Zavrieť

Porady

Oslava v pohode-recepty

Dcéra bude mať čoskoro sväté prijímanie, po ktorom chcem urobiť pohostenie, obed pre najbližších 13-14 ľudí. Keďže sväté prijímanie je o 10,00, musím zvládnuť prípravu jedla zrejme už pred tým. Poraďte nejaké jedlá, ktoré sa dajú pripraviť v pohode (povedzme aj deň vopred). ...a s kamoškou sme včera polhodinu mudrovali nad tým, koľko surovín musíte mať na zemiakový šalát pre 14 ľudí. Poradíte?
Usporiadat
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Rada varím na oslavu, keď nechcem byť tesne pred obedom zaneprázdnená, nasledovné:
Bravčové stehno, pekná lopatka, prípadne karé bez kosti podľa počtu osôb. Umyté mäso našpikujem cesnakom, hodne posolím. V celosti ho rýchlo opečiem
na oleji , pričom ho otáčam, aby z každej strany chytilo kôru. Výpek, ktorý ostal v panvici, precedím, pridám na drobno pokrájanú cibuľu /hodne/, 3-4 strúčiky cesnaku, červenú papriku, podlejem všetko vodou, pridám mäsko a dusím, kým to nebude skoro mäkké. Je najlepšie dusiť mäsko v čo najmenšej rajnici, aby mäso bolo skoro zakryté. Vyberiem mäso, pokrájam na tenké plátky. Do omáčky - pridám tubu červeného zlata / paprikový krém, niekde to dostať ako piros arany/, strúhaný cesnak, soľ, čierne korenie . Do šťavy pridám plátky mäsa a dusím ich ešte asi pol hodinku. Je to niečo, ako pečené mäso, ale oveľa lepšie a mäkučké, šťavnaté.
Podáva sa so zemiakovou kašou, varenými zemiakmi, alebo s ryžou + niečo kyslé- uhorkový šalát, a pod.
U nás to každému veľmi chutí, dá sa to zohriať aj na druhý deň, nevadí, ak ostane po oslave.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nano nano

nano je offline (nepripojený) nano

Ja som na oslavu podával kuracie rezne v cestíčku,zem.šalát.Tiež saa dá pripraviť skorej ak máš mikrovlnku,rezne prihreješ.Polievku slepačiu.Šalátu urobím vždy viac,lebo neznášam,keď mám mať strach či bude dosť a keď zostane radšej každému ešte zabalím.Ja by som uvaril zemiaky určite aspon za 5-8 l. hrniec a k tomu primerane všetko ostatné.
0 0
Donda Donda

Donda je offline (nepripojený) Donda

Ďakujem za dobré rady, ale nepohrdnem ani ďalšími...
0 0
katarina53 katarina53

katarina53 je offline (nepripojený) katarina53

Ja by som určite podávala jogurtové rezne, sú výborné a praktické, pretože sa dajú pripravit vopred, teda 2 - 3 dni pred prijímaním ich naložíš do marinády a v den prijímania ich niekto doma vypraží. Marináda sa skladá z 1 smotanového jogurtu, 1 ML soli a 1 ML Vegety, to je na pol kg bravčových alebo kuracích reznov. Prajem dobrú chut a držím palce, aby všetko dobre dopadlo.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Donda
Dcéra bude mať čoskoro sväté prijímanie, po ktorom chcem urobiť pohostenie, obed pre najbližších 13-14 ľudí. Keďže sväté prijímanie je o 10,00, musím zvládnuť prípravu jedla zrejme už pred tým. Poraďte nejaké jedlá, ktoré sa dajú pripraviť v pohode (povedzme aj deň vopred). ...a s kamoškou sme včera polhodinu mudrovali nad tým, koľko surovín musíte mať na zemiakový šalát pre 14 ľudí. Poradíte?

