Zavrieť

Porady

Zamestnanec + inv. dôchodok - z čoho sa bude vypočítavať starobný dôchodok?

Doteraz som neriešila výpočty dôchodkov. No naša zamestnankyňa je na inv. dôchodku. Donedávna mala priznaný inv. nad 70%, teraz má rovných 70%. Ako zamestnanec dostáva minimálnu mzdu. Prosím Vás, z čoho sa jej bude vypočítavať starobný dôchodok? Je možné navýšením mzdy zo zamestnania si zlepšiť výšku starobného dôchodku? Určite si myslím, že áno, len by som rada vedieť, ako sa to správne počíta. Ďakujem Vám pekne.
13 komentárov     zbaliť
veronikasad aký POMB mala pri výpočte inv.dôchodku ?
mondes Hmm, to neviem. Kde to zistí? Na rozhodnutí zo SP?
veronikasad Je to v tom prvom rozhodnutí o priznaní ID. Kedy dovrši dôchodkový vek ?
veronikasad Ja idem do SD teraz v juni, od r.2009 som na ID a napriek tomu že som za celé obdobie platila odvody zo živnosti viac ako z minima, výšku SD mi to nezvyšuje ani cent (SD mám predbežne vypočítaný)
mondes Veronika, tá zamestnankyňa má tuším 55 rokov, takže ešte má trocha čas, len sa ma pýtala, že ako sa to vlastne počíta. Doteraz som to neriešila, nemala som komu, ale tiež ma to zaujíma. Takže ak môžeš mi tak všeobecne povedať, že ako sa to vlastne počíta, z čoho sa berie ten POMB a ako je to možné, že si platila vyššie odvody a dôchodok ti vyšší nevyšiel.
veronikasad výpočet SD (aj ID, len ten sa potom prepočítava % invalidity ak je menej ako 70%) je podľa vzorca.

POMB x doba dôch.poistenia x aktuálna dôch.hodnota.

To má uvedené v tom rozhodnutí. Ak jej ID neodoberú, doba poistenia aj POMB zostáva.
Po dovršení dôch.veku jej urobia nový prepočet POMB, ak bude nižší, tak jej POMB zostáva z doby keď sa jej počítal ID. Z minimálnej mzdy je veľmi nízky POMB, ku ktorému jej pripočítajú ešte 0,3 ako poberatelke ID.
Sú to dosť komplikované výpočty, ťažko sa to vysvetluje niekomu, kto sa o to doteraz nezaujímal. Skús pozrieť aj zákon o soc.poistení, tam sú uvedené výpočty.
veronikasad POMB sa počíta z poistenia od roku 1984 a prečo mi platenie odvodov po priznaní ID nezvýši SD ? Lebo ako zamestnanec som mala vyššiu mzdu - v porovnaní s priemernou mzdou v NH v tom období a teda aj vyšší OMB ...
veronikasad Monika, ak vieš, doplň výšku ID v čase, keď mala invaliditu nad 70 % a odkedy ho poberá ?
mondes A tá aktuálna dôchodková hodnota je čo? To sa jednoducho určí a hotovo?
veronikasad aktuálnu dôchodková hodnota je každý rok iná, vypočítava sa z údajov štatistického úradu. Zverejňujú ju koncom kal.roka a platí pre výpočet všetkých dôchodkov v nasl. kal.roku. Tú ovplyvniť nijako nevieš.
veronikasad Inak, výšku OMB v danom kal.roku veľmi ovplyvňuje PN-ka, lebo OMB je podiel ročného vymeriavacieho základu poistenca a všeobecného vymeriavacieho základu ...
mondes Ďakujem Veronika, vôbec neviem, koľko poberala vtedy ID, no ja to zistím a ešte sa k tomu vrátim. Vďaka.
mondes Veronika, tak som zisťovala a ona, teda tá inv. dôchodkyňa mala najprv polovičný ID kvôli epilepsii a od r. 2009, keď jej zistili nádor na prsníku, tak jej priznali celý ID vo výške nejakých 350 eur aj niečo. No zhruba pred rokom jej znížili percento z nad 70% na 40% - 70%.
Veronika, ona teraz pracuje popri ID, ale má minimálnu mzdu. Prosím ťa, nevieš mi povedať, že približne koľko by mala zarobiť, aby sa jej starobný dôchodok zvýšil oproti ID aspoň o 70 eur? Z akého VZ si platila odvody ty, že sa ti aj napriek tomu SD nezvýši? Ďakujem ti vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    starobný dôchodok nemôže byť počítaný z nižšieho POMB ako bol použitý pri výpočte ID.

    Ak jej ID do dovršenie dôch.veku neodoberú, doba poistenia sa tiež nezmení, lebo už pri výpočte ID jej ju "dopočítali" až do dovršenia dôch.veku.
    Naposledy upravil veronikasad : 23.01.15 at 19:58
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    karakul ... máš informácie, že by sa daný § mal v dohľadnej dobe meniť ?
    Katy a R nie! - len som pesimista a vidím, aký je demografický vývoj .. však aj chystané "znárodnenie " II. piliera tomu nasvečuje. ale dúfam, že ľudia nestratia zdravý rozum celkom ?
    karakul ... lebo teraz chystajú zmeny ohľadne minimálneho dôchodku, aby v rámci toho nevpašovali tam aj niečo iné.
    Katy a R veď zmeny sú vždy .. v tej schválenej od r 2016 v tomto smere nie ... ale dôchodkový vek už áno (myslím, že mňa sa nedotkne, ale ani radšej nepozerám, lebo to za chvíľku to nemusí platiť
    karakul ... veď tak, keď je človek už kúsok pred "cieľom", bolo by zlé niečo prešvihnúť kvôli prípadnej zmene zákona... dúfam budeme to naďalej sledovať a prípadné (negatívne) zmeny avizovať.
      zbaliť

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Mondes , SD jej bude vypočítaný z toho POMB, ktorý bol použitý na výpočet ID, ale už s aktuálnou dôchodkovou hodnotou, ktorá bude platná v čase, keď pôjde do dôchodku a bez krátenia na % invalidity. Takže je jedno, akú mzdu má teraz, SD jej vyjde určite vyšší, ako je tých 350€, ak dovtedy nezmenia zákon.

    Zamestnanec + inv. dôchodok - z čoho sa bude vypočítavať starobný dôchodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.