Zavrieť

Porady

Pouzitie meracov tepla mimo specifikovany rozsah

Zdravim,

v nasom bytovom dome s vlastnou kotolnou su pouzite meradla tepla, ktore maju v technickej casti certifikatu stanoveny minimalny teplotny rozdiel 3K. V niektorych bytoch je ale teplovodne podlahove kurenie s nizsim teplotnym spadom (aktualna hodnota podla daneho meraca je to okolo 2,5K - vypocitane podla vzorca dT=Q/(m*c)).
Otazka znie, ci sa dane merace daju v sulade so zakonom o metrologii povazovat za urcene meradla. Priloha 42 vyhlasky 210/2000 totiz uvadza "Najmenší teplotný rozdiel je najmenší teplotný rozdiel, pre ktorý je merač tepla určený a pri ktorom nie sú prekročené hodnoty najväčších dovolených chýb."

V pripade, ze merace nie su urcene merace podla zakona o metrologii, nesmu sa pouzit na rozpocitavanie nakladov tepla podla zakonov 142/2000 Z.z, 657/2004 Z.z. a vyhláška URSO 630/2005 Z.z..
nunenko Ináč toto je presný príklad idiotizácie vlastníkov bytov zákonodarcami.
Povinné merače tepla,či PRVN pre bytový dom, kde ešte aj kotolňa je v spoluvlastníctve všetkých vlastníkov bytov, a teda jej financovanie (vybudovanie, či aj prevádzka) je priamo, či nepriamo z FPÚaO, tak isto je z neho financované zateplenie, vyregulovanie..., čo sú podstatné priame, či nepriame zložky ceny vyrobeného tepla.
Rozpočítať 40% nákladu podľa zaznamenaných hodnôt pri novostabe, ktorá zo zákona musí mať EC a spĺňať normu 53/kWh m2 rok, v tomto prípade, že sa dokonca meria určeným meračom za cca 100-150€/ 4 roky, s tým , že vnútorný byt podľa nameranej hodnoty pokryje svoje tepelné straty zlomkom tepla oproti severnému rohovému bytu a teda aj tak namerané pomery budú upravené, alebo totálne nesolidárne.
Vnútorný byt 50m2 bude mať nameranú spotrebu 50 x 25 = 1 250kWh, čo zodpovedá 130m3 plynu v hodnote 70€ za rok. Bude to preto, že sa tu neprejaví imaginárna jednotka PRVN "dielik", kedže merač nameria teplo, ktoré dokáže odovzdať vykurovacie teleso miestnosti, ktoré je potrebné na pokrytie tepelných strát bytu plus nejaká potreba na vetranie. Pri spotrebe elektrickej energii 10kWh deň táto celkovo pokryje tepelné straty takéhoto bytu v teplejších dňoch, a radiátor s nastavenou termostatickou hlavicou na 20 stupňov sa zapne minimálne krát na krátku dobu.
...alebo je to všetko ináč?
PS: ak niekto investuje do kvalitných okien, či rekuperuje urobí pre spoločný náklad na teplo oveľa viac, ako podporovať trubičkársku lobby. PS2: Šamani, čo sa živia výrobou, montovaním PRVN, a rozpočítaním tepla, či nákladu sú skôr podobní predajcom z filmu Šmejdi, kedže u nich neplatí fyzika, matematika a ani logika.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  Určené meradlá a PRT uvedené v 657 a 630 nie je to isté. Ale, ak má dom viac, teda plocha bytov v ňom má spolu viac ako 500 m2 už sú pre dom, teda jeho spoluvlastníkov, povinné!

  Zasa jeden veľmi konkrétny príklad, keď si niekto myslí, že nie len priestor v dome na bývanie je jeho. Že si svojvoľne môže robiť zásahy do všetkého, čo v byte má. Teda aj do spoločných zariadení. V tomto prípade do vykurovacieho systému.

  Zacitujem s tej 630, 358.

  "Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov,"

  Ak majú všetci PRT na radiátoroch na kalibrovanom mieste, kde ho dajú jemu na podlahu, v ktorom mieste miestnosti? Alebo si kúpi svoj a povie ostatným, ja si zaplatím podľa tohto, a vy sa rozdeľte o zbytok nákladov domu. A nie je to naopak v zákone, že rozhoduje väčšina. Nemáš náš merač, zaplatíš to čo ti my napočítame, a zbytok si rozdelíme my medzi sebou. Možno by dospel k tomu, že pri takej úhrade je preňho výhodnejšie to podlahové kúrenie odpojiť a podieľať sa na vykurovaní domu klasicky, radiátormi s rovnakým PRT ako majú aj ostatní spoluvlastníci z FPÚaO, teda sú ich, spoločné, spoločne rozhodujú o spoločných nákladoch za teplo ako ich rozpočítajú na jednotlivé byty podľa spoločných meracích zariadeniach.

  Zacitujem z 657.
  "Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c), sú povinní a)

  zabezpečiť u konečného spotrebiteľa na náklady vlastníka budovy

  1. obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel,
  2. obstaranie zapojenie a udržiavanie pomerových rozdeľovačov tepla, ak obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradie podľa prvého bodu nie je technicky možné alebo nákladovo efektívne,"

  Všetci sú vlastníkmi bytov, nikto nie je vlastníkom budovy, ani štatutár, ani správca, ale všetci vlastníci bytov sú spoluvlastníci budovy, aj FPÚaO, že?