Určite by som robila zemiakový šalát z minimálne :
8 kg zemiakov uvarených
0,80 až 1 kg cibuľe
1 pohár zaváraných uhoriek
10 ks uvarených vajíčok na tvrdo
5 ks uvarenej stredne veľkej mrkvy
5 ks konzerva sterilizovaného hrášku- menšia

Majonézu určite z 15 ks vajíčok ...........ja by som asi vychádzala z týchto údajov , aby bol šalát pre 14 ľudí poprípade dupľa resp. aby som nezostala v hanbe ...ja vždy radšej viac .....
Naposledy upravil Zita5 : 06.05.06 at 20:53
0 0
Donda Donda

Donda je offline (nepripojený) Donda

...no, keď tak pozerám na to množstvo surovín na šalát, a o ďalšom jedle ani nehovorím,vidím, že sa zahrám na menšiu závodnú kuchyňu.Len dúfam, že bude každému lepšie chutiť!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Donda
...no, keď tak pozerám na to množstvo surovín na šalát, a o ďalšom jedle ani nehovorím,vidím, že sa zahrám na menšiu závodnú kuchyňu.Len dúfam, že bude každému lepšie chutiť!
Donda ......aby Ti to všetko pekne hladko prešlo , len ich nakrm,aby boli spokojní .......a Prvé sväté prijímanie je len raz za život jedinca , ktorý sa touto cestou vydá


Ja by som ráno o 5,00 hod.vstala a k tomu šalátu spravila rezne a potom prihriala v mikrovlnke .

Nuž na záver Ti želám všetko len dobré .
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
Donda
...no, keď tak pozerám na to množstvo surovín na šalát, a o ďalšom jedle ani nehovorím,vidím, že sa zahrám na menšiu závodnú kuchyňu.Len dúfam, že bude každému lepšie chutiť!
Donda, klobúk dole - obdivujem Ťa. My to tiež budúcu sobotu absolvujeme, ale zvolila som si obed v reštaurácii /cca 16 ľudí/. Keby som mala variť pre toľkých, asi by sa mi o tom snívalo . Stačí, že som absolvovala mesačnú honbu za bielymi sandálkami - sodoma-gomora.
No ale pečenie ma neobíde.:p
Takže veľa zdaru
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Dadika na porade nájdeš recepty na kopec koláčov......ináč schvaľujem tú reštauráciu. Ja by som tiež tak urobila.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
Dani dík, sú tu fakt fajn recepty.....mňam....aj som už odskúšala pár.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Poradím z vlastnej skúsenosti jedno - zabezpeč si niekoho, kto Ti pomôže variť, lebo sama to nestihneš. Ja som si myslela, že to stihnem sama. trpko som sa poučila. Všeličo som si nachystala deň vopred - zemiakový šalát, fašírky, nachystala som so zeleninu na polievku, načistila som zemiaky... aj tak som do kostola prišla stresovaná a celý čas som rozmýšľala, čo všetko som neurobila a čo ešte musím urobiť a ako budem jedlá podávať... vstávala som o 04:00 a aj to bolo neskoro.
Naozaj ak chceš sväté prijímanie vychutnať - a ja si to pri druhom dieťati chcem (píšem skúsenosti s tým prvým) - naozaj bokom hrdosť - že veď ja to zvládnem sama - využi všetky možné pomoci od rodičov, starých rodičov, tiet, ujov, strýkov, ...hocikoho, kto je ochotný pomôcť...
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
A co objednat obed v saloniku nejakej restauracie? Dnes uz ani navarenie jedla doma nie je najlacnejsie.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

