Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva alebo nie

Dobry den, chcem vas poprosit o radu. Manzel ma napisany dom na seba nakolko v case ked sme zacali stavat, bol este slobodny, asi po roku sme sa vzali a dom dostavali spolocne, avsak kolaudacne bolo vydane len jemu a dom je zapisany len na neho. To bolo pred 20 rokmi a teraz uvazujeme smanzelom ze polovicu mi daruje, aby som bola na LV zapisana aj ja. Ma to vobec vyznam alebo je dom automaricky v BSM? Dakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Pre posúdenie, či je dom súčasťou BSM, je potrebné vedieť, v akom štádiu rozostavanosti sa stavba uzatvorenia manželstva nachádzala.

    Právna veta:
    "Keď neboli v čase, keď došlo k uzavretiu manželstva, ešte vybudované na stavbe - rodinnom dome - prvky dlhodobej životnosti (hlavne zvislé a vodorovné konštrukčné prvky, konštrukcia strechy a schodište) a prípadne väčšina ostatných prvkov, ktoré stavbu charakterizujú ako vec v právnom slova zmysle, možno z toho spravidla vyvodiť, že do uzavretia manželstva nemohla vzniknúť vec, ktorá nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ak bola potom dokončená za trvania manželstva. Z tohto hľadiska nie je rozhodujúce, na koho bolo vydané stavebné a kolaudačné rozhodnutie."

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Skúste dať na kataster návrh na záznam v zmysle § 28 katastrálnej vyhlášky č. 461/2009 :

    § 28

    Na vykonanie záznamu na návrh podľa § 34 ods. 1 zákona sú spôsobilé najmä:
    h) vyhlásenie manželov s ich osvedčenými podpismi, že nehnuteľnosť nadobudnutá počas trvania manželstva je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, 7) a sobášny list, ak je ako stavebník alebo vlastník evidovaný len jeden z manželov,

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dom ste nepostavili počas manželstva, nepatrí teda do BSM. Patrí teda len jednému z vás, manželovi.
    buchač Pravda v Tvojom príspevku je tak 50:50 ...
    Tweety ak vieš správnu odpoveď, napíš

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nie,bolo by lepsie pre teba,keby ti pol domu daroval.
    V pripade rozchodu by si mala narok na nejake fin.vysporiadanie,ale to by bolo na dlhe tahanice a dokazovania...

    Darovacia zmluva alebo nie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.