Zavrieť

Porady

spôsobenie škody pri dopravnej nehode

syn mal včera autonehodu na firemnom aute-nedobrzdil,pričom auto do ktorého vletel je majetok nejakej s.r.o..dnes mu zamestnávateľ povedal,že si táto poškodená firma v prípade vyššej hodnoty opravy ako preplatí poisťovňa bude vymáhať od synovej firmy a tá následne od syna.je to možné?bežne sa to takto robí.?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    nie, nie je to mozne ...
    1. nie je mozne aby poskodeny nieco vymahal od vinnika v pripade ze ma pocit ze od poistovne dostal malo ... vinnik (resp. firma) ma uzavrete PZP, a preto akukolvek preukazanu skodu musi za neho preplatit poistovna
    2. preto ani teoreticky nie je mozne aby firma vinnika si nieco vymahala od vinnika, lebo nema co ...
    3. synova firma by si mohla od syna vymahat akurat tak spoluucast havarijneho poistenia, z ktoreho da opravit firemne auto
    4. synovi odkaz, nech odkaze majitelovi firmy, ze ak cokolvek dobrovolne zaplati poskodenemu, je to jeho problem a jeho peniaze, a ze ak siahne synovi na vyplatu, tak ma velky pruser
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mariana97 jáááj,ďakujem.hneď mi to bolo divné,lebo keď som ja mala nehodu kde som bola vinník,tiež išlo všetko z PZP.len ja som bola FO-občan a vletela som do auta podnikateľa,preto som nemala istotu či pri dvoch PO je to nejako inak v zákone
    právnik-probono BUBKOCH Netrep zase!

    Jasne, že možné TO JE, ba dokonca v praxi sa to často aj stáva, že poisťovňa plní málo (napr. dôvodí amortizáciou vozidla) a tak vznikne medzi reálnou škodou a plnením nedoplatok na vrub poškodeného a je logické, že poškodený si tento nedoplatok od vinníka vymáha.

    Ak nepríde k mimosúdnej dohode (napr. aj za účasti poisťovne), pasívne vecne legitimovanou stranou v prípade žaloby zo strany poškodeného je vinník, ktorý následne môže v súdnom konaní požiadať o vstup poisťovne do konania.
    bubkoch opat sa snazis byt mudry a pritom si nenapisal nic co by bolo v rozpore s mojimi tvrdeniami ...
    tu to mas polopate, napisane ludskou recou:
    http://www.porada.sk/t258880-skoda-n...ml#post2670112

    to ze "poškodený si tento nedoplatok od vinníka vymáha. " logicke mozno je, ale je to protipravne ... lebo poskodeny s vinnikom nema pravo cokolvek riesit, vinnik je poisteny a zastupuje ho poistovna ... a v zmysle zakona o PZP je poskodeny opravneny zalovat na sude priamo poistovnu

    PS a vyprosujem si od kadejakeho kvazipravnika vyrazy typu "netrep zase"
    dmc Pokial ste naozaj pravnik - Viete poukazat na pravoplatny rozsudok sudu SR kde vinnik je povinny uhradit akykolvek doplatok nad ramec poistneho plnenia ???
    bubkoch taky rozsudok ti neukaze, lebo neexistuje ... ak ma vinnik platne PZP, tak jeho penazenka sa zatrasie len v nasledujucich pripadoch:
    - nafukal
    - v case nehody mal dlzne poistne
    - neoznamil udalost svojej poistovni do 15 dni
    - skoda je vyssia ako limit poistneho plnenia
    - skoda je mimo rozsahu krytia stanoveneho zakonom a poistnou zmluvou
    právnik-probono Tie prípady, ktoré uvádzaš sa týkajú vzťahu poisťovne s jej klientom, t.j. vinníkom a v tomto prípade poisťovňa poškodenému uhradí rovnakú sumu ako by aj uhradila, ak by sa tieto prípady nestali a následne si od vinníka vymáha poškodenému poskytnutú pomernú časť z plnenia.
    Pre úplnosť ti chýba ešte jeden prípad a to, ak vinný vodič vedie vozidlo bez príslušného vodičského oprávnenia, alebo má toto vodičské oprávnenie v čase škodovej udalosti/dopravnej nehody zadržané (okrem zákonného zadržania postupom podľa §71ZCP).

    P.S.: menované prípady boli úplne mimo merita otázky.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Čo robiť, ak nie som spokojný u poisťovateľa s vyčíslenou výškou škody – poistným plnením?


    Ak nie ste s vyčísleným nárokom a výškou odškodnenia škody zo strany poisťovateľa spokojní, doporučujem Vám podať písomnou formou na príslušného pracovníka likvidácie (vedúci likvidácie poisťovateľa), dožiadanie o znovu prehodnotenie vyčíslenia škody.

    Čo je všeobecná hodnota vozidla?

    Všeobecná hodnota vozidla je hodnota vozidla v danom mieste a čase, pri ktorej stanovení sú okrem vplyvu opotrebenia zahrnuté vplyvy trhu (predajnosť).

    Čo je technická hodnota vozidla?

    Technická hodnota vozidla je zvyšok technickej životnosti vozidla (bývalá časová cena), stanovená podľa znaleckého štandardu pre odhad hodnoty cestných vozidiel, schváleného Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky.

    spôsobenie škody pri dopravnej nehode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.