Zavrieť

Porady

Ako doplniť vodu do vykurovacieho systému s plynovým kotlom?

Ahojte, pred pár dňami som si všimol, že vo vykurovacom okruhu je tlak už iba 0,5 bar, pričom minimálny odporúčaný je 1 bar. Chcel by som do neho doplniť vodu, čo-to som už googlil, ale vždy to vyzeralo jednoduchšie ako na našom kotli. Mám k nemu aj manuál, ale tam nikde nie je označený ventil alebo trubka plnenia. V prílohe je aj fotka zapojenia spolu so schémou a kompletným návodom (ide o typ ZWR - ohrieva aj teplú vodu). Pre mňa je zaujímavosťou, že prívod studenej vody je prepojený s vratným okruhom vykurovania - má sa to plniť cez to? Je to pancierová hadica, ale nevidím tam nič čo by sa tvárilo ako ventil, no priamo prepojené to určite nie je (teda aspoň myslím). Môžete mi prosím poradiť ako na to?
PS: možno je príčina iná a plnenie netreba, ale to osobne neviem posúdiť. Dočítal som sa iba to, že pri nízkom tlaku treba najskôr doplniť vodu a potom to ďalej sledovať. Ak tlak kolíše, tak treba skontrolovať expanzku, atď.
Naposledy upravil illegal : 22.01.15 at 19:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Doplníš systém vykurovania pozícia 46, otvorením ventilu pustíš cez tlakovú hadicu do vratného vykurovacieho okruhu studenú vodu. V podstate tam vidím ventily dva, jeden na vstupe do tlakovej opancierovanej hadice a druhý ventil je na konci tlakovej hadice na vstupe do vratného vykurovacieho okruhu. Otvoriť tieto ventily by mali ísť skrutkovačom, vidím tam zárezy. Pozor, treba postupovať opatrne, pretože vo vodovodnej sieti je väčší tlak, ako potrebuješ doplniť, aby si nepretlakoval sústavu a nepoškodil kotol.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    illegal Ďakujem, mal som "podozrenie", že to sú ventily, ale ešte som sa s takými nestretol. Zajtra poobede to skúsim, v návode je uvedené, že sa má dopĺňať za studena, takže poobede to odstavím a k večeru skúsim doplniť.
    illegal Tak som to doplnil Jeden ventil je ale už asi zanesený, nešiel povoliť naplno a nechcel som s tým veľmi lomcovať. Výsledkom bolo, že sa to dopĺňalo o 0.1 bar za 20-25 minút Teraz tam je 1.1 a dúfam, že to vydrží až do konca vykurovacej sezóny, potom nás čaká generálka, chystal som sa meniť ventily na radiátoroch a vidím, že pôjdu aj tieto 2. Každopádne ešte raz ďakujem za pomoc.
    sosak Rado sa stalo.
      zbaliť

    Ako doplniť vodu do vykurovacieho systému s plynovým kotlom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.