Zavrieť

Porady

Aké sú cestovné náhrady podnikateľa, kde vlastník je leasingovka a držiteľ manželka podnikateľa ?

Ako to je za rok 2014 ? Manžel chcel používať na SZČO auto manželky. Lenže manželka je iba ako držiteľ zapísaná v TP. Vlastníkom je leasingovka. Čiže tu nejde o BSM a teda ani o auto vlastné. Je z tohto pohľadu cudzie. Na DU mi povedali, že ak je vlastník v TP napríklad leasingovka (v hore uvedenom prípade rodič, ale je jedno kto, podstatné je, že nejde o bezpodielové spoluvlatnícvo), tak že Leasingovka musí dať držiteľovi povolenie na ďalší prenájom resp. zapožičanie MV inej sobe, je jedno komu. Manželka má písomný súhlas od Leasingovky, že jej manžel môže auto používať okrem nej. Lenže podľa mňa to nie je to isté ako povolenie, že ona ho môže zapožičať alebo prenajať tretej osobe. Na DU povedali, že takéto povolenie bude musieť mať z pohľadu obchodného práva (vzťah Majitel-držitel). Na to, aby si manžel mohol uplatniť do daňových výdavkov výdavky za používanie tohto MV, bude musieť vedieť preukázať okrem zaplatenej dane z motorových vozidiel aj nájomnú zmluvu alebo zmluvu o výpožičke od manželky, teda vzťah medzi držiteľom vozidla a SZČO. Za rok 2014 je jedno v akej bude sume, aj v minimálnej. Za rok 2015 pozor - už platia transférové ceny. Manželka nemala za rok 2014 žiaden príjem, takže by jej ani nevznikla povinnosť podávať DP. Ak by nájom bol za 1 euro na rok, aj tak sa musí evidovať na DU ako prenajímateľ ? to už nestihne . Čo ak by ho zapožičala zmluvne bezodplatne ? V prípade, že by mal auto prenajaté na základe takejto zmluvy od manželky, mohol by si uplatniť náhrady za PHL buď

vo výške preukázaných výdavkov prepočítaných podla spotreby (teda kniha jázd)

alebo vo výške 50% a to by nemusel evidenciu robiť žiadnu.

Základnú náhradu by si podla mňa neuplatnil, lebo nejde o auto vlastné. To už by malo byť v cene nájmu zahrnuté. No neviem ešte ako PZP, KASKO, opravy - najmä tie opravy. Prikláňam sa skôr že nemôže si ich uplatniť. Ale napríklad dialničnú známku, kedže často cestuje pracovne do zahraničia by som dala. No myslím si, že krátkodobé sú v tomto prípade preukázatelnejšie než celoročná .
Bohužiaľ, nemám momentálne v rukách Povolenie na další prenájom alebo zapožičanie od leasingovky, len súhlas s používaním MV manželom držiteľky. A tak si myslím, že akékolvek uplatnenie výdavkov v súvislosti s týmto autom je diskutabilné. Myslíte že by jej mohla leasingovka takéto povolenie vydať za rok 2014 aj teraz ? Daňovákom je to v podstate jedno, pre nich je dôležitá zaplatená daň a nájomná alebo zmluva o zapožičaní medzi držitelkou manželkou a SZČO manžela.
Čo si o tom myslíte ? Vďaka za každý postreh
Naposledy upravil ivka70 : 27.01.15 at 15:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    V prípade, že podnikateľ používa vlastný osobný automobil nezahrnutý do obchodného majetku pri uplatnení výdavkov na spotrebované pohonné látky postupuje daňovník v súlade s ustanovením 19 ods. 2 e) zákona o dani z príjmov. Zákon o dani z príjmov v danom prípade v osobitnom ustanovení § 19 ods.2 e) uvádza, že ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 na cestovanie do iného miesta v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto , v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu. Jednou z podmienok pre uplatnenie výdavkov podľa tohto ustanovenia zákona je, že daňovník musí na cestovanie použiť vlastné osobné motorové vozidlo. Základnú kilometrovú náhradu nie je možné uplatniť pri nákladnom vozidle a ani pri vozidle, ktoré daňovník nemá vo vlastníctve (napr. vozidlo používané na základe zmluvy o výpožičke, vozidlo prenajaté bez ohľadu na to, či ide o operatívny prenájom alebo o finančný prenájom). Nakoľko v prípade uvedenom v podaní nie je splnená podmienka používania vlastného osobného motorového vozidla, ale ide o používanie vozidla obstaraného na finančný prenájom ,daňovník nemôže použiť postup podľa § 19 ods. 2 e), teda nemôže k spotrebovaným PHL účtovať sadzbu základnej náhrady za každý odjazdený kilometer podľa tohto ustanovenia zákona.
    Ak daňovník využíva automobil , ktorý obstaral na leasing, do daňových výdavkov môže uplatniť výdavky na spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) 1. až 3. bodu zákona o dani z príjmov.
    --
    Betina2 Ďakujem za reakciu, toto je mi jasné. Ak nie je vlastné a to nie je, tak kilometrovné sa nedá uplatniť. Skôr ma zaujímalo, ako sa to v praxi ošetruje, či nejakou nájomnou zmluvou alebo zmluvou o výpožičke a či skutočne potrebuje od leasingovky písomné potvrdenie, že manželka môže zapožičať auto jemu ako SZČO. Obávam sa, že to povolenie k používaniu je zrejme len na jeho rodné číslo. Či niekto v praxi nemal takýto prípad ?

    Aké sú cestovné náhrady podnikateľa, kde vlastník je leasingovka a držiteľ manželka podnikateľa ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.