Zavrieť

Porady

Vyúčtovacia faktúra od SPP nedoplatok

Aj mne prišla vyúčtovacia faktúra od SPP. Veľa je tu toho popísaného, ale....

Mne prišiel nedoplatok vo výške 1000,-E bez DPH + 200,-E DPH = 1200,-E s DPH. fakturačné obdobie 19.1.-31.12.2014, dátum dodania žiadny, dátum vyhotovenie a odoslania faktúry 12.1.2015.

do účta v roku 2014 to zaúčtujem ako 1000,- 502 / 326 ?
faktúru zaevidujem do roku 2015 ?
v roku 2015 zaúčtujem ako 1000,- 326 / 321
+ 200,- 343 / 321
platba 1200,- 321 / 221 ?
Z hľadiska DPH v roku 2014 nič ?
v roku 2015 nárok na odpočet DPH v 1/2015 ?
do Kontrolného výkazu do C2 ? tu nechápem prečo, lebo do C2 idú opravy faktúry a toto nie je oprava, je to faktúra za vyššiu spotrebu plynu, dala by som to klasicky do B2, neplatila by C2 len pri preplatku-dobropise ?

MALA BY SOM TO TAKTO DOBRE ?

pozn. Všetko by som to dala do roku 2014, načo to musí byť také komplikované. ZSE pri vyúčtovaní má dátum dodania 31.12.2014 a všetko je v roku 2014 aj DPH a hotovo. Prečo SPP musí byť zas niečo extra ?
Naposledy upravil psps : 22.01.15 at 08:56
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

    Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac kuravesele
    ja to dám do C nie do B , nejde o klasickú FA a má byť v roku 2015

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    prosím o upresnenie ako je to v JU, tiež mám faktúru od spp vyúčtovaciu, nedoplatok, je tam uvedené len faktúra vyhotovená 12.1.2015, odoslaná 12.1.2015, splatná 26.1.2015 fakturačné obdobie je 19.11.2014 - 31.12.2014 ak tomu chápem správne tak ju zaúčtujem až v januári a aj DPH a KV až v januári?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ester plus áno
    linko1 Ďakujem
    dubacik Dobre to chápem tak, že by sa nedoplatok mal účtovať ako opravná faktúra - ťarchopis a v priznaní DPH by sa daň z neho mala objaviť na riadku 28 s mínusovým znamienkom? A v KV samozrejme v C2 a s plusovým znamienkom.
    Ester plus áno
    linko1 áno aj ja to tak mám
    dubacik Super. Ďakujem. Ešte jedna otázočka. Na našej vyúčtovacej faktúre je uvedený zoznam všetkých zálohových faktúr. Aké číslo pôvodného dokladu tam mám dať? Číslo posledného alebo 0?
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Všetko zaúčtuješ do obdobia roka 2014.
    Dodržuj etiketu. Predtým, než zadám otázku sa pozriem , či sa tu už neriešila. A veru, riešila.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzana Tweety tu je usmernenie z Finančnej správy:
    Ak platiteľovi dane počas fakturačného obdobia boli poskytované opakované dodávky energií (napr. elektriny), pri dodaní ktorých vznikala daňová povinnosť a následne po skončení fakturačného obdobia dodávateľ zašle odberateľovi vyúčtovaciu faktúru, ktorou vyčísli rozdiel medzi skutočným odberom energií a prijatých platieb za fakturačné obdobie, potom vyúčtovacia faktúra z pohľadu zákona o DPH predstavuje opravu základu dane. Odberateľ uvedie opravu základu dane do daňového priznania a do kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie, v ktorom dostal doklad o oprave základu dane. V kontrolnom výkaze odberateľ uvedie dobropis (so znamienkom mínus) aj ťarchopis (so znamienkom plus) v časti C.2.

    Stanovisko k účtovaniu Vám bude zaslané samostatne.


    ---
    S pozdravom,
    Ing. Iveta Debnárová

    Ak je na faktúre dátum dodania 12/2014 /väčšinou elektrárne uvádzajú dátum dodania// a dátum vystavenia napr.15.1.2015 tak to ide do roku 2014 aj do DPH aj KV do roku 2014 ale plynárne/za elektrinu, plyn/ vystavujú vyúč.faktúry tak, že uvedú len dátum vystavenia napr.13.1.2015 a dátum dodania nie je uvedený len zúčtovacie obdobie napr.1.1.2014-31.12.2014 a vtedy faktúru treba zaúčtovať v roku 2014 ako nevyf.dodávky 502/326 a do DPH a KV pôjdu až do roku 2015.Dokonca to mám potvrdené aj plynárňami, že faktúry im idú do KV a DPH až v roku 2015./Sú to vyúčtovacie faktúry tak to berú a tie sa riadia podľa dátumu vystavenia=dátum dodania/.
    psps ĎAKUJEM za pripojenie tvojho článku. Tak si myslím, že to budem mať takto dobre. Aj keď rada by som to dala všetko do roku 2014, ale keď nejde, nejde.
    psps Tweety, ďakujem za upozornenie, myslím, že etiketu dodržujem. Sedela som nad tým asi hodinu, kým som si tu na porade prečítala všetky články (aj staré). Všade sa však písalo o preplatkoch ale ja mám nedoplatok, preto som do nadpisu aj dopísala nedoplatok. A myslela som si, že niekomu pomôže keď to takto jasne rozpíšem aj z hladiska účtovania a aj DPH a KV. Ďakujem za pochopenie.
      zbaliť

    Vyúčtovacia faktúra od SPP nedoplatok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.