Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dúfam, že pomôžu.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Skuste sa obratit na kvalifikovaneho pravnika (notara, advokata), ak vam tie vzory nepomozu. Neviem ako u advokata, ale u notara by ste mali platit (ked sa neda urcit zaklad - pri darovacke nie je kupna cena, takze tazko) ca 3.000,-Sk za tu darovaciu zmluvu. Mozno trosku viac, mozno trosku menej. A na notarskych zapisiniciach nie je nutne overit podpisy, takze za to uz neplatite.
0 0
hana 10 hana 10

hana 10 je offline (nepripojený) hana 10

moc dakujem, dufam ze vynahradim
0 0
dukxo dukxo

dukxo je offline (nepripojený) dukxo

Mám k téme trochu zamotanu otazku. Som rozvedeny a dohodli sme sa s byv.manzelkou pisomne s overenymi podpismi (matrika), ze vsetky (3) nehnutelnosti darujeme nasim 3 detom. Nehnutelnosti su v roznych lokalitach a je neprakticke vybavovanie a obchadzanie uradov, preto sa chcem spytat, ci mi staci na spracovanie darovacej zmluvy a ziadosti na zmenu v katastri atd. pisomna plna moc od exmanzelky, ze mozem konat v jej mene. (Ona s tym suhlasi, len neviem co urady) Musi byt podpis overeny notarom (viem ze notar overuje aj obsah, kym matrika len podpis) alebo staci na matrike? Dakujem.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Urobte s bývalou manželkou darovaciu zmluvu na všetky nehnuteľnosti, ktoré chcete darovat deťom. To nevadí, že sú v rozličných lokalitách. V jednej zmluve môžu byť aj nehnuteľnosti z rozličných okresov, len tých zmlúv potom musí byť viac. Manželka Ti nemusí dávať plnú moc, stačí, keď podpíše na matrike darovacie zmluvy. Zmluvy musia byť pevne spojené, matrika ich musí previazať šnúrkou, tak ako to robia notári a prepečiatkovať spojenie. Zmlúv musí byť toľko, koľko je účastníkov plus pre každý kataster 2 exempláre. Návrh na vklad sa dáva jeden, jeden Vám potvrdia, že prevzali podanie. Ak sú nehnuteľnosti v rôznych okresoch, prilož k podaniu aj všetky výpisy z listov vlastníctva. Keď dar urobíte jednou zmluvou, platíte len jeden krát poplatok 2000.- Sk za vklad. Po vykonaní vkladu, kataster rozpošle zmluvy všetkých účastníkom do vlastných rúk.
0 0
dukxo dukxo

dukxo je offline (nepripojený) dukxo

Dakujem za radu, to mi odlahlo. Ja som spravil uz jednu chybu (aspon som si myslel), ze som dohodu o tom, ze vzdavame obaja nehnutelnosti v prospech deti s manzelkou urobi este pred rozvodoml...x krat s overenim, pricom mne potom matrikarka pri preberani povedala, ze mi to nebude platit, lebo to mam vsetky nehnutelnosti v jednej dohode. Je pravdou, ze som to nedomyslel a mohol som hned urobit darovaciu zmluvu a tu sme mohli podpisat a nie dohodu. Nuz clovek sa uci cely zivot Takto to pojde lahko.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

dukxo> notari v ziadnom pripade neoveruju obsah pri overeni podpisov alebo fotokopii. notari (resp. stat) zodpoveda vtedy, ak notar spisuje splnomocnenia, zmluvy, alebo cokolvek do notarskej zapisnice, vtedy je to verejna listina (vyssia dokazna sila ako sukromna, velmi tazko vyvratit vyhlasenia v takej listine).
vieroslava> nemam s tymto skusenost, ale nie je potrebne podat navrh na vklad na kazdu Spravu katastra nahodou zvlast? Tzn. tych kolkov bude viac? A pokial dobre viem, nie je nutne prikladat k navrhu na vklad vypisy z LV, vsak tie kataster ma. A lepsie ako klient
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

[
vieroslava> nemam s tymto skusenost, ale nie je potrebne podat navrh na vklad na kazdu Spravu katastra nahodou zvlast? Tzn. tych kolkov bude viac? A pokial dobre viem, nie je nutne prikladat k navrhu na vklad vypisy z LV, vsak tie kataster ma. A lepsie ako klient [/quote]

Josh - nie, moze to byt v jednej zmluve, dava sa to len jednemu katastru, ktory vklad povoli a zasle na vykonanie zapisu dotknutym spravam katastra.

Listy vlastnictva je potrebne prikladat prave preto, lebo (ak spravne viem) spravy katastra nie su prepojene, t.zn. pravnik jedneho katastra bude rozhodovat bez toho,a by si mohol udaje spadajuce pod inu spravu katastra overit online, bude vychadzat vyhradne z prilozenych listov vlastnictva. Prave preto to musia byt vypisy s 250 Sk kolkami.

