Zavrieť

Porady

ako kupim akcie firiem? ako sa jej rychlo potom viem zbavit?

zdravim, neviem ci je toto dobra kategoria ale: ako kupim akcie firiem? napriklad firmy ako INTEL, APPLE a podobne? v guugle mi naslo napriklad fijoo banku ale ja ani neviem co to znamena vlastnit akciu, mam ju fyzicky doma jej kod alebo niekde je to v databaze zaznamenane? proste ci to nieje risk ist cez dajaku "garazovu banku" alebo dost zalezi aj od toho cez koho sa ta akcia kupi a ist radsej cez SAXO BANK a podobne seriozne banky? tym nechcem povedat ze fijoo banka je zle ale tak.. fijooo vs saxo bank je pre mna osobne ako skodovka vs mercedes. ide o to ze ak ta banka krachne napriklad o 5 rokov, co s akciami co som cez nich kupil, ci sa k nim da dostat a ako to cele funguje? alebo je to jedno a ten system kde je zapisane ze tie akcie vlastnim je len jeden a kazda banka do neho pristupuje cez svoje rozhranie a teda treba najst tu najlacnejsiu (na poplatkoch) a o ine sa nestarat? nechcem ist cez dajakych "financnych poradcov" co za kazdy klik beru 5%, chcem si to co najlacnejsie a najlepsie kupit sam. dat tam okolo 3000 euro a nechat to lezat na par 10 roci. a tym ze ak by som potreboval peniaze, akcia sa da predat okamzite za aktualnu predajnu cenu, alebo musi byt aj kupca a teda neda sa jej zbavit za jeden den tak lahko? viac otazok ale snad mi niekto z vas poradi, dakujem pekne
Naposledy upravil mr2 : 17.01.15 at 10:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    S akciami sa obchoduje na burze cenných papierov a online, eviduje sa to ale u člena centrálneho depozitára (napr. presný opis je aj tu, konkretne pre VUBku... https://www.vub.sk/files/sekundarna-...-vub-banky.pdf ale myslím, že to tak bude všade)

    Každá banka, booker má otvorené pozície na určitých burzách, burzy sú spoločné pre všetky banky/obchodníkov... nemusia a ani nie sú často na každej, pretože sú aj určité podmienky vstupu... napr. Londyn, New York... nemecké a azíjské.. a jasne, naša Bratislavská neviem aká je aktívna), na každej burze sa ceny môžu líšiť, záleží od aktuálnej ponuky/dopytu... ak sa viac predáva je nižšia ak sa viac kupuje je vyššia. Kúpiš... predáš... a dookola, nemusíš to ale predať hneď, možno o tie akcie nebude záujem.

    Keď som to teraz šupla do googla tak jediný taký zrozumiteľnejší text je http://ako-investovat.sk/index.php/a...ako-kupi-akcie a sú tam aj ďalšie linky., treba si to naštudovať.

    Obchodovanie s akciami nie je jednoduchá a jednoznačná vec, treba si to riadne naštudovať. Existujú rôzne stránky, kde si to človek môže precviciť, vyskúšať, popozerať... V prípade, že sa v tom nevyznáš, radšej uprednostni rady poradcov. Akciový trh treba aj sledovať.. napr. tie môže začať firma kde máš akcie krachovať a zrazu budeš mať z 3000EUR nulu....
    Taktiež keď sme mali ponuku na investovanie takýmto spôsobom mali podmienku 10tis EUR ako vklad. Čiže nízke hodnoty pôjdu podľa mňa iba cez banku/poradcu.

    Čo sa týka záruk, no neviem... neviem totiž čo je to "garážová banka", myslím že banky sú u nás dostatočne zabezpečené a pre každú jednu platia rovnaké podmienky. To nie je ako garážová firma Druhá vec ako vidíš, cenné papiere sú evidované mimo banky, ona je iba sprostredkovateľ kúpy... ale napr. ak nie sú dobrí, tak nemusia ťa v prípade klesania hodnoty včas varovať a akcie predať...

    ako kupim akcie firiem? ako sa jej rychlo potom viem zbavit?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.