durisovad
A co objednat obed v saloniku nejakej restauracie? Dnes uz ani navarenie jedla doma nie je najlacnejsie.
super, ale keď žiješ v dedine, to nemôžeš, lebo predstav si tie reči - ona ani svojmu dieťaťu doma neurobila oslavu, lebo ... je taká a taká...nezodpovedná a neporiadna... už vidím tie reči - klebety. Aspoň v našej dedine je to tak.
Naposledy upravil Ivana Š : 07.05.06 at 21:29
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ivana Š
super, ale keď žiješ v dedine, to nemôžeš, lebo predstav si tie reči - ona ani svojmu dieťaťu doma neurobila oslavu, lebo ... je taká a taká...
Vonkoncom by ma také reči nezaujímali , či dedina či mesto , každý si žije svoj život a zariadi sa podľa svojho rozumu a nie rečí iných ľudí. Už by sme sa mali naučiť dívať sa do vlastného hrnca a nie stále sa báť toho, čo by ľudia povedali.....
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Ja žijem v dedine, a veru si dávam pozor, lebo ľudia tu sú veľkí pamätníci, niektorí si pamätajú aj to, čo môj otec urobil a povedal pred 25 - rokmi a nevedia to zabudnúť.
Ja odporúčam jedno, naozaj využiť všetky možné spôsoby pomoci - lebo je to predovšetkým Deň Tvojho syna/dcéry, teda samozrejme aj Tvoj deň a nenechaj sa tak vytočiť povinnosťami ako ja
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

DanielaSĽ
Vonkoncom by ma také reči nezaujímali , či dedina či mesto , každý si žije svoj život a zariadi sa podľa svojho rozumu a nie rečí iných ľudí. Už by sme sa mali naučiť dívať sa do vlastného hrnca a nie stále sa báť toho, čo by ľudia povedali.....
Toto by som dala do zákona!!!
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Ešte z vlastnej skúsenosti.
Dať variť polievku z 1 kuraťa - všetko dať čo pridávate do polievky - mrkvu, petržlen, kaleráb, zeler, ...
Keď je kura uvarené, vyberte ho, nechajte chvíľu vychladnúť, potom ho vykostite. (len si neopáľte prsty)
Jednu mrkvu - postrúhanú dať na trochu oleja opražiť, zaliať vodou, pridať mäso, bobkový list,a chvíľu podusiť, netreba veľa. Pridať na zahustenie zátrepku - u nás hovorovo múka+mlieko,smotanu na šľahanie, dochutiť ešte podľa chuti soľou, vegetou a octom.
Ja omáčku podávam s knedľou alebo cestovinou, v prípade oslavy by som volila knedľu. Odporúčam kúpenú knedľu. Prečo ju robiť, keď aj kúpená je výborná.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Nedavno sme boli na oslave 50-tky nasho pribuznehu v malej dedine. Oslava sa konala v kulturnom dome, varili kucharky obecneho uradu, napiect dali miestnej cukrarke. Bolo nas tam asi 20. Pokial viem, nikto z dediny sa nepohorsoval nad miestom oslavy (chodime na tu dedinu dost casto). Podla mojho nazoru by si to mohla tiez nejako takto usporiadat a nebat sa zlych reci vopred. A koniec-koncov, kazda senzacia trva tri dni.
Ivana Š
super, ale keď žiješ v dedine, to nemôžeš, lebo predstav si tie reči - ona ani svojmu dieťaťu doma neurobila oslavu, lebo ... je taká a taká...nezodpovedná a neporiadna... už vidím tie reči - klebety. Aspoň v našej dedine je to tak.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Nerada dávam nevyskúšané, zabudla som vyskúšať, ale určite tak urobím pri najbližšom nákupe mäska.
Spomenula som si na jeden ospevovaný recept, je to mäso pečené celú noc pri nízkej teplote, ak máte čas, čítajte aj diskusiu, stojí zato.

http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=14701
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ja by som zvolila určite nejaké rezne v marináde (už ti to to radili), naložíš ich vopred a v nedeľu iba vypražíš. Môžem ti poradiť marinádu, ktorú robievam ja, je výborná, ak máš záujem napíš a večer pohľadám recept a napíšem. Rezne sa vyprážajú len 2-3 minúty z každej strany, za hodinu máš všetky hotové, pred podávaním stačí prihriať v mikrovlnke. Určite si zabezpeč pomoc, mne by pomohol manžel, ale kľudne by som požiadala o pomoc sestru.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať