ženy, že sa bude správne technicky vyjadrovať?
    Milá Vlasta, veď ja vlastne tiež len chcem vedieť o čo sa jedná, aby som vedela dokázať, že to "niečo" robí môj sused a potom určite nájdem spôsob ako s ním zatočiť. Ale pokiaľ neviem nič dokázať je na koni nie?
    soltera7 Anika61 díki za radu
    soltera7 dakujem vám všetkým za snahu.
    Príspevok zbalený
    spam
    denis_m6 by ma zaujimalo co je na tomto neuzitocne? ked budes radioamaterovi rusit signal, nebude moct vysielat a tym padom sa vypne, a mas pokoj. ci to skorej neni tak, ze nemas najmensiu sajnu, co ten zvuk vytvara a len hadas...
    misoft Nuž - taká rušička - to by musela obsiahnuť celé frekvenčné pásmo rádioamatérskeho vysielania + niečo hore a dole. A mohla by rušiť i frekvencie mobilných operátorov - teda i mobily. A to je už trestné!
    Viac: https://drive.google.com/viewerng/vi...83640239,d.d2s §65 ods.3, ods.4.

    Teda tvoja rada = navádzanie na nezákonné konanie a páchanie tr. činu!
    vlasta123 Ja si pamätám,keď používanie rušičiek sa nepovažovalo za protizákonne a nieto ešte trestný čin,neviem ,kto nariadil používanie rušičiek,ale vysielanie slobodnej europy,hlasu ameriky,dojč vele,vatikánu a iných bolo rušené 24 hodín denne na všetkých vysielacích frekvenciách týchto staníc,
    Pardon,jedna frekvencia nebola rušená,ona sa vždy menila podľa nejakého kódu,ktorí poznali len zainteresovaný a toto nerušenie tejto frekvenciu bolo preto aby kompetentný vedeli čo ,,štavé vysielače,, hovoria o dianí v našej republike a dosť často vyjadrenia týchto staníc používali vo svojej propagande ,kde bývalo často spojené úslovie o ,,rozvacaní repubiky a podobné
    soltera7 díki za radu @denis_m ale som dôchodkyňa a technický antitalent takže na takúto pomstu nemám.
    misoft vlasta123 - za socializmu sa rušilo vysielanie RFE, VoA. To máš pravdu. Lenže v tej dobe to bolo zákonné, pretože to robili orgány ŠtB, teda štát! A tak isto vedeli vyzisťovať i frekvencie rádioamatérov (tí boli povinne evidovaní vo Sväzarme, mali svoje volacie znaky) takže ich kontrolovali odpočúvaním.

    el. zariadenie, ktoré spôsobuje podivný nízkofrekvenčný zvuk po polnoci?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.