Preto nie je potrebne prikladat LV - ak sa nehnutelnost nachadza v obvode spravy katastra ktora o vklade rozhoduje, ale JE potrebne prikladat vypisy z LV pre nehnutelnosti v obvode inych sprav katastra.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

dukxo
Dakujem za radu, to mi odlahlo. Ja som spravil uz jednu chybu (aspon som si myslel), ze som dohodu o tom, ze vzdavame obaja nehnutelnosti v prospech deti s manzelkou urobi este pred rozvodoml...x krat s overenim, pricom mne potom matrikarka pri preberani povedala, ze mi to nebude platit, lebo to mam vsetky nehnutelnosti v jednej dohode. Je pravdou, ze som to nedomyslel a mohol som hned urobit darovaciu zmluvu a tu sme mohli podpisat a nie dohodu. Nuz clovek sa uci cely zivot Takto to pojde lahko.
Je uzasne, ako matrikarka podporuje pravne bezvedomie panujuce v tomto state.... mas uuplnu pravdu, bez ohladu na pocet katastralnych uzemi sa to da urobit jednou jedinou zmluvou.
0 0
nobody007 nobody007

nobody007 je offline (nepripojený) nobody007

Vieroslava =Zmlúv musí byť toľko, koľko je účastníkov plus pre každý kataster 2 exempláre. Návrh na vklad sa dáva jeden, jeden Vám potvrdia, že prevzali podanie.
Zmlúv pre kataster musí byť 3+počet účastníkov zmluvy (teda v tomto prípade 2 darcovia a 3 deti)=8 vyhotovení darovacej zmluvy. Pozri § 30 ods. 4 zákona 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností v znení neskorších predpisov (napríklad na JASPI MS SR). Tam je uvedené aj, aké prílohy treba k návrhu priložiť.
Ocenenie nehnuteľností, resp. znalecký posudok sa už k návrhu prikladať nemusí!

Podpisy musia byť overené u notára alebo na matrike (tam je to lacnejšie) len u darcov. Podpisy obdarovaných overené byť nemusia.

Návrh na vklad môže podať ktokoľvek z účastníkov zmluvy, teda jeden z darcov, obaja alebo ktorýkoľvek z obdarovaných alebo všetci. Podpis na návrhu nemusí byť overený.

Podľa § 22 ods. 2 kastastrálneho zákona (pozri vyššie) je na katastrálne konanie príslušná správa katastra, v ktorej územnom obvode sa nachádza nehnuteľnosť. Nemám skúsenosť s podaním návrhu, v ktorom sa žiada zapísať nehnuteľnosti v územnom obvode rôznych správ katastra.
Podľa mňa tu do úvahy pripadajú dva postupy:
1. Podať na každú miestne príslušnú správu katastra návrh na vklad a zmluvy v príslušnom počte.
2. Podať návrh na prvú miestne príslušnú správu katastra a žiadať ich po povolení vkladu vlastníckeho práva k im príslušnej nehnuteľnosti o postúpenie návrhu v druhej (tretej) časti ďalšej miestne príslušnej správe katastra.

Najjednoduchšie v tomto prípade je proste ísť na najbližšiu správu katastra a zdvorilo sa ich spýtať, ako v tomto prípade postupovať!
Slušnosť otvára nielen dvere, ale aj srdcia!
Naposledy upravil nobody007 : 12.05.06 at 19:48
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

nobody007
Zmlúv pre kataster musí byť 3+počet účastníkov zmluvy (teda v tomto prípade 2 darcovia a 3 deti)=8 vyhotovení darovacej zmluvy. Pozri § 30 ods. 4 zákona 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností v znení neskorších predpisov (napríklad na JASPI MS SR). Tam je uvedené aj, aké prílohy treba k návrhu priložiť.
Ocenenie nehnuteľností, resp. znalecký posudok sa už k návrhu prikladať nemusí!