  Ak nie sú meracie zariadenia spoločné, tak pravdu má ten s tým podlahovým kúrením vo svojom byte napojené na spoločný vykurovací systém, teda on si povie koľko len zaplatí a koľko si medzi sebou rozdelia, rozpočítajú ostatní spoluvlastníci, lebo on je bohom vo vlastnom byte, či nie?
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  jsf Nie, jedna sa skutone o merace tepla (presnejsie Pollucom Sensus E), a podlahove kurenie je v byte uz od kolaudacie (klientska zmena u developera). Z kotolne realne vedu dva rozvody kurenia, jedno pre byty s radiatormi, druhe pre byty s podlahovkou, rozvody su v jednej sachte, odkial su horizontalne rozvedene do bytov (a tam su aj merace).

  Problem je len v tom, ze developer pri odovzdavani budovy dal vsetkymm rovnake merace, ktore podla mojho nazoru nie su urcene v zmysle zakona o metrologii a vyhlasky UNMS, nakolko nie su urcene pre dane podmienky.
  sito --- Takže jedná so o novostavbu, to mení situáciu, developer navrhol možnosť bytov vykurovaním, radiátormi, alebo podlahovým kúrením s tým, že každý byt bude mať samostatné meranie spotreby tepla, asi aj , že si teda každý uhradí náklady za svoju spotrebu tepla nameranú meračom, vám povedal. ---

  Ak si pozorne prečítaš vyhlášku 358, §7, odsek 1.

  " !!! Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov" !!! ,

  --- Treba si uvedomiť, že aj tie určené meradlá sú len pomerové, nie fakturačné. Slúžia domu jeho spoluvlastníkom, dohodnutej forme správy na rozpočítanie spoločných nákladov vzniknutých v spoločnej kotolni domu. Developer postupoval v súlade s platným zákonom.

  Druhá časť odseku na čo slúžia. ---

  "náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie".

  --- Zo zákona správa domu rozdelí, rozpočíta 60 % nákladov na teplo na vykurovanie v dome podľa podlahovej plochy bytov v m2. Zbytok, 40 % podľa nameraných hodnôt na tých rovnakých MERAČOCH rovnakej triedy a presnosti.

  Paragraf má aj odsek 10. ---

  "Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

  --- Osobitný zákon je Zákon 182/1993, § 14. Ak budete mať schôdzu vlastníkov a budete preberať rozpočítanie spoločných nákladov domu na vykurovanie domu, myslím, že bude u vás veselo.

  Potom napíš. ---
  jsf To je mi vsetko zname. Otazka znie, ci merace ako take su urcene merace v zmysle zakona o metrologii a prislusnej vyhlasky, nakolko su pouzivane mimo schvaleneho rozsahu.
  sito Nie sú to fakturačné merače, musia vyhovieť zákonu, zákonu o metrológii v tom, že po určenej dobe zákonom budú overené, a budú sa môcť použiť pri rozpočítaní spoločných nákladov domu podľa spoločných funkčných pomerových meradiel. Akékoľvek pomerové meranie v bytovom dome je podvod! Vlastník nezaplatí podľa neho vlastnú spotrebu, teda náklady za nameranú spotrebu. Podľa nich mu spoluvlastníci napočítajú podiel zo spoločných nákladov na jeho byt, vraj v POMER? Ale sú objektívnejšie ako spôsoby rozpočítania, ktoré sa používali pred ich užívaním, tých meračov, meracích zariadení na meranie tepla a vody v byte, že?
    zbaliť

  nunenko je offline (nepripojený) nunenko

  prďous, táraj, gágaj nunenko
  Otazka znie, ci merace ako take su urcene merace v zmysle zakona o metrologii a prislusnej vyhlasky, nakolko su pouzivane mimo schvaleneho rozsahu.
  Odpoveď znie: napíš na ŠMI, kde im opíšeš problém, okrem iného ten kto rozpočítava teplo musí viesť evidenciu určených meradiel, montážny protokol, pričom za správne zapojenie merača zodpovedá registrovaná osoba na ich montáž, ktorá garantuje správnosť za to čo namontoval. Garantuje to svojimi peniazmi, lebo mu hrozí mastná pokuta...
  Naposledy upravil nunenko : 21.01.15 at 17:19 Dôvod: prekiepy
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  jsf O sposobe zapojenia, overenia a pod. nemam pochybnosti. Otazkou je, ci merac, ktory ma minimalny teplotny rozdiel 3K (rozdiel medzi teplotou vody, ktora ide do bytu, a ktora sa vracia na vratke) je urceny aj v situacii, ked je priemerny teplotny spad pod touto hodnotou, konkretne bol 2,5K.
  nunenko Kto iný môže rozhodnúť,či je použitý správny merač, ak nie Štátna metrologická inšpekcia?
  Za to, že bude použitý správny merač zodpovedá správca, alebo SVB.
  jsf Tak SMI od toho dalo ruky prec vyjadrenim v zmysle "ze nemaju pravomoc zasahovat do rozpocitavania tepla"... Banda analfabetov, si nevedia ani poriadne precitat otazku, ktora znela, ci merac, pracujuci mimo svoju technicku specifikaciu, je stale urcenym meradlom. To za chvilu budu na benzinkach merat vodomermi, ved to su urcene meradla - co na tom, ze su urcene do ineho prostredia
    zbaliť

  Pouzitie meracov tepla mimo specifikovany rozsah

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.