Najjednoduchšie v tomto prípade je proste ísť na najbližšiu správu katastra a zdvorilo sa ich spýtať, ako v tomto prípade postupovať!
Slušnosť otvára nielen dvere, ale aj srdcia!
Práve z toho dôvodu, že už nie je potrebný znalecký posudok,nakoľko sa neplatia dane z prevodu a teda sa ani zmluva z katastra nezasiela na daňový úrad, stačí tých zmlúv 2 + počet účastníkov plus pre každý ďalší kataster po 2 zmluvy (možno po jednej, v tomto nemam celkom jasno - zistím a napíšem neskôr).
A tá rada, že choď na kataster a poradia ti je diskutabilná. Zrejme nechodíš často na katastre, lebo, aspoň v Bratislave, na každom katastri visí veľká ceduľa, že právne rady neposkytujú.
No ale za pokus to stojí, možno nájdeš človeka, v ktorom ešte nevymrela ľudskosť a poradí. Držím palce.
0 0
nobody007 nobody007

nobody007 je offline (nepripojený) nobody007

No na kataster fakt často nechodím, ale keď som bol (na BA III.) boli celkom milí a dohodli sme sa, čo ešte treba k bezproblémovému zápisu do KN. Asi mám šťastie na dobrých ľudí! Aj keď viem, že konkrétne Správa katastra BA III. nemá veľmi dobré meno. Ja mám inú skúsenosť...
Pri počte zmlúv som vychádzal so znenia zákona a v § 30 ods. 4 písm. a) z.č. 162/1995 z. z. je jasne napísané, že prílohou k návrhu je "zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v počte vyhotovení podľa počtu účastníkov konania a jej tri ďalšie vyhotovenia,".
A pokiaľ viem, zákon sa v tejto časti nezmenil. Je možné, že súčasná prax je iná, ale zákon hovorí jasne!
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Je úžasné že ste sa dokázali takto dohodnúť. Keď už ten rozvod musí byť tak aby to bolo čo najmenej bolestive a hlavne pre deti. Majetkové spory sa ťahajú veľmi dlho...

Pri tej príležitosti by som sa chcela spýtať:
Mám známu, ktorej manžel bol 2 roky preč po zahraničí, ale nie legálne zamestnaný, teda jej vravel že nemá prácu a len prežíva... Ona platila za neho odvody do ZP a ťahala domácnosť s dvomi dospelými deťmi vysokoš. a stredoškolákom. Teraz je doma, ale vzťahy sú zlé a on sa zamestnal a dostal odmenu 200 tis, ktoré si odložil na samostatný účet a do domácnosti prispieva len toľko koľko má ona plat. Hrozí že ju nechá v ich spoločnom byte na ktorý nebude platiť /7tis/ a pojde do podnájmu. Vraj tie peniaze sú jeho.
Myslím, že sú spoločné, ale neviem určite. Veď boli spoločne nadobudnuté. Boli časy keď ona zarábala 2x viac ako on a vtedy to bolo OK...
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

nobody007
v počte vyhotovení podľa počtu účastníkov konania a jej tri ďalšie vyhotovenia,".
A pokiaľ viem, zákon sa v tejto časti nezmenil. Je možné, že súčasná prax je iná, ale zákon hovorí jasne!
To sice nie, ale Urad geodezie, kartografie a katastra SR vydalo stanovisko, ze stacia tie zmluvy dve.
Je celkovo problem novelizovat ten katastralny zakon, vzdy sa na nieco zabudne. Nehovoriac o tom, ze vymera pripadajuca na spoluvlastnicky podiel tam uz davno nemala byt (navrhy zakonov), ale vzdy sa tam nejako dostala. Neuveritelna blbost pri tom.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Jara
Mám známu, ktorej manžel bol 2 roky preč po zahraničí, ale nie legálne zamestnaný, teda jej vravel že nemá prácu a len prežíva... Ona platila za neho odvody do ZP a ťahala domácnosť s dvomi dospelými deťmi vysokoš. a stredoškolákom. Teraz je doma, ale vzťahy sú zlé a on sa zamestnal a dostal odmenu 200 tis, ktoré si odložil na samostatný účet a do domácnosti prispieva len toľko koľko má ona plat. Hrozí že ju nechá v ich spoločnom byte na ktorý nebude platiť /7tis/ a pojde do podnájmu. Vraj tie peniaze sú jeho.
Myslím, že sú spoločné, ale neviem určite. Veď boli spoločne nadobudnuté. Boli časy keď ona zarábala 2x viac ako on a vtedy to bolo OK...
Tazko povedat, ze z akeho zdroja ma tie peniaze, ale plati, ze co manzelia nadobudnu za trvania manzelstva, patri im obom. S vynimkou, ak sa jedna o dar alebo dedenie. Ak ma napriklad tie peniaze za to, ze predal dom, ktory zdedil po rodicoch, podla mna tie peniaze patria iba jemu a manzelka s nimi nema nic spolocne.
Ak sa ale nejedna o toto, tie peniaze su spolocne a nemali by byt na spolocnom ucte. Zas druha vec je, ze ako ich dostat, lebo tam nie je ziadna sanca podla mna. Ked ich vyberie a povie, ze ich prepil, tak ich prepil a nie su...
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Je to skutočne odmena. Dostal ich ked bol na zaškolenie v zahraničí pre tuzemskú firmu, akoby cesťák, ale bolo to vyplatené cez výplatnú pásku. Dal si ich na zvláštný účet, lebo sú jeho... Čiže je to akoby výplata, žiaden dar alebo niečo podobné. Normálne od zamestnávateľa. Ale tak ako vravíš, keď ich prepije, tak asi nikto nedokáže či má alebo nemá. Je to hnusné. Tak sa k nej zachovať, keď bol v svrabe, tak to ťahala ona a teraz je frajer. Myslím že tie peniaze ho zmenili k horšiemu. Kým ich nemal tak bol zlatý.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

josh
To sice nie, ale Urad geodezie, kartografie a katastra SR vydalo stanovisko, ze stacia tie zmluvy dve.
Je celkovo problem novelizovat ten katastralny zakon, vzdy sa na nieco zabudne. Nehovoriac o tom, ze vymera pripadajuca na spoluvlastnicky podiel tam uz davno nemala byt (navrhy zakonov), ale vzdy sa tam nejako dostala. Neuveritelna blbost pri tom.
Z duse mi hovoris, s tou vymerou, lebo SV podiel je kategoria vyjadrujuca vsetko ine, len nie m2.
Aj Ty si sa uz stretol s najnovsou "modou", ze kataster do B-LV nezapise zivnostnika s miestom podnikania a ICOm, ale iba ako FO (teda FO nepodnikatela)? Je to vraj vysledok nejakeho sudneho sporu, dovtedy to zapisovali, a ten jeden nespokojenec sice pred sudom neuspel, ale narobil zle ostatnym. Na UKG ma presviedcal pan doktor, ze ved zakon hovori jasne - sidlo a ICO len u PO, tak som mu pripomenula, ze bol cas, kedy predmetom vkladu mali byt iba zakladatelske zmluvy, a o ostatnych zakon nehovoril, a napriek tomu sa kupne, darovacie....a pod. vkladovali, zakon-nezakon.

A propos - podla Tvojho nazoru: nie je to obmedzenie zakladneho prava FO - podnikatela na zaklade zivnostenskeho resp. ineho opravnenia nadobudat majetok?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

elli
........
A propos - podla Tvojho nazoru: nie je to obmedzenie zakladneho prava FO - podnikatela na zaklade zivnostenskeho resp. ineho opravnenia nadobudat majetok?
Podľa mňa nie je, pretože FO-občan = FO-podnikateľ.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Lenze - napriklad:
ak nadobuda nehnutelnost FO nepodnikatel z prostriedkov tvoriacich BSM, potrebuje na to notarsku zapisnicu o zuzeni BSM, alebo sa vystavuje moznosti, ze manzel do 3 rokov sudne napadne relativnu neplatnost pravneho ukonu. V tomto pripade nejde o ukon suvisiaci s podnikanim, a preto by (ak nie je NZ) mali byt ucasnikmi kupnej zmluvy obaja manzelia a majetok by mal po spravnosti byt sucastou BSM.

Ak nadobuda nehnutelnost FO - podnikatel, na kupu nepotrebuje suhlas druheho z manzelov (pravne ukony suvisiace s podnikanim), moze byt ucastnikom kupnej zmluvy sam bez akychkkolvek pochybnosti a rizik, majetok nie je sucastou BSM a je predmetom volnej dispozicie podnikatela...

Naviac, stare zapisy na listoch vlastnictva (kde su zapisani FO podnikatelia) sa nerusia, a teda bez toho, aby to malo oporu v zakone alebo jeho zmene, niektori podnikatelia ano a niektori nie?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

elli
A propos - podla Tvojho nazoru: nie je to obmedzenie zakladneho prava FO - podnikatela na zaklade zivnostenskeho resp. ineho opravnenia nadobudat majetok?
S tymi zivnostnikmi som sa este nestretol, ale uz som sa nad tym tiez zamyslal pri citani katastralneho zakona, lebo mi to tam tiez chybalo. Pri exaktnom vyklade zakona mal pan z UKGSR pravdu, lebo pri FO je to vzdy iba rodne cislo.
Stotozunujem sa s nazorom, ze to je minimalne nespravodlive voci zivnostnikom - podnikatelom, aj keby sa dalo vzdy argumentovat zmluvou, ze on to kupoval ako FO podnikatel a nie FO nepodnikatel, takze je to vlastne iba akoby chybny zapis v katastri... Lebo do zmluvy subjekt vzdy pisem ako FO nepodnikatela a potom "podnikajuceho na zaklade zivnostenskeho opravnenia cislo...ICO...miesto podnikania" atd atd...
Jednoznacne chyba zakona. Som velmi zvedavy na novu vladu. Mohli by ten kataster nejak namakat tak, ako sa podarilo namakat ORSR.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať